Adana’da Gezilecek Yerler

1 dakikada okuyabilirsin


1
1 paylaşım, 1 puan

Adana için medeniyetler beşiği desek yeridir. Hititlerden Osmanlıya kadar uzanan bir çok medeniyetin yaşadığı bir yerdir. Adını Yunan Mitolojisinde bulunan Gök Tanırısı Uranus'un oğlu Adanus'tan almıştır. Nehirleri ve sahilleri ile önemli bir turizm şehir olan Adana'da gezilecek yerler nereler derseniz içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Adana çevresinde gezilecek nereler var derseniz bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 1. 1 Tarihi Taşköprü


  Tarihi Taşköprü Dünya'nın hala kullanılan en eski köprülerinden birisidir. Seyhan nehri üzerinde bulunan köprü IV. (385) yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır.

 2. 2 Adana Müze Kompleksi


  68 bin 530 metrekare alanıyla Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük müze kompleksi olmaya aday olan Adana Müze Kompleksi, tarihi Milli Mensucat Fabrikasından müzeye çevrilmiştir.

  Adana Müze Kompleksi ile ilgili daha detay bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 3. 3 Sabancı Merkez Camii


  Sabancı Merkez Camii ilk olarak 1998 yılında açılmıştır. Şehrin simgesi haline gelen camii Balkanlar'ın ve Ortadoğu'nun en büyük camisi olma özelliğine sahiptir.

 4. 4 Tarihi Büyük Saat Kulesi


  1881 yılında Vali Ziyapaşa tarafından yaptırılmaya başlayan Tarihi Büyük Saat 1882 yılında tamamlanmıştır. Küçük taşlardan örme yönetmiyle yapılan saat kulesinde Almanya'dan özel olarak getirilen saat makinası kullanılmıştır. 

 5. 5 Adana Atatürk Evi Müzesi


  Atatürk'ün 15 Mart 1923 yılında eşi ile birlikte Adana'ya geldiğinde kaldığı bina olan Atatürk Evi Müzesi 19. yy'da inşa edilmiştir.

 6. 6 Bebekli Kilise


  Adana'nın Tepebağ mahallesinde bulunan Bebekli Kilise, 1880'de St. Paul adına yaptırılmıştır. İtalyan Katolik kilisesi olan bu yapıda tunçtan yapılan Meryem Ana heykeli dikkat çekmektedir. Zira heykelin bebeğe benzemesi sebebiyle kiliseye bu isim verilmiştir.

 7. 7 Sinema Müzesi


  Eski Adana'da bulunan, yine eski Adana evlerinden birinin müzeye dönüştürülmesi sonucunda 2011 yılında hizmete açılan Sinema Müzesi, ziyaretçilerine türk sinemasının bir nostaljisini sunuyor.

 8. 8 Tren İstasyonu


  1912 yılında kullanıma açılan ve günümüzde hala işlevsel olarak kullanılan Adana Tren İstasyonu, şehrin merkezinde yer almaktadır. Adana ziyaretinizde mutlaka önünden geçeceğiniz bu yapıda durup bir fotoğraf çekilmek isteyebilirsiniz.

 9. 9 Tarihi Kazancılar Çarşısı


  Büyük saat kulesi civarında bulunan Tarihi Kazancılar çarşısı, hem yeme-içme hem de alışveriş konusunda turistlerin ilgisini çeken alanlardan birisidir. 


Paylaşmayı unutma!

1
1 paylaşım, 1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend