Batman Filmlerinin En Başarılı 15 Kötü Karakteri

1 dakikada okuyabilirsin


6
3 paylaşım, 6 puan

Her süper kahramanın bir düşmana ihtiyacı vardır ve kötüler her zaman hikayenin bir parçası olmuşlardır. Bu, Gotham Şehri’nin suçlularının, Batman’in varlığı için Bruce Wayne kadar önemli olduğu anlamına gelir. Batman’in de temel ilkesi Gotham Şehri’ndeki bu suçlulara karşı mücadele etmektir. 

Batman’in 04 Mart’ta vizyona giren yeni filmi ile birlikte, Batman ezeli düşmanlarıyla tekrar karşı karşıya geldi. Bu filmde de tam not alan ya da eleştirilenler olsa da biz sizler için bugüne kadar Batman’le mücadele etmiş kötü karakterleri en iyi canlandıran oyuncuları ve yer aldıkları filmleri hatırlatmak istedik.

Dikkat: Bu içerik Batman filmleri hakkında spoiler içermektedir.

 1. 15 Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger, Batman & Robin-1997)


  Mr. Freeze, Arnold Schwarzenegger'in her gün makyaj koltuğunda saatler geçirmesini gerektiren bir roldü. Film, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından çok beğenilmesede, Arnold Schwarzenegger'i bu eleştirilerden ayrı tutmak gerekir. Sonuçta hiç kimse bir aksiyon figürünü canlandırmak için Schwarzenegger'den daha iyi donanıma sahip değil.

 2. 14 Joker (Cesar Romero, Batman-1966)


  Batman'in her dönemi için, hem zamana hem de Batman'a uyacak şekilde özel olarak hazırlanmış bir Joker vardır. Joker aslen tam bir psikopat olarak tasarlanmıştı. Ancak 1954 yılında kurulan Comics Code Authority, çizgi romanlarda sansüre gidince tüm çizgi roman kahramanlarının belli sınırları ve kuralları oluşmuş oldu. Bu durum 1966 Batman filminde Cesar Romero'nun canlandırdığı Joker'in daha aile dostu bir karakter olmasına sebep olmuştur.

 3. 13 Max Shreck (Christopher Walken, Batman Dönüyor-1992)


  Tim Burton'ın yönettiği bu Batman devam filminde, Kedi kadın ve Penguen yaptıkları kötülüklerle ön planda olsalarda filmin gerçek kötü adamı Max shreck diyebiliriz. Kıvırcık beyaz saçları olan Christopher Walken, Max Shreck karakteri ile Gotham'ın kalbinde bir elektrik santrali inşa etmek isteyen zengin bir sanayiciyi canlandırıyor.

 4. 12 The Riddler (Frank Gorshin, Batman-1966)


  Adam West'in 1966 yılı Batman filmindeki Batman bir dizi kötü adamla mücadele etmek zorunda kaldı. Bunlar Gotham şehrinin dört suçlusu Kedi kadın, Joker, Penguen ve her şeyi çılgınca hareket ettiren Frank Gorshin'in hayat verdiği kıkırdayan Riddler'dı.

 5. 11 İki Yüz (Tommy Lee Jones, Batman Daima-1995)


  Eski bölge savcısı Harvey Dent'e yönelik bir asit saldırısından doğan kötü adam İki Yüz, 1995 yapımı Batman Daima filminde Tommy Lee Jones'un hayat verdiği bir karakterdir. O zamana kadar ki Batman filmleri arasında Tomy Lee Jones'un İki Yüz'ü en başarılısıydı.

 6. 10 The Riddler (Jim Carrey, Batman Daima-1995)


  Batman'in son filminde Riddler karakteri ile göz dolduran Paul Dono'dan çok önce Riddler olarak Jim Carrey vardı. 90'larda Jim Carrey komedi oyuncusu olarak zirvedeydi. 1995 yapımı Batman Daima'da Tommy Lee Jones, Nicole Kidman ve Val Kilmer ile birlikte yıldızlarla dolu bu aksiyon filminin oyuncu kadrosuna katıldı. Joel Schumacher'in yönettiği 1995 yapımı bu film, Tim Burton'ın yönettiği önceki iki Batman filmlerine kıyasla vasat olsada, Jim Carrey usta oyuncuğuyla filmin bir kaç parlak noktasından biri olmayı başarmıştır.

 7. 9 Harley Quinn (Margot Robbie, Suicide Squad-2016)


  Aslına bakacak olursak Margot Robbie'nin canlandırdığı Harley Quinn'i henüz gerçek bir Batman filminde görünmedi. Hatta, Batman ile neredeyse hiç karşılaşmadı diyebiliriz. Ancak bir yan filmde böylesine büyüleyici ve unutulmaz bir performansı bu listeye almamak olmazdı. 

 8. 8 Ra’s al Ghul (Liam Neeson, Batman Başlıyor-2005)


  Liam Neeson'un canlandırdığı karakter filmde karşımıza Bruce Wayne'ni kanatları altına almış ve ona dövüş sanatlarını öğreten Henry Ducard olarak çıkar. Ama Henry Ducard aynı zamanda Gotham'ı içeriden yok etmeyi amaçlayan, acımasız bir adalet duygusuna sahip karanlık bir örgütün lideri olan Ra's al Ghul'dur. 

 9. 7 Korkuluk (Cillian Murphy, Batman Başlıyor-2005)


  Korkuluk gibi Batman dünyasının en çılgın kötü adamlardan birini canlandırmak gerçekten cesaret gerektiriyor. Korkuluk, korku toksinleri geliştiren, ilminin sınırlarını zorlayan tehditkar bir karakter. Cillian Murphy bunu bize gerçekten çok iyi hissettiriyor. Ayrııca Christopher Nolan'ın Batman üçlemesinin hepsinde bulunan tek kötü adamdır.

 10. 6 The Joker (Jack Nicholson, Batman-1989)


  Tim Burton 1989 yılında Batman filmini çekeceği sırada Joker karakteri çok prestijli bir rol olarak görülmüyordu. Yeşil saçlı, mor takım elbiseli bir palyaçonun tehditkar bir suçlu olması çok beklendik bir şey değildi ama Tim Burton bunun tam aksini düşünüyordu ve Joker için planları farklıydı. Kafasındaki Joker karakterini hayata geçirmek noktasında Jack Nicholson'ın da desteği ile iyi bir ekip oldular. Tim Burton'ın filmi gibi Jack Nicholson'ın Joker'i de hem Batman filmleri hem de Joker karakteri için bir dönüm noktası olmuştur. 

 11. 5 İki Yüz (Aaron Eckhart, Kara Şövalye-2008)


  Kara Şövalye filminin büyük bir bölümünde Aaron Eckhart'ın canlandırdığı Harvey Dent başlangıçta iyi bir karakterdir. Gotham'da adalet ve umut için savaşır. Filmde, İki Yüz'e doğru dönüşümünü izlerken Aaron Eckhart'ın muhteşem performansına hayran kalmamak mümkün değil. 

 12. 4 Penguen (Danny DeVito, Batman Dönüyor-1992)


  Tim Burton'ın bu Batman filminde Penguen'i vücudu deforme olmuş, dışlanmış bir sosyopat olarak izliyoruz. Danny DeVito, Penguen rolünü o kadar güzel oynuyor ki izlerken onun da karakterle bütünleştiğini ve oynamaktan keyif aldığını görebiliyoruz.

 13. 3 Bane (Tom Hardy, Kara Şövalye Yükseliyor-2012)


  Tom Hardy'nin Kara Şövalye Yükseliyor'daki Bane performansı elbetteki böyle bir listenin üst sıralarında yer almayı hak ediyor. Bane karakteri Gotham şehrini yok etmek isteyen gerçek bir kötü ve Tom Hardy bize karakteri tam olarak hissettirebiliyor.

 14. 2 Kedi Kadın (Michelle Pfeiffer, Batman Dönüyor-1992)


  Kedi Kadın, Batman serisinin en başından beri Gotham, Bruce Wayne ve Batman için hep sorunlara neden oluşmuştur. Ancak hiçbir performans, Michelle Pfeiffer'ın Kedi Kadını kadar, bu çok yönlü karakterin doğasını bu kadar güzel yansıtamamıştır. İntikam dolu bir sekreter, aşık bir kadın ve çılgın bir karakterdir. Michelle Pfeiffer'ın Kedi kadını deneme gösterimlerinde de o kadar çok beğeniliyorki hiç gerçekleşmemiş olsa da bir yan film için kapıyı açık bırakabilmek adına filmin sonunda silüetini görebiliyoruz. 

 15. 1 Joker (Heath Ledger, Kara Şövalye-2008)


  Batman'in en başarılı kötü adamlarında tabi ki ilk sırada Heath Ledger'in Joker'i var. Heath Ledger'in Joker performansı hakkında aslında söylenebilecek çokta bir şey yok. Aradan geçen 14 yıl olmasına rağmen, Ledger'ın Joker'i bugün hala esrarengiz, sürükleyici ve ürkütücü olmaya devam ediyor.


Paylaşmayı unutma!

6
3 paylaşım, 6 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
4
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend