Google Çeviri’ye En İyi 4 Alternatif

1 dakikada okuyabilirsin


Google Çeviri dışında bir çeviri aracı arayışı içerisindeyseniz, deneyebileceğiniz en iyi dört alternatif yazımızda.

Google Çeviri’den uzaklaşmak ve farklı bir alnernatif arayışı içerisine girmek için birçok sebebiniz olabilir. Türkiye’de oldukça yaygın kullanılıyor oluşu nedeniyle artık standartlaşmış kelime ve cümle çevirileri yerine farklı bir alternatif arayışı bu sebeplerden sadece muhtemel birisidir. Google tarafından sunulan çeviri hizmeti dünyanın en yaygın kullanılan hizmetlerden biri olabilir, ancak her zaman doğru veya zengin özelliklere sahip bir çeviri hizmeti değildir. 

Google Çeviri haricinde karşınıza çıkabilecek pek de iyi olmayan pek çok online çeviri hizmeti mevcuttur. Ancak şu 4 tanesi var ki belki sizin için Google Çeviri harici iyi bir alternatif olabilir.

 1. 1 Yandex Çeviri


  Listemize ilk olarak Yandex Çeviri ile başlıyalım. Muhtemelen Google Çeviri kullanmaya alıştığınız için kullanım anlamında ona yakın bir çeviri hizmeti arıyorsanız, Yandex Çeviri bunun için harika bir seçimdir.

  Yandex Çeviri'nin arayüzü, Google Çeviri'ninkine oldukça benzer. Bu nedenle nasıl kullanılacağını öğrenmede hiçbir zorluk yaşamayacağınıza eminiz. Google Çeviri 108 farklı dilde çeviri imkanı sunarken, Yandex Çeviri'de 100 farklı dilde çeviri yapabilirsiniz. Yani Yandex Çeviri'nin çeviri yapabildiği dil sayısı bakımından da Google Çeviri'den pek bir farkı bulunmamaktadır. 

  Başka bir dilde bir web sitesine göz atıyorsanız, tüm sayfayı çevirmek için Yandex Çeviri'yi tıpkı Google Çeviri'deki gibi kullanabilirsiniz. Bu özellik Google Çeviri'nin sahip olduğu son derece efektik bir özellikken, Yandex Çeviri harici diğer alternatiflerde bulunmayan bir özelliktir.

  Yandex Çeviri ile doğrudan belge veya görselinizi yükleyerek de çeviri yapabilmektesiniz. Bir PDF veya DOCX dosyasını çevirmeniz gerekirse, kopyala ve yapıştır işlemine gerek duymadan tüm belgeyi bu şekilde kolayca çevirebilirsiniz. 

 2. 2 Microsoft Çevirmen


  Google Çeviri, online bir çevirmen olarak popüler ve kullanışlı olsa da, sürekli cebinizde taşıyacağınız ve kullanım anlamında daha kolay bir çeviri uygulaması ihtiyacınız olabilir. Uygulama olarak kullanabileceğiniz çok fazla seçenek olmasına rağmen, Microsoft Çevirmen, iOS ve Android için oldukça üstün bir uygulama sunmaktadır.

  Uygulamanın kendisi büyük ölçüde birkaç işleve bölünmüştür. Bir cümleyi çevirmeniz gerekiyorsa, dilinizi otomatik olarak algılayacak olan metin çevirmenine metin yazabilir veya yapıştırabilirsiniz. Daha sonrasında ihtiyacınız varsa, uygulamanın bunu yüksek sesle söylemesini sağlayabileceğiniz seçenekleri mevcuttur. 

  Bununla birlikte, Microsoft Çevirmen'in öne çıktığı nokta diğer özellikleridir. Gerekirse konuşmanızı çevirmek için mikrofonunuzu kullanabilir ve hatta telefonunuzu, gerçek dünyadaki diğer kişilerle tamamen uygulama üzerinden konuşabileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

  Ayrıca Microsoft Çevirmen, galerinizden fotoğraf yükleyebileceğiniz veya uygulamanın otomatik olarak tercüme etmesi için kameranızla yenilerini çekebileceğiniz bir görüntü çeviri hizmeti seçeneğine sahiptir. Microsoft Çevirmen'in birçok dilden insanlar arasında konuşma özelliğini desteyen bir hizmeti de mevcuttur. Son olarak seyahat ederken yardıma ihtiyacınız varsa veya sadece bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız ilgili dil için bir konuşma kılavuzuna göz atabilirsiniz.

 3. 3 Reverso


  Listemizin üçüncü sırasında, Google Translate'in uzun süredir rakiplerinden biri olan ama herkes tarafından bilinmeyen Reverso geliyor. Reverso, anında çeviri hizmeti haricinde, sözlük ve dilbilgisi denetimi işlevi de dahil olmak üzere eksiksiz bir dil çeviri paketi olarakta hizmet sağlamaktadır. 

  Reverso tııpkı Google Çeviri gibi çalışır. Çeviri yapmak istediğiniz dilleri seçerseniz ve ardından sistemin tercüme etmesi için bir metin yazar veya yapıştırırsınız.

  Reverso, uygulaması Türkçe dahil olmak üzere sadece 18 dili destekler. Ancak Reverso'nun öne çıktığı nokta dil çeviri çeşitliliği değildir. Bunun yerine Reverso'nun hakim olduğu konu kullanım kolaylığıdır. 

  Örneğin Fransızca gibi, kendi klavyenizde harf anlamında eksikler olabilecek ve aynı zamanda çok sayıda aksana sahip bir dili çeviriyorsanız, Reverso, çeviri penceresinin alt kısmında bunlara kolayca erişmenize olanak sağlar. 

  Metninizin dilbilgisini doğru yaptığınızdan emin değilseniz ve basit hatalar yapmadığınızdan emin olmak istiyorsanız bir dilbilgisi kontrol işlevi mevcuttur. Bu noktada gerçekten harika olan şey, Reverso'nun size yazdıklarınızdan daha doğal görünebilecek alternatif ifadelerin bir listesini veren bir yeniden ifade seçeneği içermesidir.

  Reverso'nun yaptığı çevirinin doğruluğu konusunda emin değilseniz, çevrilmiş veya orijinal ifadenin gerçek metinlerde kullanıldığı örnekleri size gösterecek olan otomatik bir bağlam sözlüğüne de sahip olduğunu bilmek eminiz sizi rahatlatacaktır. Bu sayede Reverso'nun yaptığı çevirileri örnek metinlerle karşılaştırarak rahatlıkla doğruluğundan emin olabilirsiniz.

 4. 4 DeepL


  Listemizi son birkaç yıldır popülerlik kazanan online çeviri hizmeti DeepL ile tamamlayalım. 

  DeepL, ilk olarak bir Alman start-up projesi olarak başladı. Ancak zamanla kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi ve mevcut online çeviri hizmetleri arasında doğruluk ve güvenilirlik anlamında hızla yükselişe geçerek yaygın olarak kullanılmaya başlandı. 

  Ancak şunu hemen belirtelim DeepL henüz Türkçe'yi desteklemiyor. Ama Türkçe haricinde desteklediği 26 dildeki çevirileri inanılmaz bir doğrulukla yapıyor. DeepL, dil çevirisindeki daha geleneksel yöntemlerin aksine, yapay zeka ve derin öğrenme merkezli bir yaklaşımdır. Bu nedenle Türkçe harici çevirileriniz için fazlasıyla işinizi kolaylaştıracak bir hizmettir. Özellikle akademik veya resmi yazışmalarınız için çok daha doğru çeviriler sağlayacaktır.

  DeepL, Google Çeviri'ye kıyasla daha doğru çeviriler yapmasının yanı sıra, farklı birçok özelliğe de sahiptir. Örneğin DeepL, çevirdiğiniz içeriğin anlamı göz önüne alındığında aşağı yukarı doğru olabilecek herhangi bir ifade için birden çok çeviri sağlar. Çevirileri doğruluk açısından derecelendirebilir ve anadili İngilizce olan biri tarafından söylendiğinde çevirinin kulağa nasıl geleceği konusunda bir fikir edinmek için çevirilerinizi dinleyebilmektesiniz. 

  Belgelerinizi yükleyerek bir seferde tamamını çevirmek istiyorsanız, DeepL bu konuda da size yardımcı olabilir. PDF, DOCX ve PPTX dosya türleri için otomatik çeviriyi desteklemektedir.

Gördüğünüz gibi mevcutta Google Çeviri'nin birçok alternatifi var. Daha doğru çeviriler, farklı özellikler veya çok daha fazlasını arıyorsanız birçok seçenek olduğunu unutmayın. Sizin de kullandığınız farklı alternatifler varsa öne çıkan özellikleriyle birlikte yorumlarda belirtmeyi unutmayın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend