Kitap Yorumları 1 / RAY BRADBURY – Fahrenheit 451

2 dakikada okuyabilirsin


0
12 paylaşım

-Spoiler içerir- 

Kitap yorumları serimizin ilk kitabı bilim kurgu türünü sevenlerin keyifle okuyacağı bir kitap olan Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451’i.

Kitap, Ray Bradbury tarafından 1950’lerde yazıldı. Yani kitabı okurken 1950’lerin geleceğe bakış açısıyla yazıldığını aklımızın bir tarafında tutmak gerekli. İçerik olarak distopia dediğimiz, gelecekte olmasından korkulan olaylar işleniyor. 

Yayımlandığı ilk günden itibaren bilim kurgu türünde binlerce insanın okuduğu ve günümüzde hala en çok satan bilim kurgu kitabı olan Fahrenheit 451’in hikâyesine kısa bir bakacak olursak kitap aslında bir çeşit kültürel çöküşü konu almaktadır. Medya araçları kullanımının aşırı arttığı ve insanların sadece -sözde- onları mutlu eden şeyleri aşırı derece izledikleri ve dinledikleri, kitaplarda yazan şeylerin insanları mutsuz ettiği bu sebeple kitapların yok edildiği bir dünya gözler önüne seriliyor. Kitaplara olan sansür o kadar büyük ki bu Ray Bradbury’nin yarattığı bu dünyada itfaiye ekiplerinin işi yangın söndürmek yerine içerisinde uygunsuz görülen kitapların bulduğu evleri yakmaktan geçiyor. 

Hikayenin başlarında konuyu çok anlamlandıramasanız da – ki ben kitapların itfaiye tarafından yakıldığı bir dünya mı?! diye sorgulamıştım ama olay örgüleri ilerleyen sayfalarda sizi sardıkça okumaktan zevk alınacak bir kitaba dönüşüyor. 

Neden kitabın adı Fahrenheit 451 derseniz ise, Ray Bradbury kitabı yazarken İtfaiye departmanını arayarak bir kâğıdın yanma derecesinin ne olduğunu sorar ve aldığı cevapla kitabın adı da belirlenmiş olur. “Fahrenheit 451”.

Keyifli okumalar 🙂


Paylaşmayı unutma!

0
12 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend