Uzay Yarışında Artık Avustralya’da Var!

2 dakikada okuyabilirsin


Avustralya, yeni bir iş kolu yaratmak ve 329 milyar dolarlık uzay endüstrisinden tam anlamıyla yararlanabilmek için kendi uzay ajansını kuracağını duyurdu.

Avustralya, bir uzay ajansı olmayan en gelişmiş ülkelerden biridir. Daha küçük komşusu olan Yeni Zelanda’da dahi bir tane vardır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü(OECD)’nde, şu anda yalnızca iki ülkenin uzay ajansı yoktur. Bunlar Avustralya ve İzlanda’dır. Bunun farkında olan Avustralya hükümeti şu anda dünya çapında büyüyen bir alan endüstrisinden en iyi şekilde yararlanmak istiyor.

Bir uzay ajansına sahip olmamasına rağmen, Avusturalyanın uzay endüstrisi yaklaşık 11.500 kişiyi istihdam etmektedir. Sanayi Bakanı Michaelia Cash, basın açıklamasında, ülkenin uzay endüstrisindeki fırsatlardan yararlanmasının “hayati” olduğunu söyledi. “Ulusal bir uzay ajansı, uzay teknolojilerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını destekleyen ve yerel alan endüstrisini büyüten uzun vadeli stratejik bir planımız olmasını sağlayacaktır. Ulusal uzay ajansı, yurtiçi koordinasyonumuzun ve uluslararası katılımımızın bir başlangıcıdır ”dedi.

Avustralya uzay ajansı hakkında daha fazla detay Adelaide Uluslararası Uzay Kongresi’nde açıklanması bekleniyor. Konferansa, dünyanın her yerinden ulusal ajansların ve özel şirketlerin uzay uzmanları katılıyor.

Avustralya topraklarında zaten büyük uzay tesisleri var. ABD uzay ajansı NASA, ACT’de Tidbinbilla’da derin bir alan izleme tesisine sahip ve Avrupa Uzay Ajansı, Batı Avustralya’da Yeni Norcia’da bir tane bulunuyor. Şu anda yaklaşık 40 uzay görevi Avustralya’daki radyo teleskopları aracılığıyla verilerini indiriyor.

NASA’ya ait Canberra Derin Uzay İletişim KompleksiBu arada, Avustralya Uzay Endüstrisi Birliği, ülkenin düşük nüfusu, devasa coğrafi boyutu ve konumu nedeniyle uzay teknolojilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini savundu. Avustralya zaten, gezegenimizin ötesinde evreni keşfetmek için küresel hedefe katkıda bulunmak için uzmanlığa sahip bir ülkedir. Resmi bir uzay ajansı, gelişmekte olan bir sanayiye katkı sağlayacaktır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend