La Sagrada Familia Hakkında Bilinmesi Gereken 15 İnanılmaz Gerçek

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

La Sagrada Familia, İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan kesinlikle nefes kesen bir başyapıttır. Hala tamamlanmayan bu eşsiz yapının arkasındaki mimar Antoni Gaudí’dir. Gaudi’nin dünyaca ünlü başyapıtları Barselona’ya yayılmış olsa da, hiç kimse La Sagrada Familia gibi ilginç bir geçmişe sahip değildir. Burayı ziyaret etmeden önce bu kutsal alan hakkında bilmeniz gereken inanılmaz gerçekler şunlar:

 1. 1 Yüzyıldan fazla bir süredir inşaat halindedir


  Sagrada Familia projesi için inşaat 1882'de başladı. 1926'da Gaudí öldüğünde, bazilikanın sadece dörtte biri tamamlanmıştı. Her ne kadar Gaudí son birkaç yılını projeye adamış olsa da, yaşamı boyunca bitmeyeceğini biliyordu. Bu yıl, inşaatın son aşamasına girildiğine inanılıyor ve tahminen 2026 yılında tamamlanmış olacağı öngürülüyor.

 2. 2 Yapmak düşündüğünüzden daha uzun sürüyor


  150 yıl kesinlikle bir şey inşa etmek için uzun bir süre olsa da, şunu düşünün: La Sagrada Familia tamamlandığında, Mısır Piramitleri'nden daha uzun sürrmüş olacak ve Çin Seddi'nden sadece 50 yıl daha az bir sürede tamamlanmış olacak. Her iki yapınında yapıldığı zamanla günümüz şart ve imkanlarını düşündüğünüzde gerçekten uzun bir süredir. 

 3. 3 İçerisinde bir okul bulunuyordu


  La Sagrada Familia’nın yapımının ilk günlerinde Gaudi, Sagrada Familia Okulları binası olarak adlandırılan bir okul inşa etti. Okul, günlerini ve gecelerini tüm Avrupa'daki en görkemli yapılardan birini inşa eden babaların çocukları için inşa edilmiştir. 1909 yılında tasarlanan okul, şimdi Sagrada Familia'da bir sergi alanıdır. Gaudí bu tarz konularda oldukça hassas ve düşünceliydi.

 4. 4 Eğer bilgisayarlar olmasaydı çok daha uzun sürecekti


  İnşaat 1800'lerin sonlarında başladığı zaman, bilgisayar ortamın yapılmış dijital animasyonlardan oluşan bir proje yoktu. Geçmişte, inşaatçılar bu büyük yapıyı doğru bir şekilde ortaya koymak için kağıt eskizlerine güvenmek zorunda kaldılar. Ancak, 20. yüzyılın ortalarında bilgisayarların buluşu sayesinde ilerleme hızlandı.

 5. 5 La Sagrada Familia, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bir sit alanıdır


  La Sagrada Familia'nın, tamamlanmasının daha uzun yıllar varken, 1984'te UNESCO Dünya Mirası listesine alındı. Buda büyük ölçüde eşsiz mimarisi ve Gaudí'nin çok yenilikçi ve sanatsal bir şey yaratma kabiliyeti sayesindeydi. Ancak bu bir sürpriz değildir, La Sagrada Familia, Gaudi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren yedi binasından biridir.

 6. 6 Artık bir katedral değildir


  La Sagrada Familia'nın inşaatına başladığında, basit bir Roma Katolik kilisesi olduğu anlaşıldı. Daha sonra bir katedral olarak belirlenmiş ve daha sonra da 2010 yılında Papa Benedict XVI burayı bir bazilika ilan etmiştir.

 7. 7 18 kulenin her biri bir anlam ifade ediyor


  La Sagrada Familia tamamlandığında 18 kulesi olacak. Kulelerin 12'si havarileri temsil edecek, dördü evanjelistleri temsil edecek, biri Bakire Meryem için belirlenecek ve elbette sonuncusu, en yüksek olanı İsa Mesih'i temsil edecektir. Ancak, şu anda sadece sekiz kule vardır.

 8. 8 Gaudí orada gömülü


  La Sagrada Familia, bir tramvayın çarpmasından birkaç gün sonra hayatını kaybeden Antoni Gaudí'nin türbesine ev sahipliği yapmaktadır. Binanın yeraltında bulunan mezar ziyarete açıktır. Mezar, her biri farklı bir figüre adanmış dört şapel ile çevrilidir. Gaudi'nin mezarı El Carmen Virgin'e adanmış şapelde tutulur.

 9. 9 Bir dönem yıkılmak istenmiştir


  1936'da İspanya İç Savaşı'nın ortasında, bir grup anarşist Sagrada Familia'ya girdi ve bodrum katını ateşe verdi. İnşaatı içeren birçok önemli malzeme kaybolmuş olmasına rağmen, birkaçı kurtarıldı. Tarihte bu dönemde yaşanan bu olay nedeniyle inşaat durma noktasına gelmiştir.

 10. 10 Tartışmalı dış cepheleri


  La Sagrada Familia'nın üç cephesi vardır. Nativity Facade (Doğum Cephesi) Gaudí'nin kendisi tarafından tamamlandı. Diğer iki cephesi Passion Facade (Tutku Cephesi) ve Glory Facade (Zafer Cephesi) çok daha sonra inşa edilmişti ve Mesih'in haç heykelleri Josep Maria Subirachs tarafından tutku cephesine eklendiğinde, pek çok kişi çok soyut olduklarını ve Gaudi'nin tarzı ve vizyonundan uzaklaştıklarını savundu.

 11. 11 Doğa tasarımı büyük ölçüde etkilemiştir


  Çoğu katedral ya da dini yapının düz bir yapıya sahip olmasına rağmen, Gaudí eserlerin doğaya benzer ve uyum sağlayacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Gaudí, doğal kemerlerin nasıl oluşacağını görmek için tavandan bir ip sardı ve gördüğü şeylere göre La Sagrada Familia'nın iç tasarımını tasarladı.

 12. 12 Yüksekliği olağanüstü


  La Sagrada Familia tamamlandığında, tüm Avrupa'daki en uzun dini bina olacaktır. Ortadaki merkez kule 170 metre yüksekliğe ulaşacak. Güçlü bir boyuta sahip olmasına rağmen, Gaudí insan yapımı hiçbir şeyin Tanrı'nın çalışmalarından daha yüksek olmaması gerektiğine inanıyordu. Nihai yüksekliğin, aynı zamanda şehrin en yüksek noktası olan Barselona'daki dağ Montjuïc'den bir metre daha az olmasının sebebi budur.

 13. 13 İçerisinde asansörler var


  İçinde asansör var olması o kadar da şaşırtıcı değil, ama kulelerin ne kadar ince olduğuna baktığınızda, bunun nasıl çalıştığını merak edebilirsiniz. Willy Wonka'nın yarattığı sihirli cam asansörler olmasalar da, ziyaretçilerin yapının en alçak ve en yüksek kısımlarını görmelerine izin veriyorlar. Elbette, asansörlerden çıktıktan sonra, şehrin muhteşem manzarasını görebileceğiniz kulelere ulaşmak için sıska yürüyüş yolları ve merdivenlerden geçmeniz gerekecek.

 14. 14 Karmaşık sembolizm


  Gaudi'nin yapısının her tarafında tonlarca sembolizm vardır. Dini sembollerin dışında, dikkat etmeniz gereken iki tane var. Birincisi, iç sütunlar aslında ağaçları andırır ve onlara baktığınızda şekilleri sürekli değişir, çünkü gerçek ağaçlar görünür. Ayrıca, hem yeryüzünü hem de denizi temsil eden bu sütunları tutan bir kara kaplumbağası birde deniz kaplumbağası vardır.

 15. 15 Ziyaretçilerin desteği azımsanamaz


  La Sagrada Familia'yı yakında bir zamanda ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, iki kez düşünmeyin. Her yıl üç milyon ziyaretçi, projeyi destekliyor ve bu da yıllık yaklaşık 25 milyon Euro'ya denk geliyor. Ziyaret ettiğinizde (bağışçıların yanı sıra) katkılarınız sayesinde, bir başyapıtın yapımında yer aldığınızı söyleyebiliriz.

  Bu yazıyı okuduktan sonra La Sagrada Familia'yı ziyaretiniz sırasında emin olun herkes sizi bir tur rehberi sanacak. 🙂


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend