Ölmeden Önce Mutlaka Görmeniz Gereken 20 İkonik Yapı

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım
 1. 1 Kurtarıcı İsa Heykeli; Rio de Janeiro


  Dünyanın 7 harikasından birisi olan Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya'nın başkenti olan Rio de Janeiro şehrinin Corcovado Dağı üzerinde yer almaktadır. Kurtarıcı İsa Heykeli 1922 yılında Brezilya'nın kuruluşunun 100. yılı şerefine yapılmıştır. Heykel, 30 metre yüksekliğinde ve 635 ton ağırlığındadır. Heykeli yılda yaklaşık 1 milyon turist ziyaret etmektedir.


 2. 2 Tac Mahal, Agra


  Tac Mahal, Hindistan'ın Agra şehrinde 1654 yılında inşa edilmiştir.  İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen bir anıt mezardır. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Tac Mahal'i Babür İmparatoru Şah Cihan'ın genç yaşta ölen eşi için yaptırdığı bilinmektedir. 

 3. 3 Eyfel Kulesi, Paris


  1889 yılında Gustave Eiffel tarafından inşa edilen Eyfel Kulesi Fransa'nın sembolü haline gelmiştir. Yılda 6 milyon turist ağırlayan kule Fransız devriminin 100. yıl kutlamaları sebebiyle Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.


 4. 4 Sagrada Família, Barselona


  Modern mimarinin öncülerinden Gaudi'nin en önemli eserlerinden biri olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya'nın başkenti Barselona'da bulunmaktadır. 1886 yılında yapımına başlanan ancak günümüzde hala inşaatı devam eden, namı diğer 'Bitmeyen Kilise'nin 2028 yılında tamamlanması beklenmektedir.


 5. 5 London Eye, Londra


  İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan 135 metre yüksekliğindeki London Eye, Avrupa'daki en yüksek dönme dolaptır. Yılda yaklaşık 3 milyon turisti ağırlamaktadır.

 6. 6 Özgürlük Anıtı, New York


  1886 yılında ABD'nin New York şehrinde bulunan Özgürlük adası üzerine inşa edilen ve Amerika'nın simgesi olan heykel Dünyanın en tanınan heykellerinden birisidir. Özgürlük heykeli Fransa tarafından, kuruluşunun 100. yılı sebebiyle ABD'ye hediye edilmiştir. Heykelin sağ elinde bir meşale, sol elinde ise üzerinde bağımsızlık bildirgesinin tarihi yazan bir hitabe bulunmaktadır.

 7. 7 Kolezyum, Roma


  Dünyanın yedi harikasından birisi olan ve İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum aslında bir arenadır. Kolezyum bir komutan olan Vespanianus tarafından MS 72 yılında yaptırılmıştır. Zamanında İmparatorlar burada gladyatör dövüşleri düzenlemekteydi. Arena, Roma İmparatörlüğünün simgesidir ve turistlerin  en başta ziyaret ettiği yerlerden birisidir.


 8. 8 Niagara Şelaleleri, Ontario


  Amerika ve Kanada sınırında bulunan Niagara Şelaleleri, Niagara Nehri üzerinde bulunmaktadır ve 3 büyük şelaleden oluşur. Bunlar Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall'dur. Niagara Şelalelerinden yarım dakikada 168.000 m³ su akmaktadır. Turistlerin uğrak yerlerinden olan Şelaleler, bot turlarıyla ünlüdür.


 9. 9 Giza Piramitleri, Mısır


  Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Gize Piramitleri 3 piramitten oluşmaktadır. Bunlar Keops Piramidi, Kefren Piramidi, Mikerinos Piramidi'dir. Büyük piramidin yapımı 20 yıl sürmüştür. Devasa taş blokların zamanında nasıl getirildiğinin ve inşaatının nasıl yapıldığı günümüzde hala sırrını korumaktadır. 


 10. 10 Çin Seddi


  Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Po Hay körfezinin deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Çin Seddinin yıkılmış olan kısmıyla birlikteuzunluğu 8851.8 km'dir.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
2
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend