Dünyanın En İnanılmaz Edebi Heykellerinden Biri: Metalmorfoz

2 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Prag’a mı? Harika haber. Dünyadaki en muhteşem edebi heykellerden birini kendi gözlerinizle görmek üzeresiniz demektir.

Prag sokaklarında dolaşırken, tartışmalı Çek sanatçı David Cerny tarafından tasarlanan oldukça parlak ve büyük bir heykel olan Metalmorfoz (Metalmorphosis) mutlaka karşınıza çıkacaktır yada uzaktan dikkatinizi çekecektir. 

David Cerny 15 Aralık 1967 Prag doğumlu bir Çek sanatçıdır. Uzun yıllardır Çek Cumhuriyeti’nde gerek yaptığı eylemler gerekse de eserleriyle sıkça söz ettirmektedir. Özellikle 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bir savaş anıtı olarak sergilenen Sovyet tankını pembeye boyadığı için hapse atılmıştır.

Devamında Prag sokaklarının önemli yerlerinde, ulusal değerlere alaycı yaklaşan diğer başka eserleri belirmeye başlamıştır. Bunların arasında Lucerna Pasajı’nda yer alan Çek Cumhuriyeti’nin ulusal sembollerinden biri olan ve ölümünden sonra aziz olarak anılmaya başlayan St. Wenceslas’ın ters ata binmiş bir döküm heykeli ve diğeride Franz Kafka Müzesi’nin hemen önünde yer alan 2004 yılında yapmış olduğu Çek Cumhuriyeti haritası şeklinde bir havuza işeyen bronz 2 adam heykeli yer almaktadır. 

Kalabalık Wenceslas Meydanı’nın yakınındaki Quadrio alışveriş merkezinin hemen dışında yer alan dönen, oldukça parlak ve son derece çekici heykel, ünlü Çek yazar Franz Kafka’nın başını tasvir etmektedir. 2014 yılında yapılan kinetik birbirinden bağımsız olarak işletilen 42 kusursuz ayna gibi parlayan, paslanmaz çelik katmandan oluşmaktadır. Eserin sanatsal olarak vermek istediği mesaj Kafka’nın değişken ve ayrıntıcı kişiliğidir. Eser yaklaşık 9 metre yüksekliğinde ve 45 ton ağırlığındadır. Prag sokaklarında dolaşırken olurda rastlamaz iseniz oldukça kolay bulunabilir bir yerde olan eseri mutlaka görün derim. 


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend