Neden Sadece Yazları Güneş Kremi Kullanmamalısınız?

3 dakikada okuyabilirsin


Birçok kişi, sadece yaz aylarında denize veya havuza girmeden önce ya da uzun süreli güneşlenecekleri zamanlarda güneş kremi kullanmayı tercih ederler. Halbuki güneş kremi sadece yaz aylarında değil, 4 mevsim kullanılması gereken bir üründür. Hava ister bulutlu, ister yağmurlu isterse de soğuk olsun siz güneş kreminizi kullanmaya mutlaka özen gösterin. Kendinize evden çıkmadan sadece sabahları güneş kremi sürüp çıkmanız maalesef gün boyu bir koruma sağlamayacaktır. Bunun yerine güneş kreminizi sürekli yanınızda bulundurup, düzenli aralıklarla cildinize uygulamanız daha etkili bir uygulama olacaktır.

Cildimizi güneşin ultraviyole ışınlarından koruyabilmemiz için mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. Çünkü uzun süre güneş kremi kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmamız güneş lekelerine, güneş yanığına ve cilt kanserine davetiye çıkarır. Ultraviyole ışınları gözle göremediğimiz ve güneşin olmadığı kapalı havalarda bile maruz kaldığımız ışınlardır. Bu nedenle yine sadece güneşli günlerde değil her zaman güneş kremi kullandığımızdan emin olmalıyız.

Güneş kremleri ultraviyole A ve B ışınlarını önlemede büyük rol oynarlar. Cildimizin güneş kremsiz maruz kaldığı ultraviyole A yani UV-A ışınları cildimizin derinlerine nüfuz ederek cilt rengimizin bozulmasına ve kırışıklara neden olan ışınlardır. Bu da UV-A ışınlarının yaşlanma sürecimizi hızlandırdığı anlamına gelir. Ultraviyole B yani UV-B ışınları ise güneş yanıklarına neden olan ışınlardır. UV-B ışınlarının etkileri cildinizdeki kızarıklar kaybolduğunda geçmemektedir. Cildinizin sürekli olarak bu ışınlara maruz kalması hücresel hasarlara ve ölümlere neden olacaktır. Uzun vadede cilt kanseri riskinizi fazlasıyla artıracaktır. Ek olarak ultraviole A ve B ışınlarının ciltte sebep olduğu yaşlanma belirtilerine fotoyaşlanma adı verilmektedir. Ciltte kuruluk, kırışıklık, elastikiyet kaybı, pürüz ve lekeler fotoyaşlanmanın en önemli belirtileridir.

Güneşten korunduğumuzdan emin olmak için mutlaka 30 SPF üzeri değerlere sahip yüksek koruyuculuğu olan güneş kremleri tercih etmeliyiz. Cildinize güneş kreminizi uygularken sadece yüzünüze değil güneş ışınlarının temas edebileceği her yerinize sürdüğünüzden emin olun. Güneş kreminizin maksimum seviyede koruma sağlayabilmesi için cildinize dışarı çıkmadan en az 10 dakika önce uygulamanız ve iki saatte bir tekrarlamanız yararlı olacaktır. Yine makyaj yapanlar güneş kremlerinin koruma sağlamalarını istiyorlarsa önce güneş kremlerini sonrasında nemlendiricileri sürmelidirler. Hava kapalı ya da yağmurlu dahi olsa uygulama zamanlamanızı aynı şekilde yapmaya özen gösterin.

Cildinizin genç ve sağlık görünüme sahip olmasını ve yaşlanmasını geciktirmek istiyorsanız yılın hangi mevsimi olursa olsun, ya da dışarı çıkacağınız gün hava durumu ne koşulda olursa olsun güneş kreminizi sürdüğünüzden emin olun.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend