Adana Arkeoloji Müzesi Nerede? Hangi Günler Açık? Giriş Ücreti Ne Kadar?

7 dakikada okuyabilirsin


4
8 paylaşım, 4 puan

Adana’nın Seyhan ilçesine 1907 yılında inşa edilen Milli Mensucat Fabrikası, Türkiye’nin 7. Adana’nın ise ilk tekstil fabrikasıdır. Bu tarihi fabrikada ünlü yazar Orhan Kemal’de uzun yıllar memur olarak çalışmış. Hatta ”Murtaza” adlı romanındaki gece bekçisi bu fabrikanın geçe bekçisidir. Bugün ise tarihin ve güneyin en önemli sanayi kuruluşlarından olan Milli Mensucat Fabrikası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından bir müze kompleksine dönüştürülmeye başlanmıştır. Ortadoğu’nun en büyük müze komplekslerinden biri olacak müze toplamda 68 bin 500 metrekare alana sahip. Müzenin şuanda 12 bin 500 metrekarelik kısmını oluşturan arkeoloji bölümü, 18 Mayıs 2017 tarihinden beri ziyaret açık. Müze kompleksi içerisinde Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra tamamlandığında Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi bulunacaktır.

İlk etapta ziyarete açık olan Arkeoloji Müzesi kısmında M.Ö. 18 bin yılından bugüne toprak, tunç, bronz, cam, demir, taş ve altından yapılmış birçok eser bulunuyor. Prehistorik dönemden günümüze Adana ve çevresinde yaşamış başta Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden heykeller, lahitler, sunaklar, büstler ve daha birçok eşya modern bir müzecilik anlayışıyla oluşturulmuş bu müze kompleksinde sergilenmektedir.

Müzeyle ilgili daha detaylı bilgi verecek olursak, müzeye giriş yaptıktan sonra geniş bir fuaye alanı sizi karşılıyor. Hemen sol tarafta yer alan deskten biletinizi alabilir biletinizi aldıktan sonra görevliden müze ile ilgili kısa bilgi aldıktan sonra gezmeye başlayabilirsiniz. Bu arada müzeye giriş yapacağınız ve bilet kontrolünün yapıldığı turnikelerden geçmeden hemen önce sol tarafta müze kompleksinin planını inceleyebilirsiniz. Aynı zamadan yine sol tarafta ister müzeye girmeden ister gezdikten sonra dinlenebileceğiniz bir müze kafesi yer alıyor. Aynı zamanda kafe içerisinde yer alan kapıdan bahçeye çıkabilir açık havadada oturabilirsiniz. Dönelim müzeye, müzeye giriş yaptıktan sonra Adana ve ilçelerinin anlatıldığı tanıtım videosunu izleyebileceğiniz bir sinevizyon alanı bulunuyor. Çoğunluğu dronle çekilmiş oldukça öğretici ve Adana’ya dair daha önce Adanalılar dahi duymadığı bilgilerin olduğu bir video bu, o yüzden zaman ayırıp izleyin pişman olmayacaksınız.

Sergi alanlarında eserlerin adı ve özelliklerinin yanı sıra eserlerin bulundukları dönemlere ait bilgiler de yer almakta. Kronolojik sıralamaya göre başlayan müze geziniz yakın çağ ve tarihe ait eserlerle son buluyor. Sergilenen eserler içerisinde özellikle Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel, Babil Steli, Adana’nın Karataş ilçesinde denizden çıkarılan bronz erkek heykeli ile Roma dönemine ait mermer “Antropoid Lahit” ve “Akhilleus Lahti” mutlaka müzede görmeniz gereken eserlerin başlıcaları. Müze turunuz sonrasında fuaye alanında Adana’ya ait hediyelik ve yöresel ürünlerin bulunduğu mağazayı gezmeyi unutmayın.

Peki Adana Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti ne kadar?

Müze giriş ücreti kişi başı 5 TL. Müze Kartı veya kredi kartında Müze Kart özelliği olanlar ücretsiz ziyaret edebilmektedir.

Adana Arkeoloji Müze kompleksi hangi günlerde, hangi saatler arasında ziyarete açık?

Pazar 09:00–17:00
Pazartesi Kapalı
Salı 09:00–17:00
Çarşamba 09:00–17:00
Perşembe 09:00–17:00
Cuma 09:00–17:00
Cumartesi 09:00–17:00

Adana Arkeoloji Müze’si açık adresi ve yol tarifi

Açık Adres
Döşeme Mahallesi Ahmet Cevdet Yağ Bulvarı No:7 Seyhan/Adana

Adana Arkeoloji Müzesi Galerisi


Paylaşmayı unutma!

4
8 paylaşım, 4 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
2
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
10
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
8
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend