Bitcoin Cash (BCH) Nedir ve Nasıl Harcayabilirsiniz?

4 dakikada okuyabilirsin


Bitcoin’i eminiz duymuşsunuzdur. Ama Bitcoin Cash (BCH) nedir? Daha da önemlisi Bitcoin Cash’i nasıl harcayabilirsiniz?

Bitcoin Cash, 2017 yılında piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, Bitcoin ile ilgili topluluk içindeki görüş ayrılıklarından kaynaklı orjinal Bitcoin blok zincirinin bir hard forku yani sert çatallanmasıdır.

Peki Bitcoin Cash tam olarak nedir? Ve onu nasıl harcayabilirsiniz? 

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olan Bitcoin Cash, daha hızlı zincir içi işlemler ve daha düşük ücretler gibi bazı önemli farklar haricinde Bitcoin ile neredeyse aynıdır. Bitcoin Cash bazen bir altcoin olarak etiketlense de aslında bu, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerine uygulanan bir etikettir. Yani Bitcoin Cash’e özel bir durum değildir. 

Niçin Bitcoin Cash?

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i piyasaya sürdüğünde, bunun eşler arası elektronik ödeme sistemi olarak işlev görmesinin amaçlandığını açıkça belirtmişti. Ancak 2017 yılına gelindiğinde, Bitcoin’in gidişatının bu yönde olmadığı anlaşılmıştı. Bitcoin’in değişken doğası, giderek artan sıkışık bir ağla birleştiğinde, uzun işlem sürelerine ve yüksek ücretlere doğru evrildi.

Bu nedenle, Bitcoin topluluğundan bir grup madenci ve geliştirici, Bitcoin’in eksikliklerini gidermek için Bitcoin Cash’i yarattı. Peki ama nasıl? Blok boyutunu 32MB’a yükselterek. Bu da her bloğun daha fazla işleme sığabileceği anlamına gelmekteydi. 

Bugün bir Bitcoin işlemi ortalama 10 dakika sürerken, Bitcoin Cash ağındaki bir işlem sadece 2 dakika kadar sürmektedir. Ayrıca Bitcoin Cash işlem ücretleri yaklaşık 20 sent civarındadır. Bu da Bitcoin Cash’i eşler arası elektronik ödeme sistemi olarak daha uygun hale getirmektedir.

Bitcoin Cash’inizi Nasıl Harcayabilirsiniz?

Kripto para birimleri henüz yaygın olarak benimsenmemiş olsa da, Bitcoin Cash’inizi gerçek bir para birimine dönüştürmeye gerek kalmadan harcamanın bazı yöntemleri ve yolları vardır. 

Bitcoin Cash’inizi Online Harcama

Şu anda Bitcoin Cash’i kabul eden birçok online mağaza mevcuttur. Bitcoin Cash kabul eden online mağazaların tam listesine acceptbitcoin.cash adresinden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Cash’inizi İş Yerlerinde ve Mağazalarda Harcama

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kripto para birimlerinin kullanımının yaygınlaşması hızla artmaya devam ederken, Bitcoin Cash’inizi doğrudan harcayabileceğiniz bazı mağaza ve iş yerleri bulabilmeniz mümkün. Hangi mağazalarda ve iş yerlerinde Bitcoin Cash ile harcama yapabileceğinizi ve hangilerinin size yakın olduğunu map.bitcoin.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bitcoin Cash Banka Kartları

Bitcoin Cash, eşler arası bir elektronik ödeme sistemi olarak tasarlansa da, hala yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu nedenle, bir mağaza veya iş yeri Bitcoin Cash ile ödeme kabul etmezse, ödeme yapmanın başka bir yolunu bulmanız gerekecektir. 

Ancak Coinbase ve Wirex dahil olmak üzere Bitcoin Cash’i destekleyen kripto banka kartları veren bazı sağlayıcılar vardır. Bunlar ön ödemeli banka kartları gibi çalışır ve kredi kartlarının kabul edildiği her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Bitcoin Cash Hakkında

Bitcoin Cash her ne kadar bazen sadece bir Bitcoin klonu olarak görülse de, Bitcoin Cash’in Satoshi Nakamoto’nun gerçekte Bitcoin ile amaçladığı şey olduğuna inanların sayısı oldukça fazladır. Genel anlamda Bitcoin Cash’in, Bitcoin’e kıyasla daha hızlı işlem süresi ve daha düşük ücretlere sahip oluşu kullanım şekillerinin ve yöntemlerinin birbirlerinden ayrışmasına neden olmaktadır.

Bitcoin Cash hala en popüler kripto para birimlerinden biri olmaya devam ediyor ve olmaya devam edecek gibi de duruyor. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend