1800’lere Kadar Dinozor Fosilleri Nasıl Keşfedilmedi?

3 dakikada okuyabilirsin


Dinozorlar bizden çok önce yaşamış ve ölmüş canlılar olmalarına rağmen hayal gücümüzde özel bir yere sahiptirler. Ancak devasa popülariteleri genellikle merak uyandıran bir soruyu da gündeme getiriyor: Dinozor fosilleri 1800’lere kadar nasıl keşfedilmedi?

Eski insanlar dinozor fosillerine nasıl tepki verdi?

Gerçek şu ki, insanlar muhtemelen dinozorları binlerce yıldır biliyorlar. Ancak 19. yüzyıla kadar gerçek mahiyetlerini bilmiyorduk.

Ken McNamara adlı bir paleontologa göre, tarih öncesi insanlar dinozor fosillerini toplamış ve onları alet ve süs eşyası yapmak için kullanmış olabilir. Fosilleşmiş dinozor yumurtaları, bu tür kolyelerin bazılarında gerçekte bulunmuştur, ancak onları kimin ve neden yaptığı net değildir.

Ancak bu tür teorilerin en büyüleyici olanı, efsanevi bir yaratık olan ejderhayı içeren teoridir. Bazı uzmanlar, birçok kültürde ejderhaların bu kadar yaygın olmasının nedeninin, eski insanların sıklıkla dinozor fosillerini ejderha kalıntıları sanması olduğuna inanıyor. Aslında, Chang Qu adlı eski bir Çinli tarihçinin, bir dinozor fosilini bir ejderha kalıntısı olarak yanlış etiketlediği söyleniyor.

Tabii ki, bir dinozor iskeletine bir bakış, bu hatayı neden yaptığını bilmemiz için yeterlidir, ancak bu yine de insanların dinozor fosilleriyle uzun ve derin bir geçmişinin olduğunun kanıtıdır. Yine de, garip bir şekilde, bu yaratıklar hakkındaki modern anlayışımız çok sonrasına kadar oluşmadı.

İlk Dinozor Kemiğinin Keşfi

1600’lerin ortalarında, Robert Plot adlı bir İngiliz doğa bilimci, İngiltere’nin Oxfordshire kentinde keşfedilen fosilleşmiş bir uyluk kemiğine rastladı. Neredeyse tam olarak bir insan uyluk kemiğinin alt kısmına benzediğini belirtti ve çizimini 1677 tarihli The Natural History of Oxford-shire kitabına dahil etti. Ancak ne bulduğu hakkında hiçbir fikri yoktu ve dev sürüngenlerin bu erken keşfi ne olduğu anlaşılmadığı için hiç ses getirmemişti.

Plot’un çizimlerine dayanarak, bugün bilim adamları bu fosilin Megalosaurus veya benzeri bir dinozor olabileceğine inanıyorlar. Ancak orijinal fosil artık kaybolduğu için bunu doğrulamak zor.

“Dinozor” terimini kim icat etti?

Neyse ki, 19. yüzyılın gelişi, modern dinozor anlayışımıza yol açan yeni bir fosil keşifleri çağını getirdi. 1800’lerin başında, İngiltere’de Megalosaurus, Iguanodon ve Hylaeosaurus dahil olmak üzere çok sayıda dinozor fosili ortaya çıkarıldı. Bu fosiller daha sonra Sir Richard Owen adlı bir İngiliz paleontolog tarafından incelendi ve birçok ortak özelliğe sahip olduklarını keşfetti. Ancak 1842’ye kadar bu yaratıklara gerçek bir isim vermedi. Ve böylece o yıl yayınladığı bir raporda “Dinozorya” terimi ilk kez ortaya çıktı.

Bununla birlikte, bu etkileyici başarıdan kısa bir süre sonra, dinozorlarla ilgili bilimsel araştırmalarda bir durgunluk yaşandı. Ancak 1960’larda ve 70’lerde, bilim adamları, kuşların bir grup dinozordan evrimleştiği de dahil olmak üzere bazı yeni kanıtlar topladığında, bir kez daha ilgi odağı oldular.

O zamandan beri, bu tarihöncesi varlıklar yaşamlarımıza dahil oldular ve kök salmayı başardılar. Sonuç olarak, filmlerden video oyunlarına ve kitaplara kadar, günümüzde dinozorlardan bahsetmeyen neredeyse hiç popüler medya yok.

Peki, dinozorlar hakkında sizi büyüleyici bulduğunuz şey nedir? Yorumlarda buluşalım.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
2
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend