YouTube Videolarınızdaki Yorumları Nasıl Devre Dışı Bırakırsınız?

7 dakikada okuyabilirsin


YouTube videolarınızdaki yorumlarınızı denetlemekten bıktıysanız veya yalnızca herkese açık geri bildirim almak istemiyorsanız, yorumları nasıl kapatacağınızı bu yazımda detaylıca açıklıyor olacağım.

YouTube, videolarınızı dünyayla paylaşmanın harika bir yoludur, ancak her zaman videolarınızla ile ilgili geri bildirim almak istemeyebilirsiniz. YouTube yorum bölümü, genellikle düşük çaba gerektiren veya uygunsuz mesajlarla dolu olduğu için tehlikeli bir üne sahiptir. Videolarında dilersen buna katlanmana gerek yok.

YouTube videolarınızda yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız, size bunun nasıl yapılacağını tek tek eski videolarınız, gelecekteki videolarınız veya YouTube canlı yayın videolarınız için anlatacağım.

YouTube Video Yorumlarını Neden Devre Dışı Bırakmalısınız?

Devam etmeden ve YouTube videolarınızdaki yorumları devre dışı bırakmadan önce, bunun kanalınız için doğru bir karar olup olmadığını düşünün.

YouTube’un yorumları, izleyicilerinizle bağlantı kurmanın ve yayınladıklarınız hakkında geri bildirim almanın harika bir yoludur. Geri bildirim almak için sosyal medya gibi başka yollar da kullanabilirsiniz, ancak hiçbir şey doğrudan videonun altına yorum bırakmak kadar doğrudan ve kolay değildir. Kanalınızı büyütüyorsanız, çoğu zaman bu bağlantı hayati önem taşır.

Öte yandan, YouTube yorumları troller ve botlar için bir üreme alanıdır ve bu, kanalınıza kötü bir şekilde yansıyabilir. YouTube Studio’da YouTube yorumlarını denetleyebilseniz veya ilginç mesajları en üste sabitleyebilseniz de, bu işlem zaman alır ve artık zaman ayırmaya değmeyeceğine karar verebilirsiniz. Yorumları devre dışı bırakmak, hepsinden kurtulmak için hızlı ve etkili bir yöntemdir.

Mevcut YouTube Videolarınız Hakkındaki Yorumları Nasıl Devre Dışı Bırakırsınız?

Zaten yorum içeren YouTube videoları yayınladıysanız, bunlardan istediğiniz kadarının toplu olarak yorumlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Videonuz daha önce yorum aldıysa, yorum işlevinin kaldırılması daha önce yapılan yorumları kalıcı olarak silmez. Bu, gelecekte yorumları etkinleştirebileceğiniz ve eski yorumların yeniden görüneceği anlamına gelir.

Mevcut YouTube videolarınızdaki yorumları devre dışı bırakmak için:

 1. Sağ üst köşedeki kanal simgenizi tıklayın.
 2. YouTube Studio’yu seçin.
 3. Soldaki menüden İçerik’i seçin.
 4. Her videonun solunda yer alan boş kutucuklara tıklayarak düzenlemek istediklerinizi işaretleyin. Alternatif olarak, tümünü seçmek için en üstte yer alan boş kutucuğa (Video başlığının yanında) bir onay işareti koyun.
 5. Tablonun üzerinde görünen menüden Düzenle açılır menüsünü tıklayın.
 6. Yorumlar’ı seçin.
 7. Yeni değer açılır menüsünde Yorumları devre dışı bırak’ı seçin.
 8. Videoları güncelle’yi tıklayın.

Bu işlem, düzenlediğiniz video sayısına bağlı olarak biraz zaman alabilir. Sayfadan ayrılabileceğiniz söylenene kadar mutlaka bekleyin.

Yeni YouTube Videolarınızda Yorumları Nasıl Devre Dışı Bırakırsınız?

Gelecekte yayınlayacağınız tüm videolar için, yorumların devre dışı bırakılması için varsayılan yorum ayarını değiştirebilirsiniz. İsterseniz bu videolarla ilgili yorumları daha sonraki bir tarihte her zaman etkinleştirebilirsiniz. Ancak varsayılanı değiştirmek eski videolarınızdan farklı olarak, her yeni video için ayarı manuel olarak yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir.

Yeni YouTube videolarınızdaki yorumları varsayılan olarak devre dışı bırakmak için:

 1. Sağ üst köşedeki kanal simgenizi tıklayın.
 2. YouTube Studio’yu seçin.
 3. Soldaki menüden Ayarlar’ı seçin.
 4. Açılan pencerede, soldaki menüden Topluluk’u seçin.
 5. Varsayılanlar sekmesine geçin.
 6. Kanalınızdaki yorumlar açılır menüsünü kullanın ve Yorumları devre dışı bırak olarak ayarlayın.
 7. Kaydet’i tıklayın.

YouTube Canlı Yayın Videolarınızdaki Yorumlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

YouTube canlı yayın, kitlenizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Bu iki yönlü iletişime yardımcı olmak için YouTube, canlı yayın videolarınızın yanında görünen bir canlı sohbet işlevi sağlar. Kullanıcılar, sizinle ve başkalarıyla gerçek zamanlı olarak yorum yapabilir, bu da bir topluluk duygusu oluşturmaya yardımcı olur.

Ancak, bunu kapatmak isteyebileceğiniz zamanlar olabilir. Özellikle dikkat dağıtıcı olabileceği için her canlı yayın videonuzda aktif olmasını istemeyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle birçok kişi aynı anda yorum yapıyorsa yorumları görmek ve denetlemek pek mümkün olmayabilir. 

 1. Canlı yayınızı ayarlarken sol taraftaki gezinmeden Web Kamerası’nı seçin. Henüz yapmadıysanız, canlı yayınıza bir Başlık verin. Ardından, Özelleştirme sekmesine geçin.
 2. Canlı sohbet başlığının altında Canlı sohbeti kapatın. Bu, canlı sohbet modunu kaldırır ve yayınınız sırasında hiç kimsenin mesaj gönderemeyeceği anlamına gelir.

Alternatif olarak, canlı sohbeti etkin durumda tutmak, ancak kimin konuşabileceğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunun için Katılımcı modları başlığının altına bakın. Burada Herkes (bir YouTube hesabında oturum açmış olan herkes) ve Aboneler (belirli bir süre boyunca kanalınızı takip eden biri) arasında geçiş yapabilirsiniz.

Canlı yayınınız sırasında bu ekrana dönebilir ve canlı sohbeti etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz, bu nedenle fikrinizi değiştirirseniz endişelenmeyin.

YouTube Yorumlarınızı Devre Dışı Bırakan Diğer Faktörler

YouTube videolarınızdaki yorumların, siz özellikle seçmeseniz bile devre dışı bırakılmasının birkaç nedeni vardır.

Bunun en yaygın nedeni, kanalınızın veya videolarınızın “Çocuklara Özel” olarak etiketlenmesidir. YouTube, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’na (COPPA) uymak için çocuklara yönelik tüm videolardaki yorumları devre dışı bırakır (ilk kitle onlar olduklarından veya videonun temaları onlara hitap ettiğinden).

Bu ayarı kontrol etmek için YouTube Studio’ya gidin ve Ayarlar > Kanal > Gelişmiş ayarlar’ı seçin. Bu, ayarı kanal düzeyinde uygular. Bunu kapatsanız bile, yine de video bazında etkinleştirebilirsiniz.

Benzer şekilde, YouTube, çocukları içeriyorsa ancak platformun politikalarını ihlal etmiyorsa videonuzdaki yorumları devre dışı bırakabilir. Bu, videonuz için geçerliyse, bunun için yorumları yeniden etkinleştiremezsiniz.

YouTube’a Kısıtlı Mod’da göz atıyorsanız, YouTube videolarınıza ilişkin yorumları da görmezsiniz. Bunu profil resminiz > Kısıtlı Mod (en altta yer alır) > Kapalı yoluyla devre dışı bırakın. Bununla ilgili olarak, YouTube hesabınız denetlenen bir hesapsa (yani bir ebeveyn/vasi tarafından kontrol ediliyorsa), yorumları etkinleştiremezsiniz.

Ayrıca, videolarınızdan herhangi biri otomatik olarak oluşturulan Resimli Müzik Videoları (müzik videosu olmayan bir şarkı) ise, bunlar yorumları desteklemez.

Son olarak, YouTube tüm özel videolarınıza yapılan yorumları devre dışı bırakır. Videonuzun gizliliğini değiştirmek için YouTube Studio’ya gidin, İçerik’i seçin ve Görünürlük açılır menüsünü kullanarak Liste Dışı veya Herkese Açık’ı seçin.

Artık YouTube videolarınızdaki yorumları nasıl devre dışı bırakacağınızı biliyorsunuz. Unutma, bu kalıcı bir değişiklik olmak zorunda değil. Videolarınız hakkında geri bildirim almak istediğinize karar verirseniz, sadece birkaç tık ötenizde.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend