Tiflis’e Yılın Hangi Zamanı Gidilir? Yıl Boyu Hava Nasıl?

1 dakikada okuyabilirsin


Tiflis, Gürcistan’ın hem başkenti hem de en kalabalık şehridir. Kura Nehri’nin iki yakası boyunca uzanan Tiflis şehri yıl boyunca yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Öyle ki Türkiye; Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’dan sonra Gürcistan’ı en çok ziyaret eden dördüncü ülke konumundadır. Her ne kadar pandemi kaynaklı tüm ülkelerden yapılan ziyaret sayısı azalsa da, Gürcistan uzun yıllardır Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında gelmeye devam etmektedir.

Siz de yakın zamanda veya yaz tatili için Gürcistan’ı ve özellikle başkent Tiflis’i ziyaret etmek istiyorsanız seyahat tarihinizi belirlemeden önce mutlaka yazımızı sonuna kadar okuyun deriz. Yazımızda Tiflis’i özellikle hangi aylarda ziyaret etmeniz gerektiğinden, hangi aylarda ne gibi aktiviteler olduğundan ve aylara göre ortalama sıcaklıklardan detaylıca bahsediyor olacağız. Ay ve ay detaylıca anlatmaya geçmeden önce Tiflis’te genel olarak havanın nasıl olduğuyla ilgili hızlıca bilgi verelim. 

Tiflis, yıl boyunca yumuşak bir havaya sahiptir. Bahar mevsimi çoğunlukla kısa ve ılık geçer, Nisan ayı sonlarında güneşli günler sıcak yaz aylarına dönüşür. Yazlar oldukça sıcak ve nemliyken, sonbahar ve kışlar oldukça ılımandır. Tiflis’te nadiren kar yağar. Şöyle bir genel bilgilendirmeden sonra gelin birde ay ve ay ne gibi etkinlikler ve nasıl bir hava sizi bekliyor olacak birlikte bakalım.

Ocak

Tiflis'te kış ayları, özellikle yeni yılın en az iki hafta kutlandığı Ocak ayında oldukça sakindir. Gürcüler, Ortodoks Takvimi'ni takip etmektedir, bu nedenle yeni yıl onlar için Noel'den çok daha önemlidir. Gürcüler, Noel'i 7 Ocak'ta ve Ortodoks Yeni Yılı'nı 14 Ocak'ta kutlarlar. Yerlilerin bu tatili nasıl kutladığını deneyimlemek isterseniz, ziyaretiniz için ayın ilk haftaları mükemmel bir zaman olacaktır. Ayrıca her yıl 7 Ocak'ta, insanların Gül Devrimi Meydanı'ndan (Rose Revolution Square) Tiflis Kutsal Teslis Katedrali'ne (Holy Trinity Cathedral) yürüdüğü Alilo adlı dini bir alaya tanıklık edebilirsiniz. Ocak ayında Tiflis'te ortalama sıcaklık 5 derecedir.

Şubat

Şubat ayı da aynı Ocak ayı gibi sakin geçen bir aydır. Hava Ocak ayına oldukça yakındır. Dışarıda güneş parlıyor olsa bile bu sizi yanıltmasın gün boyunca soğuk bir hava hakimdir. Tiflis'te Şubat ayında özel bir bayram ya da kutlama yoktur ve yöre halkı bahar için gün saymaya başlar. Ancak yine de şehir merkezinde keyifli bir yürüyüş yapabilir, arka sokakları keşfedebilir, müzeleri ziyaret edebilir ve lezzetli Gürcü mutfağının tadını çıkarabilirsiniz. Şubat ayında da ortalama sıcaklık 5 derece civarındadır.

Mart

Hava durumu günde birçok kez değiştiği için yerel halk Mart'ı 'çılgın' ay olarak adlandırır. Mart ayı her ne kadar baharın müjdecisi olsa da, hava hala kış gibi olabilir. Sabahları yağmurlu ve soğukken, öğleden sonraları güneşli olabilir veya ılık güneşli bir günde aniden yağmur yağabilir. Bu yüzden şemsiye veya yağmurluğunuzu yanınıza aldığınızdan emin olun. Doğa, Mart ayının ikinci yarısından itibaren uyanmaya başlar ve Tiflis'i Instagram'ınız için mükemmel bir fon haline getirir. Mart ayında Tiflis'te ortalama sıcaklık 10 derece civarındadır.

Nisan

Nisan ayında havalar ısınır ve şehri dolaşmak ve Tiflis'te günübirlik geziler yapmak keyifli hale gelir. Nisan ayının ilk birkaç günü hala soğuk olabilir. Ancak haftalar geçtikçe havalar ısınır ve parklarda ve spor alanlarında daha fazla insanın olduğunu fark edeceksiniz. Gürcü Paskalyası, Ortodoks takvimine bağlı olarak Nisan ayına denk gelir. Gürcüler ayrıca, Sovyet Ordusu tarafından Sovyet karşıtı bir gösterinin dağıtıldığı ve 21 ölüm ve yüzlerce yaralanmayla sonuçlanan 1989 trajedisinin günü olan 9 Nisan'ı da kutlar. Bu tarih ve gün şuan Ulusal Birlik Günü olarak bilinen bir resmi tatildir. Gürcistan Parlamentosu yaşanan bu trajedinin merkez üssüydü, bu nedenle bu alanın çevresinde çok sayıda çiçek görebilirsiniz. Nisan ayında ortalama sıcaklık 15 derece civarındadır.

Mayıs

Yerliler, havanın hafif giysiler giyecek kadar sıcak olduğu, ancak yaz kadar sıcak olmadığı Mayıs ayını oldukça sever. Mayıs ayı boyunca çeşitli resmi tatiller ve etkinlikler vardır. Her 9 Mayıs'ta ülke Faşizme Karşı Zaferi kutluyor, bu nedenle Vake Park'ta üniformalarında gazileri ve şehirdeki anıtlarda çok sayıda çiçeği görebilirsiniz. 

26 Mayıs Gürcistan'ın bağımsızlık günüdür. Ana yollar, askeri geçit töreni nedeniyle kapalı olacaktır. Rustaveli Caddesi'nde farklı bakanlıkların stantlarının bulunduğu ve başarılarını halka sergilediği bir fuar da mutlaka olacaktır. 

Ayrıca Tiflis şehri Mayısın ayının ilk haftalarında, geleneksel ya da Avrupai yöntemlerle yapılan geç hasat üzümlerinden şarapları deneyebileceğiniz Yeni Şarap Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor. Tiflis yine Mayıs ayında kitapseverler için yerel yayıncıların ve kitapçıların ürünlerini promosyon fiyatlarıyla sergilediği uluslararası bir kitap fuarına da ev sahipliği yapıyor. Son olarakta belgesel film severler için, en etkili filmlerden bazılarını başkente getiren CinéDOC-Tbilisi Uluslararası Belgesel Film Festivali'de yine bu ay içerisindedir.  Tiflis'te Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 20 derecedir. 

Haziran

Haziran, bunaltıcı yaz sıcağından hoşlanmayanlar için harika bir ay. Yerliler, teras kafelerde, parklarda veya festivallerde günlerini dışarıda geçirmeyi severler. Haziran ayında şehir Tiflis Açık Hava adında yerel ve uluslararası rock ve elektronik müzik sanatçılarını bir araya getiren bir müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Lisi ve Kaplumbağa Gölleri ailelerin ve gençlerin boş zamanlarını değerlendirmek için tercih ettikleri yerlerin başlarında geliyorlar. Haziran ayı boyunca ortalama sıcaklık 25 derece civarındadır.

Temmuz

Temmuz ayından itibaren sıcaklık yavaş yavaş yükselir ve birçok yerli Karadeniz kıyılarına veya yurtdışına tatile gider. Ancak şehirde kalanlar, komşu Lisi ve Kaplumbağa Göllerinde sıcaktan kaçmaya çalışırlar. Ayrıca şehir, yerel grupların ve dans topluluklarının konserlere ev sahipliği yaptığı Tiflis Etnografya Müzesi'nde Art Gene adlı geleneksel bir halk festivaline ev sahipliği yapıyor. Ancak unutmayın, toplu taşıma araçlarında veya müzelerin çoğunda klima yoktur, bu nedenle susuz kalmamaya özen gösterin. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 25 derecedir.

Ağustos

Genellikle, Tiflis'te Ağustos oldukça sıcaktır ve bazı kişiler bu sıcağa tahammül edemeyebilir. Bu insanlardan biriyseniz, ülkenin ovalarına veya dağlık bölgelerine geçmeden önce sadece birkaç gün Tiflis'te kalmak daha iyidir. Ağustos aylarında Tiflis, ülkenin diğer şehirlerine özellikle de Batum'a yapılan ziyaretler nedeniyle oldukça ıssızdır diyebiliriz. Şehirde kalanlar yada gezmeye gelenler de, açık hava barlarında veya parklarda sıcak yaz akşamlarından kaçmaya çalışırlar. Ağustos ayı Tiflis'in en sıcak ayıdır ve ortalama sıcaklık 30 derecedir. 

Eylül

Tiflis'te sonbahar, düşen yapraklar ve renkli doğasıyla son derece güzeldir. Hava hala sıcak olduğu için şehirde rahatça ve keyifle dolaşabilirsiniz. Eylül ayında şehir Tiflis gününü yerel adıyla Tbilisoba'yı kutluyor. Tbilisoa, Tiflis'in tarihinin ve çeşitliğinin kutlandığı bir festivaldir. Tiflis'in kuruluş tarihi kesin olarak bilinmediği için kutlama tarihi yıldan yıla değişebiliyor. Festival daha önceleri üzüm hasadının bittiği ekim ayının son hafta sonu yapılıyordu. Ancak şenlikler onun yerine Eylül ayının güneşli günlerine taşındı.

Eylül ayının son haftası, Ekim ayının başına kadar devam eden Tiflis Uluslararası Tiyatro Festivali'ni de beraberinde getiriyor. Festivalde uluslararası ve yerel tiyatro toplulukları, ustalık sınıfları, sergiler ve atölye çalışmaları yer alıyor. Eylül ayında ortalama sıcaklık 20 derece dolaylarında seyrediyor.

Ekim

Ekim ayından itibaren hava genellikle soğumaya başlar. Ancak yine de şehri keşfetmek için yeterince yumuşaktır. Yanınıza bir ceket ve şemsiye getirmeniz yeterlidir. Açık hava etkinlikleri hava nedeniyle sınırlı olabilir, ancak yapabileceğiniz veya katılabileceğiniz birçok farklı etkinlik bulabilirsiniz. 14 Ekim'de Gürcistan Svetitskhovloba'yı kutluyor. Svetitskhovloba Gürcistan'ın antik başkentinin ve efsanevi katedralinin kutlamasıdır. Svetitshoveli Katedrali'nin yer aldığı ve kutlamaların yapıldığı Mtsheta kentini ziyaret ettiğinizden ve oradaki kutlamaya katıldığınızdan emin olun. Mtsheta, Tiflis'e oldukça yakın Gürcistan'ın en eski kentlerinden biridir. 

Ayrıca Tiflis şehir merkezinde tiyatro oyunlarını izleyebilir, çeşitli barlarda canlı müzik dinleyebilir, müzeleri ziyaret edebilir, Kolga Fotoğraf Festivali'ne katılabilir veya şarap barlarında her çeşit yerel şarapları deneyebilirsiniz. Ekim ayında Tiflis'te ortalama sıcaklık 10 derece civarlarındadır.

Kasım

Kasım ayı oldukça soğuk ve yağışlı geçebilir, bu da görebileceğiniz ve yapabileceğiniz şeyleri sınırlayabilir. Yılın diğer aylarına kıyasla Tiflis'i ziyaret etmek için en iyi zaman değil; ancak, konaklama ve uçuş fiyatları hızla düşer ve bu anlamda tasarruf edebileceğiniz bir aydır. Neyse ki, havaya rağmen tadını çıkarabileceğiniz bazı etkinlikler var. Örneğin Tiflis Caz Festivali, uluslararası üne sahip caz sanatçılarını şehre geldiği en sevilen yerel etkinliklerden biridir. Ayrıca fotoğrafseverler Tiflis Fotoğraf Festivali'ni ziyaret edebilir ve Asyalı, Avrupalı ve Orta Doğulu fotoğrafçıların eserlerini görebilirler. Kasım ayı oldukça soğuk geçebilen bir aydır. Bu nedenle sıcaklık 5 derece civarlarındadır. 

Aralık

Aralık, Tiflis'te pek fazla kültürel etkinlik olmadığı için en sıkıcı aylardan biridir. Hava dolaşmak için biraz fazla soğuk ve nadiren kar yağışlı olabilir. Yakındaki dağlar karla kaplı olduğunda, kış sporlarını seven birçok yerli, en yakın kayak merkezi Gudauri'ye akın eder. Ayın sonlarına doğru ise tüm şehri yeni yıl telaşı sarar.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend