Bir İnsan Su ve Yiyecek Olmadan Ne Kadar Dayanır?

2 dakikada okuyabilirsin


İnsanların su kadar yiyeceklere ihtiyaçları yoktur. Aslında birçok faktöre bağlı olarak, oldukça uzun bir süre hayatta kalabilirler. Tarih, insanların hiçbir şey yemeden haftalarca hayatta kalabildiklerini göstermiştir. Hintli lider Gandhi bir keresinde üç hafta oruç tutmuştur. Tıp uzmanlarına göre insanlar, yeterince su içebildikleri sürece, iki ay boyunca yiyeceksiz hayatta kalabilirler. Eğer güçlü ve iyi bir fiziksel formdaysanız, vücutta yağ, karbonhidrat ve diğer enerji türlerini depoladığı için daha uzun süre hayatta kalabilirsiniz. Bu nedenle şişman insanlar daha uzun süre hayatta kalabilir.

Yiyeceksiz hayatta kalmak bir insanın yemeği ne kadar hızlı yaktığına da bağlıdır. Yiyecek enerjisini daha hızlı kullananlar, muhtemelen yiyecekleri daha yavaş yakanlara oranla hayatta kalma süreleri daha kısa olacaktır. İklim aynı zamanda hayatta kalmak için önemli bir rol oynamaktadır. Soğuk hava daha fazla enerji tüketmenizi sağlar. Sıcak bir iklim, yediklerinizle daha uzun süre devam etmenizi sağlar.

Uzun süre çok az yemek, vücudunuzun bazı özel şekillerde tepki vermesine neden olur. Fiziksel zayıflığa veya karışıklığa neden olabilir. Yiyecek olmadan uzun haftalar geçtikten sonra vücut organlarınız birbiri ardına iflas etmeye başlayacaktır.

Susuz yaşamak ise çok farklı bir hikayedir. Ter, idrar, solunum ve diğer aktivitelerle sürekli su kaybederiz. Hava yada bulunduğunuz ortam çok sıcaksa vücudunuz birkaç saat içinde susuz kalabilir. Organlarımızın gerektiği gibi çalışabilmesi için vücut kaybettiği su ve mineralleri olabildiğince hızlı bir şekilde geri almalıdır. Su, sıcak havalarda vücudumuzun soğumasına yardımcı olur. Aksi takdirde, sıcak çarpmasından muzdarip oluruz. Doktorların ayrıca hasta olduğumuzda veya ateşimiz çıktığında çok su içmemizi söylemesinin de sebebi budur.

Dehidrasyon; az idrara çıkma, ağız kuruluğu, hızlı bir kalp atışı veya hatta kusmaya kadar birçok hastalığa yol açabilir. Şok, dehidrasyonun son evrelerinden biridir. Vücut soğur ve tansiyon hızla düşer. Doktorlar, iklime ve ne kadar terlediğinize ya da egzersiz yaptığınıza bağlı olarak, günde bir ila üç litre su içilmesini öneriyor. Bu nedenle asla bir gün veya daha fazla susuz kalmamalısınız.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend