Hamileyken Ciğer Yiyebilir Miyim?

3 dakikada okuyabilirsin


Ciğer, baskın tadı ve aroması nedeniyle en yaygın hamilelik istekleri yani aşerme listesinde veya en sevilen yiyecekler listesinde üst sıralarda yer alan bir yiyecek değildir. Bununla birlikte ciğer gibi bazı güçlü tatlar, aşermeler baş gösterdiğinde beklenmedik bir şekilde arzu edilebilir.

Dana karaciğeri, hamilelik sırasında en çok aşerilen ve daha kolay bulunabilen yiyeceklerden biri olan bir kırmızı ettir. Dana ciğeri popüler bir seçim olsa da tavuk ve kuzu ciğeri de diğer seçeneklerdir. Ciğer haricinde sıklıkla aşerilen diğer yiyecekler arasında tatlılar, turşular, dondurma, süt ürünleri, çikolata ve meyve bulunur.

Ciğeri hamileliğiniz haricinde de sık sık tüketmekten keyif alıyor ve hamileyken yemeye devam etmek istiyor olabilirsiniz. Ancak sizi en çok endişelendiren şey sağlığınız ve hamileliğiniz açısından risklerinin neler olduğudur. O zaman sizi daha fazla meraklandırmayalım ve hamileliğiniz esnasında ciğer tüketmek hakkında bilmeniz gereken her şeyden hızlıca bahsedelim.

Karaciğer İyi Miktarda Besin İçerir

Karaciğer, gezegendeki besin açısından en zengin gıdalardan biridir. B ve C vitaminleri, demir, potasyum, fosfor, folat, niasin ve riboflavin gibi çok sayıda besin içerir.

Ciğer tüketme vücudunuza protein ve demir sağlar. Demir hamilelik esnasında hayati önem arz eden bir besindir. Ayrıca hamileyken daha fazla demire ihtiyacınız olacak çünkü kan hacminiz büyük ölçüde artacağından, yeterli hemoglobin yapmanıza yardımcı olmak için demir rezervinizin de artması gerekecektir.

Hamileliğiniz sırasında bebeğiniz vücudunuzdaki demirin ürettiği oksijeni kullanmaktadır. Bu nedenle vücudunuzdaki demir eksikliği; erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve doğum sonrası depresyona yol açabilecek demir eksikliği anemisi geliştirmenize neden olabilir.

Karaciğerin içeriğinde folik asidin yanı sıra çeşitli B vitaminlerini de içeren folat bulunur. Folat doğum kusurlarının önlenmesi için hayati önem taşımaktadır. Karaciğerde çok sayıda sağlıklı ve besleyici vitamin bulunurken, yararlı olan her şey gibi fazlasının zararlı olacağını unutmamalısınız.

Fazla A Vitamini Alımına Dikkat

Hamilelerin çok fazla vitamin alma konusunda dikkatli olmaları alışılmadık bir tavsiyedir. Ancak çok fazla ciğer tükettiğinizde tam olarak bununla karşıya karşıya kalabilirsiniz. Karaciğer o kadar yüksek düzeyde A vitamini içerir ki hem bebeğe hem de size toksik olabilir. Üstelik şaşırtıcı bir şekilde, önerilen vitamin miktarlarını aşmak için çok fazla ciğer tüketmenize bile gerek yoktur.

Fazla A vitaminin zararlı olmasının en önemli sebebi vücut tarafından ihtiyacı kadarı kullanılan ve daha sonra kullanılmayan kısmı idrarla dışarı atılan B vitamini gibi suda çözünen vitaminlerin aksine, vücudumuzda birikmesidir.

Dünya Sağlık Örgütü hamileler için günlük olarak yaklaşık 30 gramda fazla ciğer tüketimini tavsiye etmemektedir. Bu nedenle ciğer ve benzeri sakatat ürünlerini dikkatli bir şekilde tüketmeyi unutmamak akıllıca olacaktır. Aynı zamanda tüketip tüketmeme ve ne kadar tüketebileceğiniz konusunda sizi en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend