Instagram’da Neden Shadow Ban Yemiş Olabilirim?

9 dakikada okuyabilirsin


Instagram, insanların sevdikleriyle iletişim halinde kalmalarını sağlamak ve her türden işletmeyi büyütmek için mükemmel bir araçtır. Ancak pek çok kullanıcı, kendi hesaplarında çeşitli sorunlara yol açabilecek platformun kurallarına aykırı davranışların tam olarak neler olduğunu bilmemektedir.

Shadow ban aslında birçok insanın Instagram’da karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bununla birlikte shadow ban nedir ve hesabınız neden shadow ban yemiş olabilir hadi biraz bunlara değinelim.

Instagram’da Shadow Ban Yemek Ne Anlama Geliyor?

Instagram’da shadow ban yediğinizde hesabınız kaldırılmaz ve platformu kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak içeriğiniz eskisi kadar çok kişi tarafından görüntelenemeyecektir. Yani shadow ban bir nevi hesabınızın keşfet özelliğinin ve erişiminin sınırlandırılmasıdır.

Instagram genellikle, kullanıcıların politikalarını ihlal etmesi nedeniyle shadow ban uygular. Bildirim veya mail ile tarafınıza bildirilen gerçek bir kural ihlalinden farklı olarak, Instagram hesabınıza shadow ban uygulayıp uygulamadığını size söylemez. Hesabınız shadow ban yediğinde büyük olasılıkla etkileşimde önemli bir düşüş fark edeceksinizdir.

Bir Gönderiyi Şikayet Etmek Instagram’da Shadow Ban Almama Neden Olabilir mi?

Başka birinin gönderisini şikayet ederseniz, Instagram tarafından hesabınıza shadow ban uygulanmaz. Ya da başka bir kullanıcı içeriiğinizi şikayet ederse, aynı şekilde profilinize anında bir shadow ban almazsınız.

Ancak gönderilerinizi birden fazla kişi şikayet ederse işte o zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda Instagram size bir shadow ban vermeyi seçebilir ve şikayetin türüne, içeriğine bağlı olarak hesabınız tamamen askıya alınabilir.

Gönderiniz Instagram Topluluk Kuralları’nı ihlal etmese bile, instagram raporları insanların gönderilerinizi görmek istemediğinin bir işareti olarak görür. Bu nedenle, sizi şikayet eden kişilerin akışında gönderileriniz daha düşük görünecektir. Gönderinizi veya hesabınızı birçok kişi şikayet ederse, bu durum gönderilerinizin ve profilinizin hiç görüntülenmemesine veya görüntülenme sayısının oldukça düşmesine neden olabilir.

Instagram’da Shadow Ban Yemenizin Nedeni Ne Olabilir?

Artık Instagram’da shadow banın anlamını öğrendiğinize göre, shadow ban yemenize neden olabilecek potansiyel faktörlere bakabiliriz. Aşağıdakilerden herhangi birini yaptıysanız ve hesabınızda etkileşim anlamında değişiklikler fark ettiyseniz, instagram size shadow ban vermiş olabilir.

1. Çok Fazla Hashtag Kullanmak

Instagram hashtaglerini doğru kullanmak, etkileşiminizi artırmak için mükemmel bir yoldur ve instagram, her gönderide maksimum 30 adet hashtag kullanmanıza izin verir. Platformun ilk günlerinde, 30’un tümünü kullanmak hem yaygın hem de gönderilerinizin erişimini artırmanın basit bir yoluydu. Ancak şimdi işler değişti.

Bu günlerde Instagram gönderilerinizde 30 hashtag kullanıyorsanız, instagram spam yapmaya çalıştığınızı düşünebilir. Bu nedenle, shadow ban alma riskiniz oldukça yüksektir.

30 hashtag’in tamamını kullanmak yerine, miktarı 10’dan az ile sınırlamaya özen gösterin. Siz olsanız instagram’da sizinkiyle benzer bir gönderiyi hangi hashtaglerle arayacağınızı kendi gönderileriniz için bir kılavuz olarak düşünüp, hashtag seçimlerinizi ona göre yapabilirsiniz.

2. Alakasız Hashtagler Kullanmak

Instagram gönderilerinize baktığınızda, kaç tane hashtaginiz yayınladığınız içeriğinizle gerçekten alakalı? Cevabınız çok değil ise, bu nedenle bir shadow ban almış olabilirsiniz.

“#instagram” ve “#picdaily” gibi hashtag’ler, geçmiş yıllarda daha fazla beğeni almanıza ve daha fazla takipçi çekmenize yardımcı olmuş olabilir. Ancak platform o zamandan beri önemli ölçüde değişti. Artık iki hashtag de çoğu gönderiyle alakalı değil ve muhtemelen istediğiniz kitleyi çekemeyeceksiniz.

Etkileşiminizi artırabileceğini düşündüğünüz için yüksek hacimli hashtagler kullanmak yerine, yalnızca içeriğinizle alakalı olanları kullanın. Örneğin seyahatlerinizden bir fotoğraf yüklerseniz, ziyaret ettiğiniz yerin adına ait hashtagi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3. Gerçek Olmayan Etkileşim Taktiklerini Kullanma

Instagram’ın ilk zamanlarında birçok kullanıcı, gönderilerine katılımı artırmak için ne yazık ki artık hiçbiri işe yaramayan çeşitli taktikler denedi. Karşılıklı takip ve beğeni için oluşturulmuş gruplar bunun en önemli örneğidir. Bir diğeri ise tanımadığınız kişilerin içeriğine alakasız yorumlar bırakmaktır. Ancak bunların hiçbiri artık çalışmıyor ve bunları kullanmaya devam etmek shadow bana neden olabilir.

Etkileşim grupları, gönderilerinize aynı anda yorum yapan ve beğenen birden fazla kişiyi içerdiğinden, algoritma bu etkileşimlerin gerçek olmadığını kolayca tespit edebilir. Benzer şekilde Instagram algoritması, başkalarının gönderilerine alakasız yorumlar bırakıp bırakmadığınızı anlayabilir ve bu tür eylemlerinizi spam olarak düşünebilir. Bu da genellikle shadow ban ile sonuçlanır. 

Instagram’da diğer kullanıcılarla etkileşiminiz gerçek olmalıdır. Instagram’da fark edilmek istiyorsanız yalnızca özgün yollar kullanmalısınız. Örneğin, başka bir sanatçının çalışmasını beğendiyseniz, ona en çok neyi sevdiğinizi söyleyin ve faydalı geri bildirimler bırakın.

4. Uygunsuz İçerik Paylaşma

İnternetin ne kadar büyüdüğü düşünüldüğünde, uygunsuz içeriği takip etmek özellikle ebeveynler için zorlu bir iştir. Bu durum sosyal medya sitelerinde daha da zorlaşıyor. Instagram gibi sosyal ağlar, uygunsuz içerikleri önleme konusunda kullanıcılarına karşı sorumludur ve Instagram’ın uygunsuz bulduğu içerikleri paylaşmak başınıza sorun açmaktan başka bir işe yaramaz

Aslında “uygunsuz” terimi son derece özneldir. Ancak aşağıdakilerden herhangi birini paylaşmanız durumunda shadow ban almanız ya da daha ağır bir yaptırımla karşılaşmanız oldukça kaçınılmazdır:

  • Şiddeti teşvik eden içerikler paylaşmak.
  • Cinsel içerikli gönderiler.
  • Başkalarına karşı ayrımcılık yapan veya ayrımcılığı teşvik eden içerikler.

İçeriğiniz doğrudan veya şikayetler nedeniyle uygunsuz kabul edildiğinde, hesabınız instagram tarafından tamamen kapatılabilir. 

5. Gerçek Takipçiye Sahip Olmamak

Instagram’ı uzun süredir kullanan herkes bot hesapların ne kadar rahatsız edici olduğunu bilir. Instagram takipçilerinizin gerçek olduğunu düşünmüyorsa, bu konuda bir ihtar alabilirsiniz. Yani, bot hesapların bilinçli olarak hesabınızı takip etmelerini istemeseniz bile, bot takipçilere sahip olmak shadow ban riskini artırabilir.

Bot olduğunu düşündüğünüz bir hesap tarafından takip ediliyorsanız, en kısa sürede engellemeli ve instagrama bildirmelisiniz. Aynı şekilde takipçi satın almaktan da kaçınmalısınız. Para ile satın aldığınız ve etkileşim anlamında hiçbir işinize yaramayacak takipçiler hesabınızın büyük ölçüde shadow ban ile sonuçlanmasına sebep olacaklardır. Bu nedenle organik olmayan takipçi artırma yöntemlerine para harcayarak paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın.

Instagram’ın algoritmalarını yapay yollarla manipüle etmeye çalışmak yerine, katma değerli içerikler paylaşmaya odaklanmanız daha etkili olur. Zamanla, yaptığınız işe gerçekten önem veren bir kitleye mutlaka sahip olacaksınızdır.

6. Bazı Yasaklı Hashtagleri Kullanma

Instagram’da kullanılması tavsiye edilmeyen bazı hashtagler mevcuttur. Örneğin, aşağılayıcı kelimelerden veya başkalarına zarar vermeye çalışan hashtagleri kullanmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Ancak, yasak olduğunu bile bilmediğiniz bir Instagram hashtagini kullandığınız için shadow ban almış olabilirsiniz.

Instagram, normalde standart bir kullanıcı için oldukça zararsız görünsede aşağıdaki gibi bazı hashtagleri kullanmayı yasaklamıştır:

  • #adultlife
  • #iphoneography
  • #curvy
  • #workflow

Instagram’da hashtagleri kullanmadan önce, yasak olmadığından emin olmak için kontrol etmenizi öneririz. Kullanacağınız hashtagin yasak olup olmadığını bilmiyorsanız mevcut kullanımdaki benzer hashtagleri kontrol edip onları tercih edebilirsiniz.

7. Bazı Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanma

Instagram oldukça kullanıcı dostudur. Ancak birçok uygulamanın instagram entegrasyonları vardır ve instagram deneyiminizi daha da basitleştirebilirler. Ancak, bilmeden bazılarını kullanarak hesabınızın shadow ban yemesine neden olmuş olabilirsiniz.

Instagram tarafından desteklenmeyen veya politikalarına uymayan üçüncü taraf uygulamaları kullanıyorsanız, shadow ban almış olma şansınız bir hayli fazladır. Kullandığınız uygulamaların Instagram politikalarıyla uyumlu olduğundan emin olun ve uygun olmayanlara erişimi iptal edin.

Shadow Ban Yememek İçin Kurallara Uyun

Artık Instagram’da nelerin shadow ban yemenize neden olacağını biliyorsunuz.

Instagram’da büyümek her ne kadar eskiye göre daha zor olsada, eski taktikleri kullanmaya devam etmenin hesabınıza zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını anlamışsınızdır. Bu nedenle organik olmayan yöntemlerle elde ettiğiniz kısa vadeli kazançlar, uzun vadede dönüşü olmayan zararlara neden olabilir.  

Instagram’ın kendine özgü kuralları olduğunu ve sizin bu topluluğun bir parçası olarak bu kurallara uymak zoranda olduğunuzu unutmamalısınız. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend