Kahve Gerçekten Ne Kadar Sağlıklı?

2 dakikada okuyabilirsin


Kahve, dünyadaki en popüler içeceklerden biridir. Pek çok farklı kahve türü vardır ve uzmanlar, şaraptan daha fazla kahve çeşidi olduğunu iddia eder. Kahve; farkındalığımızı artıran, uykuya dalmamızı engelleyen ya da sadece sabah ya da öğle yemeğinden sonra bizi kendimize getiren bir uyarıcı olan kafein içerir. 

Ancak gıda uzmanları, kahvenin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda hala kararsız. Uzun süredir doktorlar insanlara çok fazla kahve içmemelerini söylediler, çünkü kalp problemlerine, yüksek tansiyona, uykusuzluğa ve baş ağrısına neden olabilir. Uzmanlar ayrıca farklı kavurma ve kahve çekirdeği türlerinin sağlığımız üzerinde farklı etkilere işaret ettiğini de belirtti.

Harvard araştırma grubu tarafından yapılan yeni bir çalışma, kahve ve sağlık sorunları arasında bağlantı olmadığını söylüyor. Günde birkaç bardak güçlü kahve içmek, erken ölüm veya diğer kalp hastalıklarıyla bağlantılı değildir. Ancak doktorlar, mide sorunlarına yol açabileceğinden fazla kahve içmemeleri konusunda uyarıyorlar. 

Kahve, yeni çalışmanın önerdiği gibi birçok avantaja sahip. Alkol insanları uyuşuk ve yavaş hareket ettirirken, kahve onlara enerji verir. Bir fincan kahve için bir araya gelmek de bir sosyalleşme şeklidir ve ilişkiler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 

Her ne kadar hala kahve konusunda keşfedilmesi gereken noktalar olsada kanser ve diyabet riskini azaltıyor gibi görünüyor. Raporlar, kahve içen kişilerin, daha sonra yaşamlarında Parkinson hastalığına yakalanabileceğini veya belki hiç geliştirmeyebileceğini göstermektedir. Nörologlar kahvenin beynimizdeki geçiş yollarını bağlamada olumlu bir etkisi olabileceğini düşünüyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend