Twitch Masaüstü Uygulamasını Neden Kapatıyor? Yerine Ne Kullanılmalı?

3 dakikada okuyabilirsin


Twitch masaüstü uygulamasını kullanan kullanıcılar çok yakında Twitch’e yalnızca bir web tarayıcısı üzerinden erişebilecek. Peki ama neden?

Twitch, masaüstü uygulamasını kapatmaya karar verdi ve kullanıcılar artık uygulama yerine sadece tarayıcıdan veya mobil uygulamalar aracılığıyla içerikleri izlemeye devam edebilecek.

Amazon’un sahibi olduğu Twitch, kullanıcıların Twitch’in masaüstü uygulamasını gerçekten kullanmadığını iddia ediyor. Şirket bu nedenle uygulama için harcanan fonların başka alanlarda kullanılmak üzere kaydıralacağını belirtiyor.

Twitch Masaüstü Uygulamasına Ne Oluyor?

Twitch, masaüstü uygulamasının 30 Nisan 2022’de kapanacağını duyurdu. Bilgisayar kullanıcıları için bu tarih itibariyle artık özel bir uygulama olmayacağı anlamına geliyor. Çoğu kullanıcının doğrudan bir tarayıcı üzerinden yayın yaptığı düşünüldüğünde, aslında alınan karar pekte şaşırtıcı değil.

Birçok kişi Twitch’in bir masaüstü uygulaması olduğunu dahi yeni öğreniyor olsa da, uygulamayı aktif kullanan bazı kullanıcılar alınan karara itiraz ederek, uygulamayı web sitesinden çok daha fazla beğendiklerini söylüyor. Uygulamanın kapatılmasını istememelerinin başlıca sebebi, uygulamanın oyun oynarken ve yayınları izlerken Twitch’in web sitesi sürümüne kıyasla daha az gecikme yaşanıyor olmasıdır. 

Twitch Neden Masaüstü Uygulamasını Kapatıyor?

Twitch’in kullanıcılara gönderdiği mesaja göre, Twitch masaüstü uygulamasının kullanım istatistiklerine ve topluluk geri bildirimlerine istinaden kapatılma kararı alındığı belirtiliyor. 

Uygulamanın tamamen kapatılmasıyla birlikte Twitch, uygulama için harcanan fonların Twitch’i geliştirmeye yönelik daha fazla yatırım yapılmasına olanak sağlayıcağını belirtiyor.

Twitch’in masaüstü uygulamasına desteği kesme kararı, Windows ve macOS araçlarının beta sürümüne geçtiği Mart 2017 yılından beş yıl sonra alındı. 

Twitch’in Masaüstü Uygulaması Yerine Ne Kullanılmalı?

Twitch, masaüstü uygulamasını kullanımdan kaldırdığında, kullanıcılar tarayıcılar, mobil uygulamalar, oyun konsolları veya TV’ler aracılığıyla platforma erişmeye devam edebilir. Çok kısa bir süre önce Nintendo Switch için bir Twitch uygulaması da yayınlandı, belki onu da kullanmak isteyebilirsiniz.

Eğer siz de çoğunlukla masaüstü uygulamasını tercih eden kullanıcılardan biriyseniz tarayıcılar aracılığıyla erişim sağlamaya devam edebilirsiniz. Twitch; Chrome, Firefox, Edge, Brave gibi birçok yaygın kullanılan tarayıcıda çalışmaktadır. Platformdaki görüntüleme deneyiminizi geliştirmek için kullandığınız tarayıcıya göre çeşitli Twitch eklentileri ve uygulamaları da ekliyebilirsiniz. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend