Neden Hem Beyaz Hem de Kahverengi Yumurta Var? Hangi Renk Yumurta Almalı?

5 dakikada okuyabilirsin


Kahverengi mi beyaz mı? Yumurta satın alırken muhtemelen alışkanlıktan veya fiyatı nedeniyle belirli bir rengi seçiyorsunuz. Ancak gerçek şu ki, yumurtaların rengi pek önemli değil. Kahverengi yumurta ve beyaz yumurta farklı görünebilir, ancak tat, besin değerleri ve kullanım açısından aynıdırlar. 

Lezzet ve besin değeri açısından fark yokken farklı renklerde olmalarının sebebi kahverengi yumurtaların kabuklarında beyaz yumurtalarda olmayan bir pigmenttir. Bir yumurtanın rengi size onu yumurtlayan tavuğun cinsi hakkında biraz bilgi verir. Daha koyu ırklar daha koyu yumurta bırakma eğilimindeyken, beyaz ırklar beyaz yumurta bırakır. Bununla birlikte, tavuğun sağlığının diğer yönleri, özellikle de neyle beslendiği, rengine bakılmaksızın yumurtalarınızın besin değerini, tadını ve dokusunu etkileyebilir.

İşte kahverengi ve beyaz yumurta hakkında bilmeniz ve satın alırken bakmanız gerekenler:

Neden hem beyaz hem de kahverengi yumurta var?

Bazı yumurtaların neden beyaz bazılarının neden kahverengi olduğunu anlamak için yumurtaların nasıl üretildiğini bilmek faydalı olacaktır.

Yumurtanın sarısı – tavuğun yumurtası – yumurta kanalına girer. Yumurta sarısı ilerledikçe yumurta akı ve kabuğu gibi katmanlar eklenir. Bu tüm yumurtalar için aynıdır, ancak kahverengi yumurtalar için fazladan bir adım vardır. İşlemin sonunda, koyu tüylü tavuklarda yumurta kabuğuna protoporfirin IX adı verilen bir pigment eklenir.

Yumurtanın rengi tamamen tavuğun cinsi tarafından belirlenir. Bir tavuğun tüylerine veya kulak memelerine bakarak hangi renk yumurtayı üreteceğini anlayabilirsiniz. Genel olarak kahverengi tüyleri olanlar, Bovans Browns veya New Hampshire Red gibi Amerikan kökenli ırklardır. Beyaz tüyleri olanlar ise Leghorn gibi Akdeniz kökenli ırklardır.

Kahverengi yumurtalar neden daha pahalıdır?

Marketlerde satılan çoğu yumurtanın beyaz olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni, Leghorn gibi ırkların daha küçük olması, ancak yine de çok sayıda yumurta üretmesidir. Bu nedenle çiftçiler için daha ekonomiktir. Bu aynı zamanda kahverengi yumurtaların neden daha pahalı olduğunu da açıklıyor. Çünkü kahverengi ırkların yumurtlayabilmesi için daha fazla yem ve daha fazla zaman gerekmektedir. Buda daha fazla maliyet demektir. 

Buna rağmen kahverengi yumurtalar serbest dolaşan tavuk yumurtası olarak satılan ürünler için daha popüler bir seçimdir, Aslında bu bir pazarlama tekniğidir. Tüketiciler gezen tavuk olarak etiketlenmiş bir etiket görürse ve ve rengide kahverengi olarak diğer yumurtalardan farklıysa; bu bütünsel imaj, insanları daha yüksek fiyatları kabul etmeye daha istekli hale getirebilir.

Yumurta alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bugün, hangi yumurtayı satın alacağımızın seçimini yaparken durum sadece beyaz ve kahverenginin ayrımını yapmanın ötesine geçiyor. Yumurta paketlerinin veya kutularının üzerinde artık yumurtalarla ilgili birçok farklı ve ek bilgi yer alıyor. Kimi zaman bu durum seçim yaparken kafamızı oldukça karıştırıyor. Yumurta alırken seçim yapmanıza yardımcı olabilecek, yumurta kartonlarınızda gördüğünüz yaygın etiketlerden bazılarının anlamı:

  • Serbest dolaşım: Serbest dolaşan etiketli yumurtalar, yumurtlama döngüleri sırasında yiyeceğe, suya ve açık alanlara sınırsız erişimi olan tavuklardan gelir.
  • Kafessiz: Kafessiz etiketli yumurtalar, yiyecek ve suya sınırsız erişime sahip tavuklara aittir ve ayrıca dolaşacak bir yere sahiptirler.
  • Omega-3 ile zenginleştirilmiş: Bunlar, omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu ile diyetle beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Bu nedenle yumurtalar daha fazla omega-3 içerir, ancak içerdikleri omega-3 miktarları bir porsiyon balıktan çok daha azdır.
  • Organik: Organik yumurtalar, tamamen organik bir diyetle beslenen tavuklardan elde edilir. Bu tavukların kafes veya kümes haricinde dış mekanlara da erişimleri vadır.

Yumurta üreticilerinin ürettikleri yumurtalarla ilgili özellikle dikkat etmesi gereken konu yumurtaların güneşte bırakılmamasını sağlaması gerektiğidir. Yumurtaların güneşte beklmesi salmonella da dahil olmak üzere birçok bakterinin üremesine yol açabilir. 

Sonuç olarak yumurta alırken tüm seçeneklere bakmak çok zor olabilir. Kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında tat veya besinsel farklılıklar olmasa da, tavuğun neyle beslendiğine bağlı olarak besin değerlerinde farklılıklar olabileceğini unutmamalıyız.

En önemli şey taze yumurta almaktır. Tat testleri, çoğu insanın taze yumurta ile biraz daha eski yumurta arasındaki farkı anlayamacağını gösterse de, bir doku farkı vardır. Taze yumurtalar pişirildiğinde kabarık ve dolgun olurken, eski yumurtalar düzleşir.

Satın alınabilecek en iyi yumurtanın ne olduğunu sorarsanız, bir markete gittiğinizde, en düşük fiyatlı yumurtaları arayın derim. Çünkü tüketiciler fiyat odaklıdır ve marketlerde ağırlıkla ucuz olanı tercih ederler. Bu nedenle fiyatı ucuz olduğu için en çok satan yumurta genellikle en taze olandır.

Kaynak: 1


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend