İstanbul’da Yapabileceğiniz Olağandışı ve Harika 8 Şey

1 dakikada okuyabilirsin


Türkiye’nin ikonik bir şehri ve aynı zamanda Türkiye’nin en popüler turizm merkezidir İstanbul. Çeşitli toplulukların kültürel infüzyonu, modern etkileri ve tarihsel zaman çizgisini görmezden gelmek imkansızdır.

Çoğu seyahat yayını, İstanbul’da yapılacaklar hakkında ayrıntılı makaleler içeriyor. Bunlar normalde Kapalıçarşı’da alışveriş yapmayı, Osmanlı saraylarını ziyaret etmeyi, Ayasofya’nın mimarisine hayranlık duymayı ve Mavi Camii ziyaret ederek İslam’ın derinliklerine inmeyi içeriyor. Ne yazık ki, herkesin tarihi mekanları gezmekten hoşlanmaması ve İstanbul’a gelen sayısız ziyaretçinin bir kereden fazla ziyaret etmesi, bir sonraki aşamada ne yapması gerektiği konusunda bir fikir vermiyor. İşte bu noktada şu aktivite ve etkinlikler sizi rutinden çıkarıp farklı ve keyifli saatler geçermenizi sağlayacak:

 1. 1 Bir Günlük Sokak Sanatı Turu


  Bazıları buna grafiti diyor ama İstanbul'un her yerindeki, kepenkler, otoparklar, eski fabrikalar veya beyaz yıkanmış duvarlar etkileyici sanat eserleri ve duvar resimleri için birer tuval. Sokak sanatı turu için, bir sanat galerisinde görebileceğiniz hayranlık uyandıran parçalara benzer kimi zaman daha iyisi eserleri görmek için Şişhane ve Karaköy gibi şehrin ünlü mahallelerini ziyaret edebilirsiniz.

 2. 2 Kapalıçarşı'daki Osmanlı Kuyumculuk Atölyesi


  Kapalıçarşı'daki güzel mücevherlerden dilediğinizi satın alabilirsiniz ancak bunun yerine kendinizde yapabilirsiniz. Usta'nın talimatı doğrultusunda katılımcılar, Osmanlı kuyumculuğu yapmanın eski zanaatını gösterebilirler ve daha sonra kendi şaheserlerini tasarlayıp inşa edebilirler. Sınıflar en fazla 4 kişiden oluşmakta ve ortalama 3 saat sürmektedir.

 3. 3 Sokak Fotoğrafçılığı Yürüyüşü


  Ana cadde ve arka sokaklardaki fotoğraf turuna katılarak kamera becerilerinizi geliştirin, kameranızın işlevlerini tam olarak anlayın ve İstanbul'un eşsiz fotoğraflarını yakalayın. Bir tanıtım brifinginden sonra turlar, görkemli mimari örnekleriyle Taksim ve İstiklal Caddesi'ni ziyaret ediyor.

 4. 4 İstanbul Bisiklet Turu


  Bazı insanlar bunu gülünç ve tehlikeli bir öneri olarak değerlendirebilir, ancak İstanbul'un Asya yakasındaki resmi bisiklet rotaları; fotoğraf durakları ve doğal manzaralar, iskeleler, Fenerbahçe gibi parklar ve yerel restoran ziyaretlerini içerir. Tüm ekipmanlar bisiklet, kask, sesli rehber ve güvenlik ceketleri de turlara dahil.

 5. 5 Mantar Avı ve Piknik


  Mantarların kalabalık bir metropolde bulunmadığını düşünebilirsiniz, ancak İstanbul'un 15 kilometre kuzeyinde doğa tutkunları için macera dolu bir oyun alanı olan Belgrad Ormanı var. Bu ideal yer, bir mantar avı için belirli çeşitleri tespit etmek, tatmak ve sessiz bir piknik yapmak için mükemmeldir.

 6. 6 Eski Şehrin Lezzetleri


  Nasıl yapıldığını izlemek için bir simit fırınını ziyaret edin, geleneksel bir Türk kahvaltısının tadını çıkarın, şehrin en ünlü Türk kahvesinin sahibi ile sohbet edin ve nasıl hazırlandığını izleyin. Daha sonra butik bir mahzende bir Türk şarap tadımı seansına katılın.

 7. 7 Boğazda Kürek Çekmek


  Haliç, İstanbul'un önemli bir bölgesidir ve sudan kürek çekerek uzman veya yeni başlayan olsun fark etmez şehri izleme ve boğazın tadını çıkarma imkanı sunar. Deneyimli ve lisanslı kürek öğretmenleri, kanoları ile birlikte gruplar için sabah saatlerinde belirlenen 8 kilometrelik bir parkur gezintisi için hazır beklemektedir.

 8. 8 Boğazda Yelken


  İstanbul'da yapılacak şeyler listemizin sonunda yelken var. Kürek çekmek sizin için yorucu bir seçenek ise yelkenli ile açılmayı düşünebilirsiniz. Bir sabah ya da öğleden sonra, kalifiye denizciler ile birlikte açılarak, şehrin ufkunu farklı bir açıdan görebilmek için çeşitli yerlerde kısa bir süre demir atarak yapılacak bir boğaz gezintisi oldukça keyifli olacaktır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend