Hava Kirliliği Her Yıl Milyonlarca Ölüme Neden Oluyor

2 dakikada okuyabilirsin


Dünyada 5 milyondan fazla insan her yıl hava kirliliğinden ölmektedir. Ölümlerin çoğu, özellikle Hindistan ve Çin’de, Asya’da meydana geliyor. Çin’de her yıl yaklaşık 1,6 milyon kişi kirli hava nedeniyle hayatını kaybederken, Hindistan’da ise bu rakam yaklaşık 1,3 milyondur. Dünya nüfusunun %85’i hava kirliliğinin normalden yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor.

Hava kirliliğinin çoğu fabrikalardan, trafikten ve  elektrik üretmek için yanan fosil yakıtlardan geliyor. Pekin veya Delhi gibi büyük Asya şehirlerinde, hava kirliliği herhangi bir günde normal oranın 10 katına ulaşabilir.

Kirli havada nefes almak kişinin sağlığı için tehlikelidir. Havaya yayılan küçük parçacıklar kalp hastalıklarına, akciğer kanserine ve felçlere neden olabilir. Sağlık uzmanları kirli hava kaynaklı ölümlerin yetersiz beslenmeden veya şişmanlıktan daha yüksek olduğunu iddia ediyor. Bilim adamları, hava kirliliğiyle mücadele için hiçbir şey yapılmadığı takdirde ölüm sayısının artmaya devam edeceği konusunda uyardılar.

Gelişmiş ülkelerde havayı daha temiz hale getirmek için yasalar çıkarılmıştır. Büyük şehirlerde hava kalitesi her gün izlenir. Diğer yandan gelişmekte olan ülkelerde ise  hükümetler nüfusu kirlenmeden korumak için yeterli bir şey yapmamaktadır. 

Özellikle ülke nüfusunun yaşlandığı Çin’de, giderek daha fazla sayıda insan hava kirliliği nedeniyle hasta olma tehlikesi altında. Birçok alanda kömür, pişirmek ve ısınmak için kullanılır. Hindistan’da, iç mekan kirliliği yaygındır. Çünkü insanlar odun veya inek gübresi ile yemek pişirmektedir.

Sağlık yetkilileri, daha çevreci enerjiye geçmenin sağlığımızı olumlu yönde etkileyeceğini savunuyor. Yenilenebilir enerji ve elektrikli araba kullanmak kuşkusuz hava temizlememize yardımcı olacaktır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend