Skolyoz Pilates Nedir?

2 dakikada okuyabilirsin


1
2 paylaşım, 1 puan

Skolyoz; çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan, çeşitli nedenlere bağlı olarak omurganın sağa ya da sola açı vererek sapmasıyla oluşan omurga eğriliğidir. Genetik yatkınlıktan ötürü doğuştan ya da omurların darbe alması sonucunda sonradan meydana gelebilir. Kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürebilen bir rahatsızlıktır. 

Skolyozun tedavisi büyük ölçüde erken tanı ve düzenli egzersiz ile sağlanmaktadır. Bu egzersizlerin önemli bir kısmını skolyozlular için özel olarak yapılan skolyoz pilates oluşturmaktadır. Yüzlerce egzersizden oluşan pilates, kasların uzatılmasına ve güçlendirilmesine dayalı bir spordur. Pilatesin sırt ağrılarını dindirmek ve duruşu düzeltmek gibi pek çok faydası, skolyozun iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Skolyoz Pilatesin Pilatesten Farkı Nedir?

Pilates skolyoz tedavisinin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Bir profesyonelden yardım almadan pilates yapmak ise skolyoz hastaları için oldukça sakıncalı durumlara yol açabilir. Skolyoz pilates de pilates gibi standart hareketler içermektedir. 

Pilatesten farkı ise skolyozlu bireye yardımcı olan pilates eğitmenlerinin spesifik olarak skolyoz pilates üzerine eğitim almış olmasıdır. Ayrıca skolyoz pilates eğitmenleri egzersiz programını omurga cerrahlarına danışarak belirlerler. Skolyoz hastaları için sakıncalı olabilecek hareketler programa dâhil edilmez. Bu sayede skolyozlu bireyin pilates yaparken yaşayabileceği sakatlıklar ve sağlık sorunları önlenmekte ve tedavi süresince maksimum iyileşme elde edilmektedir.


Paylaşmayı unutma!

1
2 paylaşım, 1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend