Shibuya Yaya Geçidi Neden Dünyanın En İşlek Yaya Geçitlerinden Biridir?

3 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Shibuya, Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 23 özel semtinden biridir. Diğer semtlere kıyasla burada yaşayan Tokyolular ve turistlerle birlikte oldukça kalabalık bir semttir. Tokyo’nun Shibuya İstasyonu, her gün ortalama 2.4 milyon yolcuyu ağırlamaktadır. Shibuya İstasyonu’nun Hachiko Çıkışı’ndan çıkarak şehrin dört bir yanına Shibuya Yaya Geçidini kullanarak dağılan binlerce insan Shibuya Yaya Geçidini dünyanın en işlek yaya geçitlerinden biri haline getirir. Her yönden yaya geçişinin mümkün olduğu bu yer, hayatın her kesiminden insanların karşılaştığı bir yerdir. Tokyo’nun bilinen canlılık ve enerjisinin simgesi ve şehrin en ikonik cazibe merkezlerinden biridir.

Çekim Merkezi

Birçok metro ve otobüs hattı mutlaka Shibuya’dan geçmektedir. Buda Shibuya’yı önemli bir uğrak yeri ve geçiş güzergahı haline getirmektedir. Dans, içme, karaoke veya akşam yemeğinden sonra şehrin herhangi bir yerinden gelen insanlar, son trenle veya otobüsle evlerine kolayca dönebilirler ya da istasyonların sabah tekrar açılmasını bekleyebilirler. 

Shibuya sayısız bar, kulüp ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin gençleri içinde oldukça popüler bir yerdir. Forever 21 ve Uniqlo gibi popüler zincirlerin yanı sıra ikonik Shibuya 109 ve 109 Men’s alışveriş merkezlerinin yanı sıra istasyondan sadece birkaç adım ötede yer alan büyük mağazalardan bahsetmiyoruz bile. Shibuya, Roppongi’deki şık kulüplere veya Shinjuku’daki barlara henüz giremeyen 20 yaşın altındakiler için de popüler bir seçimdir.

Hachiko

Shibuya İstasyonu’nun 8 no’lu çıkışı, çıkışın dışındaki plazanın önünde yer alan Hachiko isimli ünlü köpeğin bronz heykeli nedeniyle Hachiko Çıkışı olarak da bilinir. Hachiko 1920’lerde yaşamış bir köpekti ve her gün Shibuya İstasyonunu kullanan sahibi Profesör Ueno’nun işten eve dönmesini bekliyordu. Hachiko herkes tarafından tanınmaya başlamıştı. Sahibi ve Hachiko yaklaşık bir yıl boyunca bu buluşma ritüallerini hiç bozmadılar. Taki profesör bir gün eve dönmeyene kadar. Profesör Ueno iş yerinde beyin kanaması geçirmişti ve Hachiko’ya veda edemeden aniden hayatını kaybetmişti. Profesörün ölümünden sonraki dokuz yıl boyunca Hachiko, sahibini aynı noktada, her gün aynı zamanda bıkmadan bekledi. Onun bu üzücü hikayesi profesörün eski öğrencilerinden biri tarafından bildirildiğinde, Hachiko tarihe geçti. 1934’te Hachiko’nun beklediği yere heykeli dikildi. Ancak Hachiko bir yıl sonra 11 yaşında kanserden öldü.

Şöhreti

Shibuya Yaya Geçidi, Tokyo’nun simgesi oldu. Kalabalığı reklamlara boğan neon reklam panoları, birbiriyle senkronize bir şekilde hareket eden kalabalık bir insan grubu şehrin dış dünyaya daha aşina olduğu ultra modern yanını temsil ediyordu. Bu durum Shibuya’yı Lost in Translation and The Fast and The Furious: Tokyo Drift gibi Hollywood filmleri için mükemmel bir yer yapmıştı.

Geçmişi ve Geleceği

Shibuya İstasyonu ilk olarak yüz yıl önce 1885’te operasyonlara başladı. O zamanlar Shinagawa Hattı’nda bir durak olarak hizmet vermekteydi. Shinagawa Hattı genişledi ve şimdi JR Yamanote Hattı olarak biliniyor. Bugün, Shibuya İstasyonu sekizden fazla farklı hat sunuyor ve JR East, Keio, Tokyu ve Tokyo Metro metro şirketleri tarafından ortaklaşa işletiliyor. Shibuya İstasyonu’nun en büyük işletmecilerinden biri olan Tokyu Corporation, 2019’da tamamlanması planlanan 47 katlı bir ticari bina planlamaktadır. Bu yeni yapı, Shibuya’nın en yüksek noktası olacaktır. Tokyo’nun en yoğun yaya yolu olan Shibuya Yaya Geçidi’ni ziyaret etmek için çok yakında yeni bir nedeniniz daha oluyor.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend