Pekin’deki Yasak Şehir Geceleri Ziyarete Açılıyor

1 dakikada okuyabilirsin


Neredeyse bir yüzyıldan beri ilk kez Çinli yetkililer iki özel gece turu için Pekin Yasak Şehirini açmaya karar verdiler. Normalde, kentin bu bölümü her gün 17:00’da ziyarete kapanmaktadır. 

Olağanüstü etkinlik, Çin’in Yeni Yıl tatilinin sonunu işaret eden Fener Festivali sırasında gerçekleşti. Her akşam 3.000 ziyaretçi Dünya Miras Alanına girebildi ve eski Çin sanatının fener gösterileri, müzik performansları ve lazer projeksiyonlarına tanık oldu. Ziyaretçilere, Pekin’in muhteşem gece manzarasını görmek için binalardan bazılarına tırmanma izni verildi. Nadir açılış için biletler birkaç saat içinde tükendi ve Saray Müzesi’nin resmi web sitesi yoğunluk nedeniyle çöktü.

Yasak Şehir, 15. ve 20. yüzyıl başları arasında Çin imparatorlarına ev sahipliği yapıyordu. 1925 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Dünyanın her yerinden yaklaşık 80.000 ziyaretçi her gün bölgeyi ziyaret ediyor. Ancak, Yasak Şehir’in hayaletler tarafından taciz edildiğini iddia eden bir efsane nedeniyle akşam saatlerinde halka kapatıldı. Gün batımından sonra Pekin’in bu bölümünü yalnızca özel misafirler ve devlet başkanları tarafından ziyaret edebilir.

Şu anda sarayın yaklaşık %80’i ziyarete açık. Müze yetkilileri yakın gelecekte, yeni bir bahçe kompleksi de dahil olmak üzere, Pekin’in ünlü simge yapılarından daha fazlasını açmaya hazırlanıyor. Sarayın 600. yıldönümünü kutlayacağı 2020 yılında özel bir tören yapılması planlanıyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend