Volodimir Zelenski Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

1 dakikada okuyabilirsin


Volodimir Zelenski, bugünlerde Google’da en çok aranan isimlerden birisi. Ülkesini korumak için halkıyla birlikte tek başına direnen, çocuksu ama bir o kadar yakışıklı bir görünüme sahip bu adam kim?

Ukrayna’nın şu anda görevde olan Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ülkesi için en kötü trajedilerden biriyle karşı karşıya. Ruslar’ın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşla beraber ülkenin her yerinde kaos ve yıkım hakim. Zelenski, savaşın başından beri kendisine üç kez suikast girişiminden bulunulmasına ve farklı ülkelerden gelen sığınma tekliflerine rağmen bir kez dahi olsun ülkesini terk etmeyi düşünmeyerek şimdiden bir savaş kahramanı haline gelmiş durumda. Şu anda Ukrayna’daki özel bir sığınaktan medya, halkı, diğer ülkeler ve çeşitli kuruluşlarla bağlantı kurmakta. Volodimir Zelenski hakkında birçoğunu ilk kez duyacağınız şeylerle gelin kendisini biraz daha yakından tanıyalım.

 1. 1 Şu an Ukrayna'nın 6. Cumhurbaşkanı olan Volodimir Zelenski, eski bir aktör ve komedyendir.


  25 Ocak 1978'de, Ukrayna'nın Kryvyy Rih kentinde dünyaya gelen Volodimir Zelenski, Ukrayna'nın şu anda görevde olan cumhurbaşkanıdır. 2019'da cumhurbaşkanı seçilmeden önce eski bir Ukraynalı aktör ve komedyendi. Zelenski, Ekim 2018'de cumhurbaşkanlığı seçimi için etkileyici bir yolsuzlukla mücadele seçim kampanyası başlattı. Zelenski, kampanya duyurusundan üç ay ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden altı ay önce kamuoyu yoklamalarına göre seçimleri kazanmayı çoktan garantilemişti. Yolsuzlukla mücadele kampanyası ona önemli bir destek ve büyük bir online takipçi kazandırdı. Siyaset arenasında acemi olsa da etkili bir kampanya sayesinde sağlam bir seçmen kitlesine sahip oldu ve bu sayede 2019'daki seçimleri kazanarak Ukrayna'nın 6. cumhurbaşkanı oldu.

 2. 2 Oldukça başarılı bir cumhurbaşkanlığı kampanyası yürütmüştür ve oyların %73,2'sini alarak seçimi kazanmıştır.


  Zelenskyy, 1+1 tv kanalında dönemin  mevcut cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile birlikte 2019 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklamıştır. Siyasete oldukça yabancı olmasına rağmen, seçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamaları kazanacağını yönündeydi. Seçimi, ikinci turda Poroşenko'yu karşı %73.2 gibi ezici bir oyla kazandı. 

 3. 3 Volodimir Zelenski eğitimli ve varlıklı bir ailede doğmuştur.


  Zelenski, 25 Ocak 1978'de varlıklı ve eğitimli bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokula başlamadan önce, babasının işi dolayısıyla Moğolistan'ın en büyük ikinci şehri olan Erdenet'te yaşamıştır. Babası Oleksandr Zelensky, profesör ve teknik bilimler doktoru, annesi Rimma Zelenskaya ise bir mühendistir.

 4. 4 Ukrayna'nın ilk Yahudi cumhurbaşkanıdır.


  Zelenski, aslen Yahudi olan ve Rusça konuşan bir aileden gelmektedir. Ukrayna'nın ilk Yahudi cumhurbaşkanı olarak 2019'da görevine başlamıştır. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce olarak 3 farklı dili akıcı olarak konuşabilmektedir.

 5. 5 İsrail'de okumak için bir eğitim bursu kazansa da, babası orada okumasına izin vermez.


  Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi'nde hukuk okumadan önce, 16 yaşında katıldığı İngilizce testinde gösterdiği başarıyla İsrail'de okumak için bir eğitim bursu kazanmıştır. Ancak babası İsrail'e gitmesine izin vermemiştir.

 6. 6 Zelenski bir avukat olsada, profesyonel hayatını daha sonra oyunculuğa kaydırdı ve başarılı bir komedyen, oyuncu ve yapımcı oldu.


  2000 yılında Kryvyi Rih Ekonomi Enstitüsü'nden hukuk diploması aldı ve o zamanlar Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi'ne bağlı bir bölümdü. Şimdi ise Kryvyi Rih Ulusal Üniversitesi'nin bir parçasıdır. Ancak mezun olduğu bölüm olan hukuk alanında kariyer yapmayı tercih etmemiş ve hukuk yerine oyunculuğu tercih etmiştir. Oyunculuk gerçekten onun için büyük bir tutkuydu ve hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti.

 7. 7 Volodimir Zelenski, 2003 yılından beri okul aşkı olan Olena Zelenska ile evlidir.


  Volodimir Zelenski'nin karısı Olena Zelensk bir mimardır. Çiftin Aleksandra Zelenskaya isimli bir kızları ve Kiril Zelenskiy isimli erkek çocukları vardır. Zelenski'nin 2014 yılında vizyona giren 8 New Dates filminde baş kahramanın kızı olan Sasha rolünü kızları Aleksandra oynamıştır. Kızları daha sonra 2016'da The Comedy Comet Company Comedy's Kids adlı gösteriye katılarak, 50.000 Grivna'lık (Ukrayna para birimi) bir ödül kazanmıştır.

 8. 8 Volodimir Zelenski oyunculuk kariyerinde 14 filmde rol almıştır.


  Rol aldığı ilk filmi No Love in the City 2009'da vizyona girmiştir. İlk filmindeki oyunculuğu büyük beğeni almıştır. Daha sonrasında farklı yıllarda, 13 farklı filmde daha rol almıştır. Bunların dışında birçok film için seslendirme yapmıştır ve dizide rol almıştır. Yönetmenliğini yaptığı komedi dizisi Svaty, 2017'de Ukrayna'da yasaklanmıştır. Ancak daha sonra 2019'da mahkeme kararıyla yasak kaldırılmıştır.

 9. 9 Volodimir Zelenski'nin prodüksiyon şirketinin adı Kvartal 95 Stüdyosu'ydu.


  Kvartal 95 Stüdyosu, 2003 yılından beri Kiev merkezli olarak Ukrayna'da faaliyet göstermektedir. Kurucuları; Volodimir Zelenski, Sergey Shefir ve Boris Shefir'dir. Rusça ve Ukraynaca olarak birçok film ve diziye imza atmıştır. 2003'ten itibaren şirket, Ukrayna TV kanalı 1+1 için TV şovları yapmaya başlamıştır. 2005'te ise başka bir Ukrayna kanalı olan Inter için çalışmalar yapmaya başlamıştır.

 10. 10 2015 yılında Servant of the People isimli bir tv dizisinde beklenmedik bir şekilde Ukrayna cumhurbaşkanı seçilen bir öğretmen rolünü oynamıştır.


  Zelenski, 2015'te Servant of the People (Halkın Hizmetkarı) adlı bir dizide rol aldı. Zelenski bu dizide, hükümetteki yolsuzluğa karşı öfkelendiği bir videosunun viral hale gelmesinden sonra beklenmedik bir şekilde cumhurbaşkanı olan ağzı bozuk bir öğretmeni canlandırmaktadır. Kendisinin yazdığı, başrolünü oynadığı ve yapımcılığını üstlendiği bu popüler TV dizisinin 2019'da gerçek olacağını kendisi dahi kimse tahmin edemezdi. 2019'da Ukrayna Cumhurbaşkanı seçildiğinde bir bakıma oynadığı rol gerçek olmuştu. Kendi dizisinden esinlenmiş olacaktır ki siyasi partisinin de adını Servant of the People olarak seçmiştir.

 11. 11 Volodimir Zelenski, 2014 yılında vizyona giren bir animasyon, komedi filmi olan Paddington'ın Ukrayna versiyonunda Paddington Bear'i seslendirmiştir.


  Paddington filmi 2014 yılında vizyona girdiğinde izleyici tarafından büyük beğeni alan bir film olmuştur. Filmin Ukraynaca dublajında, 2017'deki ikinci filmi de dahil olmak üzere Paddington Bear'i seslendiren kişi Volodimir Zelenski olmuştur.

 12. 12 Zelenski, 2006'da Dancing with the Stars'ın Ukrayna versiyonunu kazanan isim olmuştur.


  Zelenski, 2006 yılında Dancing with the Stars'ın Ukrayna versiyonuna katılmış ve yarışmada birinci olarak o yılın en iyi dansçısı ünvanını kazanmıştır. Yarışmadaki partneri olan profesyonel dansçı Olena Shoptenko'yla oldukça başarılı koreografiler ortaya koymuşlardır.

 13. 13 Zelenski, “Ukrayna'nın Trump'ı” olarak adlandırılmıştır.


  Zelenski, Ukrayna Cumhurbaşkanı olduğunda, birçok kişi onu Ukrayna'nın Donald Trump'ı olarak adlandırmıştır. Bunun da sebebi her ikisinin de geçmişinde eğlence endüstrisinde yer almış olmalarıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. başkanı olmadan önce, Trump bir ünlü olarak sıkça ekranlarda boy göstermekteydi. 

 14. 14 Büyükbabası II. Dünya Savaşı sırasında Rusya'da Kızıl Ordu'da görev yapmıştır.


  Büyükbabası Semyon Ivanovych Zelensky, II. Dünya Savaşı sırasında Rusya'da Kızıl Ordu'da görev yapmıştır. Holokost'ta pek çok Yahudi'nin hayatını kaybettiği o dönemde Zelenski'de, Yahudi kökenli olmaları nedeniyle büyük dedesini ve birçok akrabasını kaybetmiştir. Büyürken ailesinden o döneme ait birçok korkunç hikaye dinlemiştir.

 15. 15 Zelenski; tıbbi esrarın, fuhuş ve kumarın yasallaştırılmasının ve Ukrayna'da ücretsiz kürtajın destekçisidir.


  Zelenski, birçok ülkede tartışılan ve yasaklanan şeylerin sıkı bir destekçisidir. Ülkesinde tıbbi kullanım için esrarın ücretsiz dağıtımını, kumar ve fuhuşun yasallaştırılmasını ve ücretsiz kürtajı desteklemektedir. Ancak bunların yanında silahların yasallaştırılmasına şiddetle karşı çıkmaktadır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend