Tarihteki En Pahalı 10 Hata

1 dakikada okuyabilirsin


İnsan olmak hataya açık olmaktır. Kitlesel bir üreticiyseniz veya milyonlarca dolar ödenen bir proje üzerinde çalışıyorsanız bir hatayı düzeltmek kolay değildir. Yanlış bir hareket veya basit bir metrik sistem hesaplama hatası, şirketlere ve hükümete milyonlarca ve milyarlarca dolara mal olabilir. İşte maddi ve manevi büyük kayıplara sebep olan tarihteki o en pahalı 10 hata.

 1. 10 Pentium FDIV Hatası


  1994 yılında Intel, Pentium işlemcilerinde küçük bir çip sorunu yaşadığında 475 milyon dolar kaybetti. Bir matematikçi, karmaşık bir hesaplama sırasında bir kayan nokta hatası buldu ve onu bilgisayardaki Intel çipine kadar takip etti. Intel, müşteriyle anlaşmak yerine, olasılığın çok düşük olduğunu iddia etti ve konuya ciddiyetle yaklaşmadı. Bu, teknik hata kullanıcıların çileden çıkmasına neden oldu ve şirket, çipleri geri çağırmak ve yeni sürümler vermek zorunda kaldı.


 2. 9 Bored Ape Yacht Club NFT'si


  2021 yılında Bored Ape Yacht Club NFT sahibi satışa çıkarmak isterken ondalık basamağı yanlış yere koyması nededeniye 0.75 eter (bitcoin'e benzer bir blok zinciri para birimi) karşılığında satıldı. Bu değerli NFT o sırada 444.000 dolar civarındaydı, ancak hata nedeniyle 4.440 dolara satıldı. Daha sonra yeni alıcısı tarafından tekrar 370.000 dolara satıldı.

 3. 8 Londra'daki Walkie Talkie Binası


  Başkent Londra'da yer alan ve bir telsizi olan benzerliği nedeniyle Walkie Talkie olarak adlandırılan 500 milyon İngiliz sterline mal olan ünlü binanın başı 2013 yılında binanın tasarımından kaynaklı bir sorun nedeniyle etrafındaki iş yerlerine ve arabalara zarar vermesiyle gündeme gelmiştir. Binanın dış cephesinden yansıyan ışınlar nedeniyle iş yerlerinin kapıları ve bazı bölümleri zarar görmüştür. Yaşanan sorunların binanın tamamlanmasından sonra çıkmaya başlaması ve ardından park halindeki bir Jaguar'ın yansıyan ışınlar nedeniyle bazı parçalarının eriyerek deforme olması binayı yapan firmanın bazı önlemler almasına neden olmuştur. 

  Binayı yapan firma en az maliyetle işin içinde çıkabilmek için bir yöntem arayışı içerisine girmiştir ve sonunda binanın camlarının yansıtıcı olmayan bir filmle kaplanmasına karar verilmiştir. Bu işlemin inşaat şirketine ve yüklenici firmaya 10 milyon dolara mal olduğu tahmin edilmektedir.

 4. 7 Apollo 13


  1970 yılında Apollo 13 isimli, yedinci insanlı uzay görevi ve üçüncü insanlı Ay yolculuğu görevi, havacılık şirketleri tarafından üretim sırasında olağandışı bir hata kombinasyonu nedeniyle meydana gelen bir oksijen deposu patlaması nedeniyle başarısız oldu. Görev NASA'ya 28 milyon dolara mal oldu.

 5. 6 B-2 Kazası


  2008'deki Andersen Hava Kuvvetleri Üssü B-2 Kazası, yalnızca uçakta tahmini 1,4 milyar dolarlık kayıpla en pahalı uçak kazalarından biriydi. Kaza, basınç dönüştürücülerinin çalışmaması nedeniyle hatalı hücum açısına ve hava hızı okumasına yol açan şiddetli yağmurlardan kaynaklandı.

 6. 5 General Motors


  2014 yılında General Motors, araba hareket halindeyken motoru kapatan bir kontak anahtarı sorununu görmezden geldi ve bu sorun 124 kişinin ölümüne neden oldu. Sorun, dünya çapında yaklaşık 30 milyon arabada mevcuttu. Değiştirilmesi çok pahalı olduğu için şirket bunu görmezden gelse de ABD hükümetine para cezası olarak 900 milyon dolar ödemekten kurtulamadı.

 7. 4 AT&T Ağ Operasyon Merkezinin Çökmesi


  1990 yılında AT&T, tüm ağ operasyon merkezi çöktüğü için 60 milyon dolar kaybetti. AT&T, uzun mesafeli arama sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek bir yazılım yüklemeye çalıştı. AT&T'nin yazılım yükseltmesi sırasında 114 ağ merkezinden birindeki anahtarlardan biri, hatalı kod nedeniyle mekanik sıkışıklığa neden oldu ve bu durum 75 milyon cevapsız çağrıya yol açtı. Yalnızca American Airlines için bu kesinti, onlara tahmini 200.000 rezervasyona mal oldu.

 8. 3 Çernobil Faciası


  Çernobil felaketi, yetersiz eğitimli profesyonellerin bir reaktör çalıştırması ve güvenlik düzenlemelerini göz ardı etmesi nedeniyle 26 Nisan 1986 yılında meydana geldi. Kötü şöhretli Çernobil felaketinin neden olduğu ekonomik hasar, olaydan bu yana geçen otuz yılda 235 milyar dolardan fazla oldu. Yer değiştirme, can kaybı ve sahada salınan izotoplar nedeniyle felaket daha uzun sürdü ve daha fazla hasara neden oldu.

 9. 2 Mars Climate Orbiter Uydusu


  11 Aralık 1998 tarihinde Mars'a doğru yola çıkan ve Mars'taki hava olaylarını ve iklimi incelemek üzere Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen ve NASA tarafından işletilmesi planan Mars Climate Orbiter uydusu fırlatmadan 9 ay sonra 1999 yılında Eylül ayının sonlarına doğru Mars'a ulaştı. Her ne kadar uzay aracı Mars'a varmış olsa da rotasında bir takım gariplikler fark edildi. 

  Uydunun rotasındaki garipliklerin sebebinin Lockheed Martin şirketinin mühendislerinin uydu ile ilgili ölçümleri uluslararası metrik birim sisteminde kullanması gerekirken İngiliz birimlerine göre kullanmış olmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Rotayı düzeltmek üzere yapılan manevralar sonuç vermedi ve Mars Climate Orbiter uydusu Mars atmosferine düşük irtifada girmesi nedeniyle atmosfer sürtünmesinden dolayı yanarak parçalandı. 23 Eylül 1999 tarihinde de uydu ile iletişim tamamen kaybedildi. NASA'nın bu kaza nedeniyle yaklaşık 125 milyon dolar zarara uğradı tespit edildi.

 10. 1 Alitalia Havayolları


  İtalya merkezli Alitalia Havayolları, 2006 yılında yanlışlıkla Toronto'dan Kıbrıs'a uçuş ücretini, business class biletler için 3.900 $ yerine 39 $ olarak listeledi. Havayolu şirketi hatasını kabul etti ve bu bilet fiyatıyla bilet alan 2.000 kadar insanın uçmasına izin verdi. Bu hata havayoluna 7.72 milyon dolara mal oldu.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend