Ramazan İçin Hazır Mısınız? Kutsal Aya Hazırlanmak İçin 9 İpucu

3 dakikada okuyabilirsin


Ramazan ayı boyunca oruç tutmak tüm yetişkin Müslümanlar için zorunludur. Her Müslüman, mübarek ayın nimetlerinden yararlanmak için ayı en iyi şekilde değerlendirmek ister. Ramazan ayı yeme içmeden uzak durmaktan çok daha fazlasını kapsar. Dünyevi arzulara daha az, inancımıza daha çok odaklanmaktır. Bu anlamda Ramazan, hayatımız için gerçekten önemli olan şeylere durup yeniden odaklanmamızı hatırlatır ve inancımızı “yenilemeye” hizmet eder.

Bununla birlikte, bir önceki Ramazan’dan sonra aradan geçen uzun bir zaman olması nedeniyle tekrardan Ramazan’ın rutinlerine alışmak birçokları için zor olabilir. Yaklaşan Ramazan’a hazırlanmanıza ve oruç tutmayı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını bu yazımda sizinle paylaşıyor olacağım. İşte o ipuçları:

Gıda tüketimi: Orta miktarda yemek yiyerek başlayın. Ramazan yaklaşıyor diye çok yemek yiyerek yemeği israf etmeyin. Bu sadece iştahınızı artıracak ve oruç tutmanızı zorlaştıracaktır.

Erken kahvaltı: Ramazan ayında, oruç başlamadan önce şafak öncesi öğün olan sahur için erken kalkarız. Bunu atlamamak önemlidir. Özellikle kahvaltıyı pek sevmiyorsanız, vücudunuzun erken saatlere alışması için bundan sonra kahvaltıya erken başlayın.

Atıştırmalık yemeyin: Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün yemeye alışın ve arada atıştırmalardan kaçının. Ramazan ayında iki ana öğün, sahur ve iftar yemeye alışmanız gerekecek. Bu şekilde bir öğünü ortadan kaldırmanız çok daha kolay olacaktır.

Kahve tüketiminizi azaltın: Kahve tutkunuysanız ve Ramazan’ın ilk günlerinde şiddetli bir baş ağrısı çekmek istemiyorsanız, kafein alımınızı şimdiden azaltmaya başlayın. Kafeinsiz kahveye geçin ve sonra tamamen kesin.

Sigarayı bırakın: Ramazan ayına hazırlıksız giren sigara içenler, oruç saatlerinde asabiyet, öfke, huzursuzluk, sabırsızlık ve konsantrasyon güçlüğü gibi çeşitli yoksunluk belirtileri yaşayabilirler. Bunu önlemek ve oruç tuttuğunuzda ne olacağını anlamak için gün boyunca sigarayı azaltın. Ramazan’ı sigara gibi kötü alışkanlıklardan tamamen kurtulmak için bir fırsat olarak görmek de güzel.

Gönüllü oruç günleri: Ramazan’a hazırlanmak için pratik yapmaktan daha iyi bir yol var mı? Uyum sağlamanıza yardımcı olması için Ramazan’dan önce ki birkaç gün oruç tutmaya çalışın. 

Uykunuzu düzenleyin: Normalde geç yatıp geç uyanıyorsanız uykunuzu şimdiden düzenlemeye başlayın. Çünkü Ramazan ayında sahur için erken kalkacaksınız. Bunun için daha erken uyuyabilirsiniz. Alternatif olarak, öğleden sonra bir şekerleme yapın ve akşamları biraz daha geç uyuyun. Hangi uyku alışkanlığını seçerseniz seçin, şimdiden onu uygulamaya başlayın.

Hazırlanın: Ramazan’dan önce ne yiyeceğinizi planlamak, özellikle Ramazan’ın ilk haftasında, uyum sağlamakla meşgulken sizi birçok güçlükten kurtarabilir. İlk yedi gün iftar ve sahur menünüzü hazırlayın, gerekli malzemelerin bir listesini yapın ve henüz enerji doluyken şimdi alışverişe çıkın.

Doktorunuza Danışın: Şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya reflü gibi herhangi bir nedenle oruç tutabilme konusunda endişeleriniz varsa, şimdi doktorunuzdan randevu almanın tam zamanı. Oruç tutmanın sizin için güvenli olup olmadığını mutlaka doktorunuza danışın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend