1952’den Beri Makine ile Yaşamak Zorunda Olan Adam

4 dakikada okuyabilirsin


3
8 paylaşım, 3 puan

20. yüzyılın başlarında özellikle sağlık alanında teknolojik gelişmeler yaşanmıştır. Çağın en başarılı icatlarından biri binlerce solunum hastası kurbanının tekrar nefes almasını sağlayan demir akciğerdi.

Özellikle çocuk felci, demir akciğerlerin kullanımı ile tedavi edildi. 1955’te çocuk felci aşısının geliştirilmesi sayesinde hastalık neredeyse tamamen ortadan kaldırılmış olsa da, çocuk felci 1940’larda ve 50’lerde bir dizi ölümcül salgının ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Çocuklar özellikle hastalığa karşı hassastı ve demir akciğeri kullanarak solunum tedavisi gerektiren kişilerin büyük çoğunluğu çocuklardı. Ancak bu çocukların çok azı cihazı yetişkin hayatlarına kadar kullanmaya devam etmiştir. Bu istisnalardan biri, 1952’den beri demir akciğeri kullanan Amerika Birleşik Devletleri’nin Dallas şehrinde yaşayan 70 yaşındaki Paul Alexander’dır. Paul henüz beş yaşındayken çocuk felci virüsüne maruz kaldı ve virüs onda kalıcı solunum yolu hasarına yol açtı.

Makinenin çalışma prensibi şu şekildedir; hastalar demir akciğerin içerisine konulduktan veya uzandıktan sonra cihaz boynunun etrafına sıkıca kapatılarak, ciğerlerini oksijenle mekanik olarak dolduran yapay bir vakum oluşturmaktadır. Cihaz hastaların tedavisi açısından başarılı sonuçlar ortaya koymaktaydı ancak cihaz Paul gibi hastalar için uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştı.

Hastalığın ortadan kalkmasıyla 1960’lı yıllar itibari ile demir akciğerlerin üretimi durdu. Bu nedenle cihazın kullanım ömrünü uzatabilmek için Paul’un kullanmakta olduğu demir akciğerin bakımı düzenli ve sürekli olarak yapılıyordu. 2015 yılına gelindiğinde ise cihazın çoklu arızalar vermeye başlamasıyla Paul bu konuda yardım talebinde bulundu. Dünyada hala demir akciğerleri kullanan sadece 10 kişi kalmıştı. Bu nedenle yedek parçasının bulunması ve tamiri oldukça maliyetliydi.

Paul’un internet üzerinden yapmış olduğu yardım çağrısına makine tamircisi olan Brady Richards cevap verdi ve Paul’un demir akciğerinin ilk günkü gibi olabilmesi için elinden geleni yapacağına söz verdi.

Paul’un demir akciğeri o kadar eskiydi ki Brady onu tamir etmek için atölyesine getirdiğinde, genç çalışanlarının onun ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Paul ekibiyle birlikte kısa sürede cihazı tamir ederek Paul’a geri vermişti. Paul, Brady gibi biriyle tanıştığı ve karşılaştığı için kendisine minnettardır.

Trajik olarak, Paul’un çocuk felci tarafından tahrip edilen sadece akciğerleri değildi. Ayrıca boyundan aşağısı da hastalık nedeniyle felç olmuştu. Fakat hayatındaki travmatik başlangıcına rağmen, durumunun onu hayattan ve hayallerinden vazgeçirmesine izin vermedi. Durumu kötülüşene kadar tekerlekli sandalye kullanarak her işini kendisi yapmaya devam etti. Bu süre zarfı içerisinde avukat oldu ve ağzında tuttuğu bir kalem yardımıyla şuan kitap yazma sürecinde. 1


Paylaşmayı unutma!

3
8 paylaşım, 3 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
3
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
2
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend