Adana Çevresinde Gezilecek Yerler Nerelerdir? Nerelere Gidilebilir? Gidilmesi Gereken 9 Yer

Adana'dasınız ve tatildesiniz. Bir yerlere gitmek istiyorsunuz ama neresi olması gerektiğine karar veremiyorsunuz. Biraz bilgiye ihtiyacınız var. İşte doğru içerik. 1 dakikada okuyabilirsin


2
1 paylaşım, 2 puan

Adana'nın çok eğlenceli bir şehir olduğunu söylemeye gerek yok. Bunun bütün Türkiye tarafından bilindiğini de biliyoruz. Şehir içinde yapılabilecek olan şeyler içeriğimizi tıkladınız ve uyguladınız. Ancak yine tatil geldi ve bu kez yakın çevrede bir yerlere giderek tatilinizi değerlendirmek istiyorsunuz. Evet sizin için araştırma yaptık ve size gidilebilecek yerleri listeliyoruz.


 1. 1 Varda (Alman) Köprüsü


  Varda Köprüsü, Adana ilinin Karaisalı ilçesinin Hacıkırı mahallesi'nde bulunan, bölge halkı tarafından "Koca Köprü" diye anılan köprüdür. 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinmektedir. Adana'ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 65 km civarındadır. Eğer trenle Adana-Pozantı istikametinde gidecek olursanız üstünden geçersiniz. Trende bulunacağınız açı sebebiyle çok fazla göremeyeceksiniz. Ama çok güzel manzaralar yakalayacağınız  kesin. Bir de gerçek mi değil mi bilmiyorum ama bir efsaneye köprüden aşağıya taş atan türk işçilerin (veya köprüden düşen bir türk işçinin) yere düşmek üzere olduğu gören köylülerin "vardı haa, vardı haaa" diye bağırması üzerine bunu duyan Alman işçiler köprüye Varda demeye başlamışlar. 

 2. 2 Kapıkaya Kanyonu


  Kapıkaya Kanyonu, Adana'nın Karaisalı ilçesinde Kapıkaya köyünde bulunur. Kanyonu Seyhan Nehri'nin kollarından olan Çakıt Deresi oluşturmuştur. Çakıt Deresi, Seyhan Nehri'nin Batı koludur. Pozantı Boğazından dağlık alanlara doğru uzanmaktadır. Üstelik Kapıkaya Kanyon'u Varda Köprüsü'ne 2 km uzaklıktadır. Yani Varda Köprüsüne gittikten sonra Kapıkaya Kanyonu'na da gitmek mantıklı olabilir. 

 3. 3 Belemedik Vadisi


  Doğası sizi büyüleyecek olan Belemedi Vadisi için söylenebilecek çok fazla bir söze gerek yok. Eğer yeşili ve toprağın kahverengini beğeniyorsanız gayet güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Mis gibi havayı içinize çekerken aylardır biriken stresinizi evrenin uzak noktalarına gönderebilirsiniz.

 4. 4 Yılan Kale


  Yılankale, Ceyhan'a 13 km ve E-5 karayoluna 3 km mesafededir. Çok dik bir tepe üzerine ve Ceyhan Ovası'na tamamen hakim bir şekilde kurulan bu kale Klikya Ermeni Krallığı döneminde Kral I. Levon tarafından yaptırılmıştır. Bölge halkı tarafından Şahmeran kalesi de denmektedir.

 5. 5 Anavarza Kalesi (örenyeri)


  Anavarza, Adana'nın Kadirli, Ceyhan ve Kozan ilçelerinin sınırlarının kesiştiği yerde, Kozan sınırları içerisinde, Kilikya bölgesinde bulunan antik kenttir. Çevresi mesire yeri olarak da kullanılır. Kilikya ovasının önemli merkezlerinden olan Anavarza’nın antik kaynaklarda adı Anazarbos, Anazarba, Aynızarba veya Anazarbus olarak da geçer.

 6. 6 Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu


  Adana'nın merkez ilçesi Karaisalı'ya bağlı Boztahta Köyü'nde bulunan Eğlence Irmağı üzerindeki vadi şeklindeki Dokuzoluk Piknik Alanı, özellikle yaz mevsiminde tatilci ve turist akınına uğruyor.

 7. 7 Misis Mozaik Müzesi


  Misis Mozaik Müzesi, Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi'nde, 1959 yılından beri faaliyette olan ve içinde Misis Antik Kenti'nden kalma, 4. yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği müzedir. Adana Arkeoloji Müzesi'ne bağlı olmakla beraber Adana'ya 26 kilometre uzaklıktadır. Bir de eklemeden bitirmeyeceğim. Misis biliyorsunuz ki "ayranı" ile meşhurdur. Gitmişken de sıkma yiyerek ayran için 🙂

 8. 8 Küp Şelaleleri


  Adana'nın Aladağ ilçesinden 37 kilometre uzaktaki toplamda 10 şelaleden oluşan Küp Şelaleleri, çevresinde her mevsim farklı renklere bürünen ormanları ile su ve kuş seslerinin birbirine karıştığı huzur veren bir doğası var.  Adana merkezinden ortalama 2,5 saat mesafede ama bence kesinlikle değer. Çevrede çok güzel dağ manzarası olan yükseklerde çok güzel restoranlar da var.

 9. 9 Gülek Kalesi - Güvek Vadisi - Gülek Tepesi


  Gelelim son noktamıza. Adana'da gitmeyen kaldı mı bilmiyorum ama Gülek boğazındaki bu enfes tepe gerçekten çok hoş. İnsanların uçurumun kenarındaymış gibi poz vermelerine bakmayın. Üstündeki kayanın yaklaşık 7-8 metre altında bir alan daha var. Yani ayakları kaysa ve düşseler en fazla 1-2 yerlerini kırarlar :). Ama açı hilesi yaparak korkusuzmuşsunuz gibi gösterebilirsiniz. Alanda bir de kale var. Rakımın yüksekliği de biraz başınızı dönderebilir. Ancak Adana ve civarında oturuyorsanız ve farklılık arıyorsanız, mutlaka uğrayın derim.


Paylaşmayı unutma!

2
1 paylaşım, 2 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend