Huawei’nin, Yeni İşletim Sistemi Harmony OS Tanıtıldı! İnanamayacağınız Özellikleri Var

ABD-ÇİN ticaret savaşlarında silahlar yerlerini toplara bırakıyor. Ortalık kızışıyor. Huawei ışın kılıcını çekti. Bakalım yeni OS'de bizi neler bekliyor.4 dakikada okuyabilirsin


Yükselişte 7.vitese geçmiş olan Huawei'nin durdurulması amacıyla Google'ın Huawei için "android" desteğini keseceğini duyurması, özellikle Huawei sevenleri derinden etkilemişti. Huawei soğuk kanlılığını koruyarak geri planda beklemişti. Günler sonra zaten yeni bir OS (Operating System – İşletim Sistemi) üzerinde çalıştığını, Android'e çok da ihtiyaçlarını olmadığını söylemişti. Bu zaten teknoloji dünyası tarafından bilinen bir şeydi ancak şirketin bizzat resmi açıklamada bulunması nın ardından, nasıl bir OS'nin bizi bekliyor olduğu merakı her yeri sarmıştı. Huawei'den geçtiğimiz günlerde bu konuda da açıklama geldi. Yapmış olduğu tanıtımda teknoloji severlerin ağzı açık kaldı. Huawei'nin "gerekirse çabuk ve hızlı" bir şekilde Android'i piyasadan silip atacağını söylediği OS hakkında neler öğrendik? Yazının devamına buyrun.

Harmony OS, önceden HongMeng (Harmony'nin Çincesi) kod adıyla biliniyordu. Firmanın Çin'deki geliştirici konferansı HDC 2019'da tanıtılan Harmony OS, aslında tamamlanmış bir yazılım değil. Firma daha çok, Android'e göz dağı vermek amacıyla bakın biz sistemi başlattık bitireceğiz mesajı vermek için bu konferansı yaptı. Çünkü Harmony OS henüz tamamlanmış bir OS değil

Google'ın Fuscia OS'si  gibi akıllı telefonlara yönelik bir işletim sistemi olan Harmony OS, şu an akıllı hoparlör ve akılı ekran gibi Nesnelerin İnterneti cihazlarına yönelik bir platform. Huawei, "cihazlar arasında tek çekirdek" fikrini takip ederek paylaşımlı bir ekosistem oluşturmayı, bu şekilde geliştiricilerin zamandan tasarruf etmesini amaç edinmiş.

100 Satır Yerine Tek SatırHuawei yetkilerinin yaptığı açıklamalara göre bir işin yapılabilmesi için Android'te 100 satır kod yazmanız gerekirken, Harmony OS'te 1 satır yazmanız yetecek. Eğer bu söylenen doğru olabilirse kodlama daha da kolaylaşacak ve daha az zaman alacak. Bu sayede kısa sürede çok daha kullanışlı ve az yer kaplayan programlara sahip, düşük donanımlı cihazlarda bile çok hızlı bir performans göreceğimiz bir OS'nin karşımıza çıkacağı sonucu çıkıyor.

Windows Phone'un Yaptığı Hataların FarkındayızWindows 10 ile çekirdeğini paylaşan Windows Phone'un yapılan bütün çalışmalara rağmen başarılı olamayarak tarihe gömüldüğünü görmüştük. Ancak Huawei'nin, Android uygulamalarını destekleyecek olması sebebebiyle, şansı daha yüksek olabilir. Sonuçta Android kullanıcıları alışkanlıklarını devam ettirebilecek, Harmony OS'lu bir Huawei telefon alarak istedikleri Android uygulamalarını yükleyip kullanabilecekler. Bu sebepten dolayı, Android kullanıcıları Harmony OS'e bir şans vermek isteyebilecekler.

Android'ten Harmony OS'ye Hızlı GeçişÖncelikle akıllı saatlerde ve hoparlör sistemlerinde kullanılacak olan Harmony OS, daha sonrasında Huawei cep telefonlarında kurulabilecek. Firma tarafından Android kullanıcılarının hızlı ve zahmetsiz bir şekilde Harmony OS'e taşınabileceklerini de belirtti.

Daha çok bilgiyi gelecek günlerde alabileceğiz. Yeni bilgiler gelir gelmez sizinle paylaşacağım.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Harmony OS gelirse telefonunuza kurarak denemek ister misiniz? Peki Huawei sizce Android'i bitirebilecek mi?


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
3
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend