Google Drive’da Kalıcı Olarak Silinen Dosya ve Klasörler Nasıl Kurtarılır?

4 dakikada okuyabilirsin


0
5 paylaşım

Google Drive çöp klasörünüzü yanlışlıkla boşalttınız ve sizin için son derece önemli olan dosya ve klasörlerinizde mi silindi? Google Drive’ınızdan kalıcı olarak sildiğiniz dosya ve klasörleri nasıl geri yükleyeceğinizi gelin birlikte öğrenelim. 

Google Drive’ınızdaki herhangi bir dosya veya klasörü sildiğinizde, çöp kutusu klasörüne taşınır. Silinen dosya 30 gün çöp kutusunda kalır ve ardından kalıcı olarak silinir. Dosyayı silme işlemini geri almak için çöp kutusunda silinen dosyaya sağ tıklayıp Geri Yükle’yi seçebilirsiniz.

Kalıcı Olarak Silinen Google Drive Dosyaları Nasıl Geri Yüklenir?

Silinen bir dosyayı 30 günlük süre içinde geri yükleyemezseniz veya çöp kutusunu manuel olarak boşalttıysanız, dosyalar Google Drive’ınızdan kalıcı olarak silinecektir.

Böyle bir işlemden sonra yapabileceğiniz tek şey Google Destek ile iletişime geçmek olacaktır ve onlar sizin için silinen dosyaları geri yükleyebilirler. Bunun içinde sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

1. support.google.com/drive?p=file_recovery adresine gidin ve dosyayı silmek için kullandığınız Google hesabınızla oturum açın.

2. Oturum açtıktan sonra karşınıza Türkçe destek sağlanamadığına dair bir bilgilendirme mesajı çıkacaktır. İngilizce, İspanyolca ve Portekizce olarak 3 dilden birini seçerek devam etmeniz istenecek.

3. İngilizce’yi seçtiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

4. Bu sayfayı aşağı kaydırarak Contact Us (Bize Ulaşın) yazılı mavi kutucağına tıklamanız gerekmektedir. 

5. İlgili kutucağı tıkladığınızda Google sizden dosya silme işlemini yaptığınız hesabınızla tekrar oturum açmanızı isteyecektir. 

6. Açılan sayfanın alt kısmında yer alan kutucuklara adınızı, soyadınızı girin ve Google Drive’dan sildiğiniz dosyaları kurtarmaya çalıştığınızı onaylamak için onay kutusunu işaretleyin ve Submit tuşuna basın. 

Bu işlemin ardından drive-noreply@google.com adresinden, isteğinizin alındığını ve dosyaların geri yüklenmesinin 48 saat kadar sürebileceğini onaylayan bir e-posta alacaksınız. (Genellikle 12 saatten az sürmektedir.)

Google, dosya kurtarma işlemi devam ederken çöp kutunuzu boşaltmamanızı önerir. Ayrıca, Google Drive’a yüklediğiniz ve gerçekten sildiğiniz dosyaların da bu süreçte kurtarılabileceğini lütfen unutmayın. Kurtarmak istediğiniz bir dosyanın sahibi siz değilseniz ve işlem yaptığınız Google Drive hesabından silme işlemi yapılmadıysa, bu işlemle ilgili dosyayı kurtarmanız mümkün değildir.

Geri yükleme işlemi tamamlandığında, Google Destek size dosyaların geri yüklendiğini onaylayan başka bir e-posta gönderecektir. Artık Google Drive’ınızı açabilirsiniz ve kalıcı olarak silinen dosya ve klasörler orijinal konumlarında görünür olacaktır.

Yukarıdaki adımlar yalnızca bireysel Google hesapları için geçerlidir. Bir Google Workspace hesabınız varsa, dosyaları geri yüklemek için alan yöneticinizle iletişime geçmeniz gerekir. Ayrıca geri yükleme işlemi silinen tüm dosyaları geri yükleyecektir. Şu anda tek tek dosyaları veya klasörleri geri yüklemek mümkündür.


Paylaşmayı unutma!

0
5 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
2
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
3
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend