Tüm Yönleriyle Arjantin’e Ait 7 Geleneksel Dans

1 dakikada okuyabilirsin


-1
2 paylaşım, -1 puan

Latin dans severlerin en büyük hayallerinden biri, bir Latin Amerika ülkesinde yerel kültürün temeli olan dans ritimlerine kendini bırakabilmektir. Bunu da yapabilecekleri ülkelerin başında Arjantin gelmektedir. Dans ve dans etmek Arjantin’in temel yapıtaşlarından biridir ve Arjantinliler nasıl dans edebileceklerini iyi bilen, bir toplumdur. Arjantin denilince hemen herkesin aklına tangonun geldiğini duyar gibiyim. En az tango kadar hem etmesi hem de izlemesi bir o kadar keyifli işte diğer o geleneksel danslar.

 1. 1 Malambo


  Malambo, Arjantin'in orta kesimin bir eyalet olan La Pampa'da 1600'lü yıllara kadar uzanan geçmişiyle geleneksel bir folklorik danstır. La Pampa'nın geniş düzlükleri üzerindeki kökenleri göz önünde bulundurulduğunda, bunun sadece erkekler için koreografisi yapılmış bir dans olduğu ve bunun kesinlikle bir Vahşi Batı, kovboy hissi olduğu duygusu vardır. Gitarlar eşliğinde malambo dansçıları, dar gövdeli pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalar giyer ve çok sayıda ayak ucu ve topuk adımı kullanırlar. Ayrıca tangoya aşina olan kıvrım ve bacak hareketlerini de sıklıkla kullanırlar.

 2. 2 Cumbia


  Cumbia'nın müzikal olarak pek çok farklı formu bulunmaktadır. Kökenleri başka bir Latin Amerika ülkesi olan Kolombiya'ya dayanıyor olsada, Arjantin bu Güney Amerika ritmini kesinlikle kendine mal etmeyi başarmıştır. Klasik cumbia dansı ilk izlendiğinde salsaya benzer hareketler içeriyor olsada temel iki adımlı salsadan farklıdır. Arjantin'de klasik cumbia dışında gecekondu mahallelerinde dans edilen cumbia villera ve folklorik ritimlerden etkilenen cumbia Santafesina gibi çeşitli müzik tarzları gelişmiştir.

 3. 3 Chacarera


  Bir başka yerel folklorük dans türü olan chacarera, kuzeydeki Santiago del Estero eyaletinde ortaya çıkan bir danstır ve sıklıkla tango'nun kentsel ritimlerine karşı bir kırsal kontrpuan olarak kabul edilir. Erkeğin kadının etrafında çember gibi döndüğünde çift olarak yapılan bu dansta, gösterişli geleneksel kıyafetler tercih edilir. Kadınlar geniş eteklere sahip elbiseler giyerken, erkekler geniş paçalı pantolonlar giyer, kalın kuşaklar ve şapkalar takarlar.


 4. 4 Zamba


  Zamba, samba ile karıştırılmaması gereken bir başka ulusal folklorik danstır. Zambada hem erkek hem de kadın abartılı kostümler giyer ve zamba çiftlerin dans ederken ellerindeki mendilleri zarif bir şekilde etrafa sallamasıyla tanımlanıyor. Kadınların etekleri de dansta çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü onların adım atıp, eteklerini döndürüşleri koreografinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Zamba, Bolivya sınırına yakın kuzey Salta eyaletinde doğmuştur.

 5. 5 Murga


  Murga, özellikle Şubat ayında Arjantin'deki karnaval sezonunda hemen hemen her yerde görülebilir. Murga, Arjantin ve Uruguay'da ortaya çıkan ve hem dansın, hem şarkı söylemenin, hem de performansların serginlendiği özel bir yerel müzik tiyatrosudur. Kostümler, bir bando takımınkine benzer. Ancak her bölgenin kendini has kıyafetleri vardır ve özel gruplar kendilerine özgü olan motifler ve sembollerle kıyafetlerini süslemektedir. Murga, caddenin kapalı bir bölgesinde, genellikle sanatçıların müziği çaldığı, şarkı söyleyip monologlar gerçekleştirdiği bir danstır.

 6. 6 Cuarteto


  Cuarteto dansının temelleri Arjantin'in Sierras Chicas Dağları'nın eteklerinde bulunan Cordoba şehrinden gelmektedir ve ritm olarak Dominik merengue dansına benzeyen bir topluluk dansıdır. Adını Cordobese dansına ilham veren İtalya ve İspanya'daki dans topluluklarına eşlik eden ve müzik çalan dörtlü gruptan alır. 1970'lerde Cordoba'nın kültürel bir sembolü haline geldi ve Buenos Aires’in merkezinden çıkan kültüre gurur veren yerel bir alternatif olarak görüldü.

 7. 7 Tango


  Arjantin sınırlarının çok ötesine geçen bir danstır tango. Tango, 1880'lerin sonlarında La Boca'nın yeni gelişmekte olan limanında başladı ve Afrika ve Avrupa ritmlerinden etkilendi. Çiftler halinde dans edilen tango, melankoli, drama ve şehvet ile bağlanır ve seyretmek güzel olsa da, öğrenmesi oldukça zordur. Arjantin'in en büyük ihracatlarından biri olmasının nedenlerinden biri olan yerel tango öğretmenleri, Arjantin'i dünyanın diğer bölgelerinde tango öğretmek için sık sık terk ediyorlar. Bu, Arjantin'den başka yerde bulunamayan dans uzmanlığına olan bir talepten kaynaklanmaktadır.


Paylaşmayı unutma!

-1
2 paylaşım, -1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
5
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
15
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
6
Bayıldım
Sevdim Sevdim
17
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
4
Ben Şok
Koptum Koptum
2
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
8
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend