Mexico City Metropolitan Katedrali’nin Tarihi

4 dakikada okuyabilirsin


1
2 paylaşım, 1 puan

Mexico City’yi ziyaret eden herkes, Mexico City’nin merkez meydanı veya yerel adıyla Zócalo’nun engin genişliğine egemen olan heybetli katedrale aşina olacaktır. Metropolitan Katedrali ya da tam adıyla ”The Metropolitan Cathedral of the Assumption of the Most Blessed Virgin Mary into Heaven” (Kutsal Bakire Meryem’in Cennete Göğe Alındığı Büyükşehir Katedrali’),  sadece Meksika’nın en değerli mimari başyapıtlarından biri değil, aynı zamanda Latin Amerika’nın en büyük ve en eski katedralidir.

Zócalo MeydanıMetropolitan Katedrali’nin yapılış tarihi 1573-1813’tarihleri arasındadır. Yani yaklaşık üç asır sürmüştür. Bu yüzden mimarisinde üç asırlık yapım süreci boyunca egemen olan üç farklı tarzın bir birleşimi olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar Barok, Neoklasik ve Neo-Rönesans tarzlarıdır. Katedral, İspanyolların Aztec tube Tenochtitlán’ı fethinden hemen sonra inşa edilen orijinal kilisenin etrafında 1573’ten 1813’e kadar bölümler halinde inşa edildi ve sonunda tamamen yerini aldı. Katedral Mexico City’nin geri kalanı gibi yavaş yavaş her yıl biraz daha çökmektedir. Bu durum katedrali oldukça tehlikeye sokmaktadır. 

Şehirdeki bir efsaneye göre bir yeraltı tünelinin yakınındaki Templo Mayor tapınağını katedrale bağladığı iddia ediliyor. Ancak iki yapı arasındaki bağlantı reddedilemez. Templo Mayor’ın inşasında kullanılan taşlarla katedralinin yapımında kullanılan taşların neredeyse tamamı aynıdır. Hatta İspanyol Kaşif Hernán Cortes’in ilk taşı döşediği düşünülmekte. 

Templo Mayor Tapınağı kalıntılarıMeksika’nın büyük bir gurur kaynağı olan katedral günümüzde Roma Katolik Başpiskoposu’na ev sahipliği yapmaktadır. Metropolitan Katedrali, Spaniard Claudio de Arciniega tarafından tasarlandı ve yapımında Valladolid Katedrali’nin Gotik mimarisinden esinlenildi. Katedralin girişindeki rölyeflerin yapımında Flaman Peter Paul Rubens’ten ilham alınmıştır. Bununla birlikte, etkileyici çan kuleleri Xalapan tasarımına sahip ve toplam yirmi beş çana ev sahipliği yapıyor. Bunların en büyüğü, Santa Maria de Guadalupe, 13.000 kilo ağırlığında. Ancak bir isim ile süslenmiş tek çan bu değil. Bir diğeri Doña Maria olarak bilinir. 

Valladolid KatedraliYine de iç mimari, bu muhteşem katedralin en büyük çekiciliğidir. Çok sayıda sanat eseri ve dini kalıntı on altı şapel de dahil olmak üzere her köşesini süslemektedir. Yükselen tavanlarda dahil olmak üzere tüm yüzeylerde yer alan altın kaplamalar Altar de Perdón (Altar of Forgiveness) ve Altar de los Reyes (Altar of the Kings) isimli mihrapların tüm görkemini gözler önüne sermektedir. 1967’de çıkan bir yangında Amerika’nın en büyük 18. yüzyıla ait organlarıyla (kilise piyanosu) birlikte Altar de Perdón mihrabı büyük tahribata uğradı. Ancak bu yangın, elliden fazla resim, Hernán Cortes ile ilgili tarihi belgeler ve Veracruz ilk valisi Miguel Barrigan’ın gömüldüğü yer gibi daha önceden saklı olan hazinelerin keşfine yol açtı. 

Altar of Forgiveness ve Altar of the KingsBir gün Mexico City’i keşfetme şansınız olursa Latin Amerika’nın en büyük ve en eski katedrali olan Metropolitan Katedrali’ni mutlaka görün. 


Paylaşmayı unutma!

1
2 paylaşım, 1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend