VPN Kapanırsa Ne Olur?

4 dakikada okuyabilirsin


VPN’inizin bağlantısı aniden kesilirse veya yanlışlıkla kapatırsanız ne olur? Bilgileriniz ifşa mı oldu? VPN’inizi aniden kesildiğinde bilgilerinizi nasıl koruyabilirsiniz? Hepsinin cevabı bu yazımızda.

İnternet güvenliği konusunda dikkat ediyorsanız, muhtemelen bir VPN’iniz vardır. VPN, online verilerinizi şifrelemek ve internette gezinirken sizi güvende tutmak için etkili bir yoldur. Ancak VPN’nizin bağlantısı yanlışlıkla kesilirse veya bir süreliğine kapatırsanız ne olur? VPN’inin devre dışı kalması veya devre dışı bırakmanız bilgileriniz açısında oldukça önemsiz mi, yoksa onları riske mi atıyor?

VPN Bağlantınız Kesildiğinde Ne Olur?

VPN’ler, verilerinizi şifreleme ve IP maskeleme için uzak sunuculara gönderirken stabil bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, bir sanal özel ağ bağlantısı sorunları yaşarsa veya bant genişliğiniz verilerinizin sunucuya ulaşması için yeterli değilse, farkına bile varmadan VPN bağlantınız kolayca kesilebilir.

Tabii ki, kasıtlı olarak kendinizde VPN kullanımını devre dışı bırakabilirsiniz. VPN kullananların en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yavaşlayan bağlantı hızları bazen sinir bozucu olabilir. Bu nedenle arabelleğe almadan bir film izlemek veya uzun bir süre beklemeden bir dosya indirmek için zaman zaman VPN’i kapatabilirsiniz. VPN’nizi kısa bir süre için devre dışı bırakmanın herhangi bir zarar vermeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü kısa süre sonra yeniden aktif edeceğinizi bilirsiniz. Ama gerçekten bu kısa süreli devre dışı bırakmalar düşündüğünüz kadar masum mu?

İnterneti kullanmaya devam ederken VPN bağlantınız kesildiği anda, IP adresiniz ve tüm çevrimiçi etkinliğiniz anında İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) tarafından görünür hale gelir. Bu nedenle, VPN’inizle IP’nizi ve etkinliğinizi yıllardır maskeliyor olsanız bile, VPN’nizin bağlantısı kesilir kesilmez bu gizlilik unsuru ortadan kalkar.

Ek olarak, verilerinize artık siber suçlular tarafından daha kolay erişilebildiğinden, VPN’niz olmadan her türlü kötü niyetli çevrimiçi etkinliklere karşı savunmasız hale gelirsiniz. Riskli web sitelerine erişmek için bir VPN kullanıyorsanız bu sizin için daha da büyük bir sorun yaratabilir. 

Elbette birçok sitenin, web sitesi ile kullanıcısı arasındaki bağlantıyı şifreleyerek verilerinin bütünlüğünü sağlayan bir protokol olan Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTPS) kullandığını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle, HTTPS kullanan siteleri ziyaret etmeye özen gösterirseniz, VPN’nizin devre dışı kalması riskli bir durum yaratmayacaktır.

URL çubuğundaki web adresini kontrol ederek bir sitenin HTTPS kullanıp kullanmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Adres “https” ile başlıyorsa sitenin güvenli olduğu anlamına gelir. Ancak şunu unutmayın ki bu protokolü kullanmayan ve bilgilerinizi kötü amaçlı kullanım için ele geçirmeye çalışan binlerce site mevcut. 

Peki, VPN’inizin her an bağlantısının kesilmesi ihtimali varsa, hassas bilgilerinizin bir anda savunmasız hale gelmesini önlemek için yapılabilecek herhangi bir şey var mı?

VPN Bağlantısı Kesildiğinde Nasıl Güvende Kalınır?

Büyük VPN sağlayıcılarından herhangi birini kullanıyorsanız, “kill switch” olarak bilinen bir özelliğe erişiminiz olacaktır. Bu özelliği etkinleştirmek, VPN’niz herhangi bir anda kesilecek olursa, internet bağlantınızın da hemen kesilmesini sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde, VPN’nizin bağlantısı kesildikten sonra gerçek IP adresinizin açığa çıkması veya İSS (İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından bilgilerinizin deşifre edilmesi mümkün değildir. Bu özelliğin adı her VPN sağlayıcısında farklı olabilir. Bu nedenle doğru özelliği aktif ettiğinizden emin olun.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend