Apple’ın Efsanevi Kurucusu Steve Jobs Kimdir?

3 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco’da doğdu. Üniversiteye başladıktan bir süre sonra okulu bırakan Jobs, dışarıdan katılarak aldığı Kaligrafi dersleri için “Eğer bu dersi almasaydım bugün Mac’deki o farklı fon tasarımı olmazdı” demiştir.

1974 yılında, arkadaşı Steve Wozniak ile evinin garajında, ev yapımı bilgisayar kurma çalışmalarına başladı.

Jobs, tasarım ve pazarlama, Wozniak ise teknik kısımdaki bilgilerini ortaya koydu. Burada, Apple 1 adını verdikleri ve siparişle satılan ilk kişisel bilgisayarı kurdular. Daha sonrasında ise Apple adını verdikleri teknoloji şirketini kurdular. Bu süreçte Apple 2 ile yükselişe geçtiler ve bu bilgisayar kitlesel olarak satılan ilk bilgisayar oldu. Bu sırada şirketin CEO’luğuna John Sculley getirildi. 1984’te Mac satışlarının düşmesiyle, Sculley 1985 yılında Jobs’ın işine son verdi. 

“Apple’dan kovulmak, hayatımda başıma gelen en iyi şeydi. Başarılı olmanın ağırlığı, yeni başlayan hafifliği ile yer değiştirdi. Hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmemi sağladı.” -Steve Jobs.

Jobs, daha sonrasında, Next Computer’ı kurdu. Ancak oldukça ileri teknolojiye sahip olan bu bilgisayarlar pahalı oldukları için sadece belirli bir kesime hitap etti.

1986 yılında Pixar’ı 10 milyon dolara satın aldı ve Disney ile bir çok başarılı animasyonlara imza attılar.

Apple, 1996 yılında 429 milyon dolara Next Computer’ı satın aldı ve Jobs Apple’a gayri resmi CEO danışmanı olarak geri döndü.

Jobs’ın dönüşü ile atılıma geçen Apple, IMac serisine başlayarak kişisel bilgisayarlara bakış açısını değiştirdi. Bu süreçte şirket kar etmeye başladı ve Jobs, 2000 yılında resmi CEO olarak atandı.

Kalitenin öncü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmeliğin beklediği ortamlara alışık değildir.” -Steve Jobs.

Önce kişisel müzik dinleme konusunda bir marka haline gelen IPod’u tanıtan Jobs, daha sonrasında hala en büyük film ve müzik satış mağazası arasında yer alan ITunes’u tanıttı.

2003 yılında pankreas kanseri teşisi koyulan Jobs’ın, 2004 yılında girdiği bir ameliyatta tümorü alındı ancak geçirdiği karaciğer nakline rağmen tedaviler sonuç vermedi ve Steve Jobs, Ağustos 2011’de aramızdan ayrıldı.

“Öleceğinizi hatırlamak, kaybedeceğiniz şeyler olduğu tuzağına düşmenizi engellemenin en iyi yoludur. Kalbinizi izlememek için bir neden yoktur.” -Steve Jobs.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend