Microsoft Edge En Çok Kullanılan İkinci Tarayıcı Oldu

2 dakikada okuyabilirsin


Chrome veya Firefoxikullanıcıların Microsoft’un tarayıcılarıyla alay ettikleri günler artık geride kaldı. Yazılım devi Microsoft’un, Edge’i Safari’yi geçerek en çok kullanılan tarayıcılar arasında ikinci sırayı almasıyla efsane geri döndü diyebiliriz. 

Microsoft Edge Masaüstü Bilgisayarlarda Artık İkinci 

Her masaüstü tabanlı tarayıcının dünya çapındaki pazarda payını gösteren Statcounter’ın Mart ayı verilerine göre Microsoft Edge ikinci sıraya yükseldi.

Statcounter’ın Mart 2022’deki grafiği, Edge’in iki numaralı masaüstü tarayıcısı olarak Safari’yi küçük bir farkla da olsa geçtiğini gösteriyor. Grafiğe göre Edge, pazar payının %9,65’iyle ikinci olurken, onu %9,57’lilik pazar payı ile Safari takip etmekte. Pazarın lideri olan Chrome’un payı ise Mart ayı için %67.26.

Microsoft Edge’in bu başarısının yalnızca masaüstü tarayıcı pazarı için olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Çünkü aynı grafiğe bir de tüm platformları seçerek baktığınızda Safari %18.84’ü ile ikinci, Microsoft Edge ise %4.05 ile üçüncüdür.

Microsoft Edge Kullanımı Neden Arttı?

Bunun muhtemel iki nedeni var. Birincisi Şubat ayında Edge’in piyasaya sürülmesinden bu yana daha gelişmiş bir tarayıcı haline gelmesi nedeniyle kullanıcılar tarafından beğenilerek kullanımının artması. İkinci olarakta Windows 11’in kullanıcıları sistemle ilgili bağlantıları Edge’de açmaya zorlaması. Aslına bakarsanız artmasının sebebi her iki nedenin karışımı da diyebiliriz. 

Microsoft, Internet Explorer ile tarayıcı pazarında uzun yıllar geride kaldıktan sonra Edge ile geri döndü. Aradan geçen onca zaman sonra ikincilik unvanı Microsoft’u eminiz ki mutlu etmiştir. Ama bu unvanını koruyup koruyamayacağını ileride hep birlikte göreceğiz. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend