Dönerken Yanınızda Getirmek İsteyeceğiniz 6 İsveçre Lezzeti

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Olurda bir gün yolunuz İsviçre’ye düşerse seyahatinizin sonunda sevdiklerinizi veya kendinizi şımartmak için beraberinizde getirebileceğiniz birçok lezzet var. Kimisi artık dünyaya mal olmuş her yerde karşınıza çıkabilecekken kimi ise orda yedikten sonra vedalaşmanız gereken yanınızda getirmeniz mümkün olmayan lezzetler. İşte dönerken yanınızda getirmek isteyeceğiniz o 6 lezzet;

 1. 1 Toblerone


  Toblerone, İsviçre'nin adeta sembolü haline gelmiştir ve yurt dışı seyahatlerinden dönenlerin ilk tercihidir. Ülkemizde de artık marketlerde kolaylıkla bulabiliyor olsanızda bu çikolatanın İsviçre'de farklı varyasyonlarını bulmanız mümkün. Aynı zamanda hediyelik olarak birçok farklı kutu ve şekilde çeşidide mevcut. Çikolataya kimse hayır diyemeyeceği için düşünmeden koyun çantanıza 🙂

 2. 2 Le Parfait


  Herhangi bir İsviçre süpermarketine gidin ve İsviçrelilere özgü tüp içerisinde yer alan ve sürülebilir et olan Le Parfait alın ve deneyin. Sadece ekmeğin üzerine sürerek yiyebileceğiniz gibi hemen hemen herşey ile yakışacak bir lezzet Le Parfait. Bir kere tattıktan sonra bir tüple yetinmeyip yanınızda da getirmek isteyeceksiniz.

 3. 3 Bündnerfleisch


  Alplerin temiz havasında 10 ila 15 hafta boyunca kurumaya bırakılan sığır eti, pahalı olduğu kadar eşsiz bir lezzete sahip. Sabah kahvaltınıza veya sandviçinize tat katacak bir İsviçre lezzeti. Eğer markette Bündnerfleisch yazısı olan paketli bir et görecek olursanız %100 sığır eti olduğunu bilerek gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

 4. 4 Zopf Ekmeği


  Doğrusunu söylemek gerekirse zopf ekmeği bavul dostu bir yiyecek değildir. Yerinde taze olarak tüketebileceğiniz örgü şeklinde yumuşak, poğaça kıvamında bir ekmek. Hemen hemen birçok yerde bulabileceğiniz doyurucu ve fiyat olarak uygun bir lezzet.

 5. 5 Aromat


  Yurtdışında yaşan İsviçrelilere, İsviçre'ye dair en çok neyi özlediklerini sorun muhtemelen büyük çoğunluğu aromat diyecektir. Bu tuz benzeri bağımlılık yapacak farklı bir lezzeti olan baharat karışımı İsviçrelilerin özlediği kadar var. Marketlerde veya restoranlarda da mutlaka karşınıza çıkacaktır.

 6. 6 Läckerli


  Läckerli, İsviçre'nin Basel şehrine ait geleneksel sert bir bisküvidir. Fındıklı, ballı veya herhangi bir meyve liköründen yapılmış çeşitleri mevcuttur. Tarihi 700 yıl öncesine dayanıyor ve İsviçre için ulusal bir hazine niteliğindedir.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend