Türkiye’deki ve Dünya’daki En Son Trendleri Öğrenebileceğiniz 7 İnternet Sitesi

1 dakikada okuyabilirsin


Bugünlerde sosyal medya sayesinde bilginin insandan insana bu kadar hızlı yayılması inanılmaz. Peki bunu takip etmek mümkün mü? Bu siteler sayesinde evet.

İnternet ve sosyal medya sayesinde bu günlerde bilginin kişiden kişiye bu kadar hızlı yayılabilmesi şaşırtıcı. Yeni fikirler, web siteleri, videolar ve her türden içerik bir gecede milyonlarca insan tarafından görülebiliyor. Bu da trendlerin her zamankinden daha hızlı ortaya çıkıp kaybolduğu anlamına geliyor. 

Eğer internette gün içerisinde saatlerce vakit harcıyorsanız elbette, en son trendleri ve olayları takip etmek sizin için oldukça kolay olacaktır. Ama ya fazla zamanınız yoksa? Ya da örneğin günde en fazla bir saatinizi internette harcayabiliyorsanız ve zamanın gerisinde kalmak istemiyorsanız?

Bu noktada trend olan konular, sosyal trendler ve viral medya hakkında güncel kalmak istiyorsanız, şu 7 site size yardımcı olacaktır:

 1. 7 Answer Socrates


  Answer Socrates, kullanıcılara Google'da belirli bir konu hakkında sorulan soruları gösteren tablolar içerir. Veriler doğrudan Google Trendler, Google Öneriler ve Google'ın Kişiler Tarafından Sorulanlar özelliğinden toplanır.

  Kullanıcılar, seçtikleri dilde ve ülkede bir konuyu arayabilirler. Answer Socrates de sizin için, içinde o konuyla ilgili sorular, edatlar, karşılaştırmalar, sorgular ve ifadeler içeren ayrıntılı bir rapor oluşturacaktır. Rapor ayrıca, bu eğilimin son zamanlarda popülaritesinin arttığını veya azaldığını da göstermektedir.

  Answer Socrates, daha çok SEO uzmanlarına ve araştırmacılara yöneliktir. Çünkü sitenin sunduğu bilgiler, belirli bir konuyu tüm açılardan, daha derinden anlamak isteyenler için özellikle yararlı olabilir.

 2. 6 Treendly


  Treendly, kullanıcıların henüz duymamış olabilecekleri erken trendleri keşfetmelerine yardımcı olmaktadır. Treendly bunu, forum tartışmaları ve sosyal medya arama sorguları içeren yerlerden gelen çok miktarda veriyi analiz ederek yapmaktadır.

  Treendly, farklı ülke ve sektörlerdeki olası trendlerle ilgili bir nevi öngörüde bulunmaktadır. Treendly'nin veri raporları, belirli bir konu için ayda kaç arama yapıldığı, konunun popülaritesinin artıp artmadığı ve ilgili aramalar gibi yararlı bilgiler sağlar. Forum tartışmaları da veri raporları sayfasında özellikle vurgulanır.

  Trend arayanlar, Treendly üzerinden henüz başlamamış trendleri nasıl belirleyeceklerini öğreten ücretsiz bir kursa ve okuyucularıyla yeni trendleri paylaşan bir haber bültenine kaydolabilirler.

 3. 5 AnswerThePublic


  AnswerThePublic, trendleri ortaya çıkarmak için yenilikçi bir yönteme sahiptir. Sitenin raporlama aracı, belirli bir anahtar kelime için arama motoru etkinliğine ilişkin bilgiler sağlar.

  AnswerThePublic, insanların internet üzerinde ne aradıklarını öğrenmenizi sağlayan, girdiğiniz bir anahtar kelimeye veya kısa kelime öbeğine dayalı bir veri raporu oluşturur. Rapor belirli bir konu için soruları, edatları, karşılaştırmaları, cümleleri ve ilgili anahtar kelimeleri kategorize eder ve görselleştirir.

  Belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği ile ilişkili kelimeleri analiz etmek, daha önce keşfedilmemiş içgörüleri ve nişleri ortaya çıkarabilir. Bu da işletmeler için özellikle faydalı bir özelliktir.

 4. 4 Exploding Topics


  Exploding Topics, konuları trend haline gelmeden önce ortaya çıkarmayı amaçlar. Site, kendi algoritmasının; ürünleri, endüstrileri ve kategorileri popüler olacağını tahmin edip henüz popüler olmadan yıllar önce keşfedebildiğini iddia etmektedir. Site bunun için internetteki aramaları, konuşmaları ve sosyal medyaya ait verileri izler.

  Exploding Topics'in site aracı, trend olan konulara bir aydan 15 yıl öncesine kadar olan zaman dilimlerinde göz atılmasına izin vermektedir. Konular; sağlık, finans, moda, bilim, seyahat ve teknolojiyi içeren birçok kategoriye ayrılmıştır.

  Ayrıca, bir konunun şu anda popülaritesinin arttığını, düzenli olup olmadığını veya popülaritesinin zirveye ulaşıp ulaşmadığını gösteren etiketler de vardır. İlgili Konular (Related Topics) özelliği, özellikle benzer konuları bulmak istediğinizde oldukça kullanışlıdır.

  Site dilerseniz en iyi trendleri vurgulayan haftalık bir haber bülteni de sunmaktadır. Geçerli bir mail adresiniz ile newsletter sekmesi üzerinden bu bültene kaydolabilirsiniz. 

 5. 3 Trendsmap


  Trend söz konusu olduğunda, Twitter zaten kendi trendlerini takip etmenize olanak sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Yine de, Twitter'da aynı gün içerisinde veya son zamanlarda popüler olan terimlerin bir listesi gündemde olduğu için çok bilgilendirici olmamaktadır. Trendlerin büyük bir kısmı ne anlama geldiklerini öğrenmek için biraz araştırma yapmanızı gerektiren hashtagler veya kelimelerdir.

  Trendsmap, Twitter trendleri hakkındaki bilgileri genişleten bir sitedir. Site, bölgeye göre Twitter'da çeşitli trend terimlerle kaplanmış bir dünya haritasına sahiptir. Terimler, ne kadar popüler olduklarına bağlı olarak büyür ve küçülür. Bu, küresel Twitter trendlerini bir bakışta görmenize imkan tanıdığı için oldukça kullanışlıdır. 

  Trendsmap'in en iyi yanı incelemekte olduğunuz bölgenin haritasını yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Böylelikle haritada görünen terimler güncellenecektir. Ne kadar yakınlaştırırsanız, daha küçük bir bölgeye ait trendler o kadar belirgin hale gelecektir.

 6. 2 YouTube Trendler


  YouTube'un az bilinen bir özelliği olan YouTube Trendler, şu anda hangi videoların trend olduğunu bulmanızı sağlayan kullanışlı bir özelliktir. 

  Trend olan videolar ''Şimdi, Müzik, Oyun ve Filmler'' kategorileri altında keşfedilebilir. Trend olan videolar her 15 dakikada bir güncellenir. Videoları bölgeye göre filtrelemenin bir yolu olmasa da YouTube, dünyada olup bitenleri öğrenmek isterseniz 'Şimdi' kategorisiyle ya da diğer 3 farklı kategoride size en trend videoları izleme olanağı sunmaktadır.

 7. 1 Google Trendler


  İnternet trendlerini aramaya başlamak için Google Trendler'den daha iyi bir yer olamaz. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, çok büyük miktarda veriye erişebilmektedir. 

  Google Trendler, dünya çapındaki insanların Google'ı kullanarak ne aradığını keşfetmenize olanak tanır. 2004 yılına kadar belirli bir zaman aralığında bir arama teriminin ne kadar popüler olduğunu görmenize olanak tanıyan bir özelliğin yanı sıra, son birkaç gün içinde en son trend olan aramaları görebilmektesiniz. Trendler ayrıca ülkelere göre filtrelenebilmektedir.

  Günlük ve gerçek zamanlı olarakta trendlerin neler olduğunu dilediğiniz ülke için görebilmeniz mümkün. 

En son trendlere ayak uydurmak zaman alıcı olabilir. Ancak bu web siteleri ve sahip oldukları araçlar, trendler hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırır. Bu listedeki her site, verileri farklı şekilde toplar ve sunar. Bu nedenle, sizin için doğru olanı seçmek size kalmıştır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend