Terfi Etmek Üzere Olduğunuzun 6 İşareti

1 dakikada okuyabilirsin


Tüm çalışanların çalıştıkları iş yerlerinde belirli bir süre sonra en büyük isteklerinden biri terfi ederek mevcut pozisyonlarından bir üst pozisyona geçerek kariyerlerinde ilerlemektir. Ancak birçok terfi bekleyen çalışanın iş yerinde kariyer planlamasının olmayışı, tecrübesiz yöneticiler ve adam kayırma gibi engellerle karşılaşmaları oldukça olasıdır. Bu nedenle yoğun çalışmaya, tecrübeye ve üstlenilen sorumluluklara rağmen, böyle bir fırsatı yakalama şansları dahi olamamaktadır. Bununla birlikte, bazen çalışanlar için bir terfi söz konusu olduğunda, birçoğu terfi edebileceklerine dair yöneticileri ya da iş verenleri tarafından verilen işaretleri fark edememektedirler. Eğer siz de terfi etmeyi bekleyen veya artık terfi almanız gerektiğini düşünen çalışanlardan biriyseniz şu 6 işaret terfi etmek üzere olduğunuz anlamına gelecektir.

 1. 1 Ofis Toplantılarına Katılmanızın İstenmesi


  Eğer iş yerinizde birdenbire, daha önce katılmadığınız önemli toplantılara katılmanız isteniyorsa bu iyiye işaret demektir. Özellikle üst düzey yöneticilerle veya iş verenlerinizle yapılan günlük, haftalık ya da aylık toplantılara dahil olmanızın istenmesi bunun en önemli göstergesidir. Bu tarz toplantılar sonrasında sizden istenenler ve beklenilenler nedeniyle her ne kadar iş yükünüz artıyormuş gibi gözükse de verilen görevlere hakkıyla yapmanız durumunda çok kısa sürede karşılığını alabilmeniz kaçınılmaz olacaktır.

 2. 2 İş Yükünüzün Artması ve Yeni Görevler


  Yöneticiniz tarafından size yeni çeşitli sorumluluklar verilmesi kesinlikle iş yükünüzün arttığı anlamına gelecektir. Ama bu durum aynı zamanda yöneticinizin sizi daha büyük bir rol için düşündüğünün bir işaretidir. Size yeni bir iş verildiğinde, yöneticiniz işin üstesinden gelip gelemeyeceğinizi görmek isteyecektir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey yeni görevlerinizi layıkıyla yapmak olacaktır.

 3. 3 İşe Yeni Başlayan Bir Çalışana Mentorluk Yapmak


  Eğer iş yerinizde işe yeni başlayan bir çalışana mentorluk yapma sorumluluğu size verildiyse, yöneticinizin sizi bir liderlik pozisyonu için düşünmesi oldukça olasıdır. Böyle bir fırsat elinize geçtiyse bunu en iyi şekilde değerlendirip, yeni çalışanın işe adaptasyonu için tüm detayları atlamadığınızdan emin olun. Yeni çalışanın başarılı bir adaptasyon süreci geçirmesi sizin yeni bir pozisyon için hazır olduğunuzun en büyük göstergesi olacaktır.

 4. 4 Performansınızla İlgili Olumlu Değerlendirmeler


  İşinizi her zaman layıkıyla yapıp, sizden istenilenden çok daha fazlasını sunarak beklentileri aştıysanız iyi bir performans göstermişsiniz demektir. Burada önemli olan husus yöneticinizin ya da iş verinizin göstermiş olduğunuz performansın farkında olup olmadığıdır. Eğer performansınız nedeniyle olumlu geri dönüş ve değerlendirmeler alıyorsunuz terfi etmeniz yakındır demektir. Günümüzde birçok şirket en az 6 aylık ya da yıllık olarak çalışanlarının performansıyla genel bir değerlendirme yapmakta ve çalışanlarıyla paylaşmaktadır. Yine bu tarz bir görüşme sırasında yöneticinizin sizinle ilgili geri bildirimleri ve yorumları terfi edip edemeyeceğinizle ilgili işaretler içerecektir. Unutmayın eğer yöneticiniz sizi terfi ettirmeyi düşünüyorsa kesinlikle işinizi ve performansınızı takdir etmeye başlayacaktır.

 5. 5 Şirket İçi Açık Pozisyonlar


  Şirketler bünyelerinde ortaya çıkan orta ve üst düzey yönetici pozisyonlarını çoğunlukla iç transfer ve terfilerle doldurmayı tercih ederler. Eğer yöneticiniz size böyle bir pozisyon olduğundan ve ne düşündüğünüz konusunda fikrinizi soruyorsa olumlu ya da olumsuz cevap verme konusunda acele etmeyerek, kendisiyle bu konuda istişare yapmak istediğinizi belirtin. Yöneticinizin ilgili pozisyonla ilgili iyi bir fırsat, senin için uygun olduğunu düşünüyorum gibi geri dönüşleri sizin için bir fırsat olduğu anlamına gelecektir. Ya da böyle bir açık pozisyon gördüğünüz de size uygun olup olmadığı konusunda yöneticinize danışarak niyetinizi belli edebilirsiniz. Bu noktada yine kendisinin sizinle ilgili geri bildirimleri terfi etme ihtimaliniz hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

 6. 6 Lider Özelliklerine Sahip Olma


  Sorunlar daha ortaya çıkmadan önce çözüm bulabilme, stratejiler belirleyebilme, iş arkadaşlarınızla ve yöneticilerinizle kolay iletişim kurma gibi becerilere sahip bir çalışansanız, terfi edecekler listesinin başında kendinizi düşünebilirsiniz. Yukarıdaki bu becerilerin tümü iyi bir liderin sahip olması gereken özelliklerin başında gelmektedir. Bu nedenle bu özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve iş yerinizde birinin terfi etmesi bekleniyorsa rahatlıkla bunun kendiniz olacağınızı düşünebilirsiniz. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend