İklim Değişikliği Himalaya Buzullarını Eritebilir Mi?

2 dakikada okuyabilirsin


Bilim adamları, iklim hedeflerine ulaşılmadığı takdirde, Himalaya bölgesindeki buzulların üçte ikisinin 2100 yılına kadar iklim değişikliği nedeniyle eriyebileceğini doğruladılar. Ancak küresel topluluk Himalaya buzullarının üçte biriyle ilgili tüm iklim hedeflerine ulaşılsa bile erimesinin önlenemeyeceği görüşünde. Beş yıl boyunca yüzlerce araştırmacı tarafından derlenen raporlar doğrultusunda bu kanıya varılıyor. 

Küresel ısınmayla gezegenimiz hızla ısınıyor. Bu nedenle, dünyanın en yüksek dağlık alanını temsil eden Himalayalar, bir sonraki yüzyılın başlarında gezegenin ortalama ısınmasından çok daha fazla yani 4°C’ye kadar ısınabilir. 

Himalaya bölgesinde yaklaşık 250 milyon insanın ve komşu nehir vadilerinde 1,5 milyar insanın daha temiz su ve enerji için hayatı bu buzullara bağlı. Buzulların erimesi Ganj, İndus ve Mekong nehir ovalarının su basmasına neden olabilir. Sonuç olarak, milyonlarca kişi tarım alanlarını kaybedecek ve ihtiyaç duydukları mahsulleri yetiştiremeyecektir. 1970’lerden beri klimatologlar Himalaya buzullarının geri çekilmesine tanık olmaktadırlar. Ancak ilk defa bu denli bir uyarıda bulunmuşlardır.

Buzulların erimesine ek olarak küresel ısınma, Çin ve Hindistan’da kirli havaya neden olmuştur. Bu da kıtada değişen yağış düzenlerine neden olmaktadır. Hindistan şehirleri yağış azlığı nedeniyle son yıllarda su kıtlığı yaşamaktadır. Ülke nüfusunun yaklaşık yarısı yeterli temiz suya sahip değildir. Sonuç olarak, her yıl yaklaşık 200.000 kişi su ile ilgili hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend