Mikkeli’yi Görmek İçin 5 Sebebiniz Var

1 dakikada okuyabilirsin


Şehir hayatı ve kırsal cazibesiyle Mikkeli her ikisinide bir arada barındıran eşsiz yerlerden birisi. Işıltılı göller ve masal ormanları ile çevrili şirin mi şirin Mikkeli, sadece Güney Savonya’nın başkenti değil, aynı zamanda Finlandiya’nın gelişen ama doğal yapısını koruyabilen kırsal bir bölgesidir. Etkileyici tasarıma sahip küçük kulübelerden, doğa yürüyüşleriyle görebileceğiniz ormanların içine gizlenmiş büyüleyici malikanelere kadar, Mikkeli’yi ziyaret etmek için 5 sebebiniz var!

 1. 1 Konumu


  Avrupa'nın en büyük dördüncü gölü olan Saimaa Gölü'nün kıyısında yer alan Mikkeli, büyüleyici ve canlı bir şehirdir. Helsinki'ye sadece üç saatlik tren veya araba yolculuğu mesafesinde olan Mikkeli, mükemmel bir Fin şehrinin en güzel örneğidir. 50 bin nüfuslu Mikkeli; geleneksel yiyecek durakları bulunan canlı pazar meydanı, bar ve kafelerin bulunduğu limanın yanı sıra şehir merkezindeki alışveriş caddeleri, müzeler ve kafeler gibi birçok tipik Fin özelliklerine sahiptir.

  Mikkeli, Finlandiyalılar tarafından çok sevilen, kır evleri için de gözde bir mekandır. Göl kenarı saunaları ile yazlık yaşam, Finlandiyalıların yaz aylarında ayrılmaz bir parçasıdır ve 10.000'in üzerinde Finlinin, Mikkeli bölgesinde kır evi bulunmaktadır. 

 2. 2 Muhteşem bir manzara eşliğinde bir fincan kahve ve waffle


  Gözetleme kulesine sahip olan Naisvuori Dağı (Kadınların Dağı) Mikkeli'yi hissetmek için mükemmel bir yerdir. Finlandiya'nın 1912'den kalma en eski su kulesine tırmanın ve en tepesinden Mikkeli kentinin Saimaa Gölü kıyılarına yayıldığını kendi gözlerinizle görün. Kentin mimarisi, açık pastel renklerle düz caddelerin ve düşük blokların hakim olduğu tipik Fin tarzıdır. Mikkeli'nin şehir manzarasının tadını çıkardıktan sonra, gözlem kulesinde yer alan kafede bir fincan kahve ve yöresel lezzetli bir wafflela yorgunluğunuzu atmayı unutmayın. 

  The Headquarters Museum (Päämajamuseo)Naisvuori bölgesinde, Mikkeli’nin ana müzeleri olan The Headquarters Museum (Päämajamuseo) da bulunmaktadır. Fin ordusunun genel merkezinin II. Dünya Savaşı sırasında bulunduğu yer burası. Sergiler arasında Finlandiya'nın Dünya Savaşlarına katılımı, özellikle de ikincisi hakkında pek çok bilgi yer alıyor ve aynı zamanda 1917'de Rusya'dan bağımsızlığını kazanırken iç savaşla ilgili mücadelelere de dikkat çekiliyor.

  Naisvuori'de Tempo adı verilen iyi bir öğle yemeği restoranı da bulunmaktadır. Restoran yakın zamanda yenilenmiş Peoples House'ta yer almaktadır. Tempo ayrıca herkesin kiralayabileceği lüks bir saunaya sahiptir.

 3. 3 Mikkeli'nin kalbi şehir meydanı


  Mikkeli şehir meydanı şehrin renkli sosyal hayatına ev sahipliği yapmaktadır. Burada sabah erkenden toplanan ve kahvelerini yudumlarken birbirleriyle sohbet eden ya da sessizce yanınızdan geçip giden insanları izleyebilirsiniz. Burada sosyal hayat her saatte renklidir ama Mikkeli'nin acelesi olmayan ve sakin bir hayatı seven insanların yaşadığı Finlandiya'nın Savonya bölgesinin bir parçası olduğunu unutmayın. 

  Yaz mevsiminde şehir meydanı, meyveler, sebzeler ve diğer mevsimlik ürünlerin yanı sıra et, balık ve el sanatları satan insanlar ve mekanlarla doludur.

  Şehir meydanı, mağazalar ve restoranlar ile çevrilidir ve hemen yanında geleneksel bir pazar alanı da bulunmaktadır. Dışarıdan pırıltılı cam yapısına aldınmayın, pazar alanı yakın zamanda yenilenmiştir ve şimdi Stella adında modern bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Eski ve yeni eserlerin karışımı olan burada sadece modern Fin ve yabancı markaları değil, aynı zamanda öğle yemeği veya bir fincan kahve için güzel yerler bulacaksınız.

 4. 4 Mikkeli’in butik dükkanları


  Mikkeli alışveriş için de harika bir mekandır. Şehir merkezi kompakttır ve sokakları kaplayan çeşitli dükkanların dışında, şehir merkezinde bir kaç alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

  Ama Mikkeli’de alışveriş yapmanın en iyi yanı yerel tasarım butikleridir. Takı ve ev eşyalarından halı ve kıyafetlere kadar yerel tasarımların satıldığı Design Lab Luomo'ya mutlaka gidin. 

  Tertti ManorEşsiz bir Mikkeli deneyimi için malikane otel, restoran ve butik olan Tertti Malikanesi'ne (Tertti Manor) gidin. Burası büyüleyici bir butik otel. Yazın açık büfe kahvaltısı ve görkemli kekleri olan kafesiyle ünlüdür. Tertti'nin marmelatlar, meyve suları ve biraların yanı sıra aksesuarlardan, kıyafetlere ve yerel tasarımlar gibi kendi ürünlerini satan bir dükkan da bulunmaktadır.

  Mikkeli'deki bir diğer sevimli Fin destinasyonu, eski bir papazın evi olan Kenkävero'dur. Kenkävero avlusunda bir restoran ve yaz terası bulunan pembe ana binası, birçok büyüleyici yemek salonu veya salonun yanı sıra yerel tasarımlar satan birkaç dükkan bulunmaktadır.

 5. 5 Doğa ile çevrili


  Mikkeli göller ve ormanlarla çevrili olduğundan bölgede yapılacak çok şey var. Yavaş bir tekne turuna çıkın ya da kendi yatınızı kiralayın. Motorlardan ve arabalardan hoşlanmıyorsanız uçsuz bucaksız yeşil alanlarda koşun, rehberli bir kano turuna katılın ya da sadece balık tutmaya gidin.

  Su sporları sizin için değilse, birçok harika yürüyüş parkurları da mevcut Tepelik bir alan olan Neitvuori'de yürüyüşü deneyin ya da Urpola Doğa Merkezi'ne gidin. Yaz sonuna doğru, Mikkeli'nin etrafındaki ormanlık alanda toplanacak bol miktarda çilek ve mantar bulabilirsiniz. Ancak mantarlar konusunda dikkatli olmakta fayda var.

  Daha şehir odaklı gezginler için ise şehirde tecrübeli ve ingilizce konuşabilen rehberler ile yürüyüş turları da bulunmaktadır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend