Çok Fazla Makarna Yemenin 5 Önemli Zararı

1 dakikada okuyabilirsin


Birçok insan makarna yemekten daha lezzetli ve keyifli bir şey olmadığı konusunda hemfikirdir. Spagetti veya doyurucu bir kase noodle kadar lezzetli ama bir o kadar da pratik pek fazla yiyecekte bulamazsınız.

Ancak çoğu yiyecek gibi, çok fazla makarna yemekte o kadar da harika olmayabilir. Evet, makarna yemek size enerji verebilir ve önemli besinlerle yüklüdür. Ancak fazla makarna yeme konusunda aşırıya kaçmak sağlığınıza ciddi zarar verebilir. 

Yazımızın devamında fazla makarna tüketmeye devam ederseniz sağlığınız açınızdan yaşayabileceğiniz muhtemel 5 önemli zararından bahsediyor olacağız. Bu zararları öğrendikten sonra kesinlikle makarna porsiyonlarınızı küçültmeyi ve yemek sıklığınızı gözden geçirmeyi düşüneceksiniz. Muhtemel zararlarından ilki ile başlayalım.

 1. 1 Diyabet geliştirme riskinizi artırabilirsiniz.


  Aile öyküsü ve yaşam tarzı seçimleri de dahil olmak üzere diyabet gelişiminde rol oynayan birçok faktör vardır. Bazı araştırmalara göre, yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sık tüketmek diyabet geliştirme riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Geleneksel makarna bir karbonhidrat kaynağı olduğundan, sık sık büyük porsiyonlar yemek vücudunuza çok fazla karbonhidrat yükleyebilir ve vücudunuzu bu anlamda tehlikeye atabilir.

 2. 2 Kalp hastalıkları riskinizi artırabilirsiniz.


  Rafine makarna çeşitlerinden  seçiminiz özellikle beyaz makarnaysa ve çok sık tüketirseniz kalp hastalığına yakalanma riskiniz artabilir. Rafine tahıllardan oluşan yüksek karbonhidratlı bir yeme alışkanlığı, artan kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

 3. 3 Yüksek tansiyonunuz olabilir.


  Rafine edilmiş makarna gibi rafine karbonhidratları sık yemek, kan basıncında artışa neden olabilir. Yüksek tansiyona sahip olmak, vücudunuzu kalp hastalığı gibi durumlar geliştirme riskine sokabilir. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olması için makarna yeme sıklığınızı sınırlamanız yararınızı olacaktır.

 4. 4 Temel besin maddelerini alamayabilirsiniz.


  Haftada birkaç öğün makarna yiyorsanız, yeme alışkanlığınızda çeşitlilik eksikliği olabilir ve bu nedenle temel besin maddelerini alamıyor olabilirsiniz.

  Aynı şeyi tekrar tekrar yemek yerine, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olmak için yeme düzeninizi değiştirin. Ben illa makarnadan vazgeçemem diyorsanız daha fazla lif ve protein almak için yeni fasulye bazlı makarnaları da deneyebilirsiniz.

 5. 5 Çok fazla kalori alımı nedeniyle kilo alabilirsiniz.


  Makarnayı doğru porsiyonlarda yemek kilo alımıyla doğrudan bağlantılı olmasa da, bu yiyecek aşırı yenme eğiliminde olan bir besindir. Bir porsiyon yaklaşık 65-70 gram olarak kabul edilir. Ancak birçok insan bundan çok daha fazlasını yeme eğilimindedir, özellikle de bir restoranda yemek yiyorsa. Çok fazla makarna yemek, çok fazla kalori almanıza ve dolayısıyla istenmeyen kilo almanıza neden olabilir.

  Makarna yerken, aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olmak için porsiyon boyutuna dikkat ettiğinizden emin olun.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
2
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
2
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend