Günlük Hayatınızda Daha Fazla Kalori Yakmanın 7 Farklı Yolu

4 dakikada okuyabilirsin


Kalori yakmak için illa spor salonuna gitmenize gerek yok. Her türlü günlük aktivitenin şaşırtıcı derecede iyi bir kalori yakımına sahip olabileceğini bu yazımda size anlatacağım. 

Örneğin uyurken kalori yaktığınızı biliyor muydunuz? Yatakta ne kadar hareket ettiğinize bağlı olarak 400’e kadar kalori yakabilirsiniz. Uyumak sadece bunlardan biriyken yakacağınız kalori miktarının boyunuza, kilonuza ve yapılan iş sırasındaki temponuza bağlı olduğunu unutmayın.

Bahçe İşleri

Bahçede 3 saatlik bir çalışma, spor salonunda bir saatlik çılgın egzersizle eşdeğerdir. Araştırmacılara göre, haftada 5 saatini bahçede çimleri biçmek, yabani otları temizlemek, çitleri biçmek ve çiçek dikmeye kadar birçok şekilde zaman geçiren bahçıvanlar yılda fazladan 19.000 kalori yakabilir. Yani buda saatte 150 kaloriden 400 kaloriye kadar bir kalori yakımına denk düşüyor, yanında bol oksiyenli temiz havasıda cabası. Hadi şu bahçe eldivenlerini giyin ve doğru bahçeye.

Köpek Gezdirme

En iyi arkadaşınızla yapacağınız düzenli bir gezinti, kalori yakma anlamında kesinlikle size bir ivme kazandıracaktır. Elbette bu ne kadar uzağa ve ne kadar hızlı yürüdüğünüze bağlı, ancak siz ve sevimli dostunuz bir saat kadar tempolu yürümeyi seviyorsanız, 200 kalori kadar bir kalori yakmışsınızdır demektir. Ayrıca açık hava ve yürüyüşün ruh sağlığınıza ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Ev İşi

Evi temizlemek, esnekliğinizi ve zindelik seviyenizi korumanın bir başka harika yoludur. Yerleri temizlemek, halıları süpürmek, mobilyaları cilalamak ve resim çerçevelerinin tozunu almak için yapmanız gereken tüm bükme ve esnemeleri düşünün. Yıkamayı ve ütülemeyi denklemin içine atarsanız, bu harika bir üst ve alt vücut egzersizidir ve daha fazla çaba harcadıkça 300 kaloriye kadar yakım gerçekleştirebilirsiniz hatta kimi zaman daha bile fazla kalori yakarsınız.

Gece Dansı

Pek çok insan, bir gece kulübünde ya da bir barda bol bol eğlence içeren güzel bir gecenin çok fazla kalori yakabileceği ve aerobik kondisyonunuz için gerçekten iyi olduğu gerçeğini gözden kaçırma eğilimindedir. Boyunuza ve kilonuza bağlı olarak, hızlı tempolu müzik eşliğinde edeceğiniz bir dansla rahatlıkla saatte 500 kalori yakabilirsiniz.

Alışveriş Yapmak

Alışveriş merkezinde veya çarşıda mağazalarda dolaşarak geçen bir günün ardından herkes haklı bir sebeple ağrılı ayaklardan ve ağrıyan bacaklardan şikayet edecektir. Tüm gün dışarıdaysanız, dükkanları gezerken binlerce adım atmışsınız demektir. Bir dahaki sefere alışverişe çıktığınızda bir adımsayar veya başka bir izleme cihazını açın ve ne kadar yürüdüğünüzü görün. Böylelikle ne kadar kalori yaktığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, artan sayıda çantayla uzun süre dolaşmanın, yakabileceğiniz kaloriye katkıda bulunacağını unutmayın. 

Araba Yıkama

Arabayı yıkayarak kalori alımınızda ciddi bir düşüş yaratabilirsiniz. Hem içini hem de dışını temizlemek muhtemelen en az iki saatinizi alacaktır ve bu yaklaşık 500 kaloriyi kaybetmenizi sağlayacaktır. Yıkama sonrası arabayı baştan aşağı cilalayarak yakılan kalori miktarını da bir hayli artırabilirseniz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend