İklim Değişikliği ve Eşitsizlik Arasındaki İlişki Nedir?

3 dakikada okuyabilirsin


Her şeyin bir şekilde birbiriyle bağlantılı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Örneğin, küreselleşme ve teknoloji veya iklim ve eşitsizlik. Küreselleşme ve teknoloji, pandemi sırasında daha da arttığı için sayısız alanda birbirine bağlıdır. İklim değişikliği ve eşitsizliğin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu ise merak ediyor olmalısınız. 

Son birkaç on yılda, küresel ekonomik büyüme nedeniyle milyonlarca insan yoksulluktan kurtarıldı. Ancak, dalgalanan iklim değişikliği, dünya çapında yoksulluğu ortadan kaldırmak için yapılan çalışmaları aksatmış ve bunun sonucunda dünyanın en yoksul bölgeleri en çok etkilenmiştir.

Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, iklim değişikliği nedeniyle 2030 yılına kadar 68 ila 135 milyonu aşkın insan yoksulluğa sürüklenebilir. İklim değişikliğinin riskleri geri döndürülemez ve eşitsizliği kötüleştiriyor. Uluslararası Para Fonu, “İklim riskleri, etkilerine daha fazla maruz kalan ve daha savunmasız olan en yoksul ülkeleri ve insanları orantısız bir şekilde etkiliyor. Aynı zamanda, iklim politikalarının yoksul ülkeler için fazla külfetli olduğu ortaya çıkarsa, ısınmayı durdurmak için alınan önlemler eşitsizlik üzerinde istenmeyen bir etki yaratabilir.”

Üçüncü dünya ülkelerini örnek alırsak; tarım, imalat sanayi, fabrika veya balıkçılık olsun, çok sayıda insanın geçimi iklim değişikliği ile ilgili işlere bağlıdır. Bu faaliyetler, dengesiz sıcaklıklara, artan deniz seviyelerine, buzulların erimesine ve sıcak hava dalgaları ve kuraklık gibi meteorolojik olaylara yol açar. Öte yandan, gelişmiş ülkeleri tartışsak bile, bu ülkelerin emisyonlarının gelişmekte olanlardan daha fazla olduğu gerçeği hala durağandır.

Ne yapılması gerekiyor?

Düzensiz iklim değişikliğini sınırlamak için atılması gereken ilk ve en önemli adım, emisyonları azaltmaktır. Bunun içinde gerekli politikalar zamanında değiştirilmelidir. Emisyonları azaltmanın yanı sıra, daha yoksul topluluklara daha iyi hizmetler sunulmalıdır. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP26) ana gündemlerinden biri emisyonları artan ülkelerin azaltımıydı. İklim değişikliğinin sınırlandırılması gelecekte olası risklerin azaltılmasına yardımcı olacağından, eşitsizlik ve iklim değişikliği birlikte ele alınmalıdır.

Politikalar iyi yapılandırılmamış ve tasarlanmamışsa, bu zaten var olan eşitsizlikleri artıracaktır, dolayısıyla düşük karbona geçiş, daha çevre dostu ülkelerin gelişmesine yardımcı olabilir. İklim değişikliği politikaları hazırlanırken akılda tutulması gereken en önemli unsur, her ülkenin farklı gereksinimlerinin olması ve buna göre politikaların çerçevelenmesidir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend