Google Dokümanlar’da Resim Nasıl Düzenlenir?

3 dakikada okuyabilirsin


Google Dokümanlar’ın, resimlerinizde hızlı ayarlamalar yapmak için kullanabileceğiniz temel bir resim düzenleme aracına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Artık öğrendiğinize göre gelin şimdi bu araçları nasıl kullanacağınızı da gösterelim.

Google Dokümanlar’da bir fotoğrafınızın parlaklığını mı değiştirmeniz gerekiyor? Ya da resminizi şeffaf yapmak ister misiniz? Bunlar, Google Dokümanlar’da bulabileceğiniz temel fotoğraf düzenleme araçlarından sadece ikisidir.

Google Dokümanlar resim düzenleme araçları bir Photoshop kadar profesyonel ihtiyaçlarınız için yeterli olmasa da, sahip olduğu araçlar bazı konularda başka bir program ihtiyaç duymadan resimlerinizi düzenlemenize olanak sağlar. Gelin şimdi bu araçların tek tek neler olduğundan ve onları nasıl kullabileceğinizden bahsedelim.

Google Dokümanlar’daki Basit Resim Düzenleme Araçları

Boyut ve döndürme: Boyut ve döndürme araçlarını kullanarak resminizin boyutunu değiştirebilir veya belirli bir açıda döndürebilirsiniz.

Metin kaydırma: Belgeniz resim ile birlikte metin içeriyorsa, metninizin resmin neresinde duracağını seçebilirsiniz. Örneğin, resminizi metnin arkasına veya önüne yerleştirebilir veya resminizin metni bölmesini seçebilirsiniz.

Yeniden Renklendirme: Yeniden renklendirme aracıyla filtreleri kullanarak resminizin rengini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Sahip olduğu filtre renk seçeneği de bir hayli fazladır.

Düzenlemeler: Düzenlemeler aracı şeffaflık, parlaklık ve kontrast olmak üzere 3 farklı konuda değişiklik yapabilmenize imkan sağlar.

  • Şeffaflık: Resminizin biraz daha soluk mu görünmesini istiyorsunuz? Resminizin sayfada ne kadar belirgin olacağını şeffaflık aracını kullanarak kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
  • Parlaklık: Parlaklık aracı, basit bir dokunuşla resminizin parlaklığını değiştirmenize olanak tanır.
  • Kontrast: Tıpkı parlaklık aracı gibi, kontrast aracı da resminizin kontrastını dilediğiniz gibi değiştirmenizi sağlar.

Google Dokümanlar İçerisinde Bir Resim Nasıl Düzenlenir?

Google Dokümanlar içindeki bir resmi düzenlemek için belgenizde düzenlemek istediğiniz resmi seçmeniz ve ardından üst araç çubuğundandan ‘Resim seçenekleri’ne tıkladığınızda açılan pencerede resim düzenleme araçlarını görebilirsiniz.

Google Dokümanlar aracılığıyla bir resmi nasıl düzenleyeceğinizi öğrendiğinize göre geriye sadece düzenleme yapacağınız görseli seçip eklemek kalıyor. Henüz metninize ekleyeceğiniz resminizi seçmediyseniz ve üzerinde çalışma yaptığınız dokümanınız için bir görsel ihtiyacınız var ise Google Dokümanlar’da Ekle>Resim>Web’de ara yollarını izleyerek açılan pencerede Google Görseller üzerinde dilediğiniz resmi arayıp hızlıca dokümanınıza ekleyebilirsiniz. Nasıl ekleneceğini aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend