Brezilya Venezuela Göçmenlerine Sınırı Kapattı

2 dakikada okuyabilirsin


Brezilya, Venezüella’yla sınırını kuzey komşusundaki ekonomik ve siyasi kargaşadan kaçan insanlara kapattı. Yargıç Helder Barreto, Brezilya’nın göçmenlerin bu büyük akınına karşın uygun koşullar ve imkanlar oluşturana kadar sınırın kapatılmasını emretti.  Sınır ülkesine geri dönmek isteyen Venezüellalılara, Brezilya ve diğer ülke vatandaşlarına halen açık. Deniz ve hava sınırları da bu karardan etkilenmemektedir.

Venezüella devlet başkanı Nicolás Maduro’ya hafta sonu gerçekleştirilen suikast girişimi ülkedeki gerilimi iyice tırmandırdı ve ülkeden kaçışlar arttı. Binlerce Venezuelalı son üç yıl içinde daha iyi ekonomik koşullar ve imkanlar bulabilmek ümidiyle başta Kolombiya ve Brezilya olmak üzere komşu ülkelere kaçtı. Brezilya’nın Amazon bölgesindeki Roraima eyaletindeki yetkililer, her gün 800’den fazla Venezüellalının sınırı geçtiklerini söylüyor. 

Brezilya’nın Amazon bölgesinin kalbinde yer alan Roraima, ülkenin en fakir eyaletlerinden biridir.  Son aylarda sınırı aşan Venezüellalıların çoğu, eyalet başkenti, Boa Vista ve diğer şehirlerin sokaklarında korkunç koşullarda yaşıyorlar. Aylar boyunca, Roraima’daki yetkililer sınırın kapatılmasını istedi. Kamu hizmetlerinin çöktüğünü ve göçün suçta keskin bir artış yarattığını söylüyorlar.

Geçtiğimiz hafta Venezüellalılar için tıbbi ve sosya yardım alabilmesi için Roraima’da göçmenlerin çoğunun sahip olmadığı geçerli bir pasaport sunması kuralı getirildi. Yargıç Barreto bu hareketin “ayrımcı” olduğuna hükmetti ve devlet organlarının krizle başa çıkmak için bir plan yapmasına izin vermek için geçici sınır kapatma emrini verdi.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend