Yeni Kanser Tedavisi Hastaları Umutlandırdı

2 dakikada okuyabilirsin


Yeni bir kanser tedavisi, kanser hastaları için umut vaat ediyor. Bilim adamları, bir kişinin vücudundaki bazı kanser hücrelerinin aynı şekilde mutasyona uğradığını keşfetti. Atılım, araştırmacılar kanser hücrelerinin yayıldıklarında belirteçleri geride bıraktıklarını öğrendiklerinde geldi.

Geçmişte bilim adamları, bir tümörün kanser hücrelerinin aynı olmadığına inanıyorlardı. Hücre yapısındaki değişiklikler, kanser bölgesinin farklı bölgelerinde değişmiştir. Şimdi bilim adamları, kanser hücrelerini köklerinde durdurabileceklerini iddia ediyorlar. Bağışıklık hücrelerini kanser hücrelerine saldırmak ve mutasyonların yayılmasını durdurmak için yönlendirebilen bir aşı oluşturmayı hedefliyorlar.

Bu gerçekleşmeden önce hala çok uzun bir yol olmasına rağmen, bilim adamları bu yeni kanser tedavisinin insanlar üzerinde test edilmesinin önümüzdeki beş yıl içinde başlayabileceğini umuyorlar.

Ancak, dikkate alınması gereken bazı gerçekler var. Her şeyden önce, tüm kanser formları aynı hızda gelişmez. Bazıları o kadar hızlı olabilir ki, mutasyonların zaman içinde nerede başladığını bulmak imkansızdır. Hızlı olmayanlarda tedavi daha yüksek bir başarı oranına sahip olacaktır. Ek olarak, böyle bir tedavi pahalı olacaktır çünkü her hasta için “kişiselleştirilmiş” aşıya gerek olacaktır.

İmmünoterapiler bir süredir piyasadaydı ancak ilaçların sadece üçte biri işe yaradı ve başarılı oldu. Şu ana kadar doktorlar kanseri tedavi etmek için çoğunlukla kemoterapiyi kullandılar. Bu tedavi şekli, bölündüklerinde kanser hücrelerini öldürse de sağlıklı hücrelere saldırır ve birçok yan etki yaratır.

Kemoterapi şimdi kişiselleştirilmiş bir tedavi ile değiştirilebilir. İlaç şirketleri yeni gelişmeleri memnuniyetle karşıladılar ve gerekli aşıları geliştirmek için destek vereceklerini belirttiler.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend