Dünyanın En Pahalı Baharatı Olan Safranın Faydaları

5 dakikada okuyabilirsin


Safran, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve çiçeğinden hasat edilen bir baharattır. Antik çağlardan beri, özellikle Ortadoğu ve Yunanistan’da tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Modern araştırmalar, iltihaptan depresyona kadar değişen koşullar için safranın sağlık yararlarını desteklemektedir. Sağlık yararlarına ek olarak, safran boyalarda, parfümlerde ve yemekleri tatlandırmak için kullanılabilir.

Safran hasadı oldukça zor olması nedeniyle dünyadaki en pahalı baharattır. Çiğdem çiçeğinin içinde bulunan safran iplikleri, her ipliğin elle hasat edilmesi gerektiğinden hasat edilmesi zordur. Hasat edildikten sonra, safran kurutulur ve orijinal ipliği biçiminde satılır veya daha sonra çay veya sağlık takviyeleri gibi ürünlerde kullanılan bir toz haline getirilir.

Maliyetine rağmen, daha fazla insan safrana sağlığa yararlı olduğu için ilgi duyuyor ve onu güçlü tıbbi özellikleri için kullanıyor.

Safranın faydaları nelerdir?

Safran güçlü bir şifalı bitkidir çünkü bazıları sağlık üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilen 150’den fazla kimyasal bileşik içerir.

Safranın bilimsel olarak kanıtlanmış yararlarından bazıları şunlardır:

Ruh halini iyileştirir ve depresyonla savaşır

Safran, ruh hali üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle en çok bilinen ve en çok araştırılanıdır. Bazı araştırmalar safranın depresyonu atlatmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

 • Safranın hafif ila orta derecede depresyon üzerindeki etkisine dair dokuz çalışmayı içeren bir 2019 tıbbi incelemesi, baharatın depresyonun şiddetini azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğunu buldu.
 • 2019’daki bir başka tıbbi incelemede araştırmacılar; kurutulmuş, özütlenmiş ve kapsüllenmiş formlarda safranın farmakolojik dozlarının serotonin dahil olmak üzere nörotransmiterleri düzenlediğini bulmuşlardır.
Enflamasyonu azaltır ve antioksidan görevi görür

Safran birkaç antioksidan içerir:

 • Krosin
 • Safranal
 • Pikrokrosin

Antioksidanlar, hücre hasarını azaltmaya ve önlemeye ve belirli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur. Safranın durumunda, antioksidan özellikleri, bir dizi hastalığa bağlı bir durum olan iltihabı azaltmaya yardımcı olur. 

Safran; kalp hastalığı, obezite, Alzheimer ve diyabet gibi durumlara yardımcı olan güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu kimyasallar, vücudun aşağıdakiler dahil birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olabilir:

 • Alzheimer hastalığı: Krosin’in beyindeki dejenerasyonu azaltarak Alzheimer hastalığı olan kişilere yardımcı olduğu görülmüştür.
 • Kanser: Hayvanlardan karotenoidlerin kansere ve tümör oluşumuna karşı koruyucu faydalar gösterdiği ve kemoterapi gibi kanser tedavilerini koruyucu olduğu görülmüştür.
 • Kalp hastalığı: Safranın hayvanlarda kolesterolü ve obeziteyi düşürdüğü görüldü. Bu nedenle araştırma kalp krizi riskini muhtemelen azaltabileceğini öne sürüyor. Ancak kesin olarak bilmek için insanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
 • Diyabet: Krosetin, tip 2 diyabetten önce gelen bir durum olan insülin direncinin önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir.

Safran genellikle kısa süreli kullanım için uygun dozlarda veya yemek pişirmede kullanıldığında güvenli kabul edilse de, safran dahil herhangi bir bitkisel takviyeye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir, çünkü sağlığınız üzerinde potansiyel olarak olumsuz bir etkisi olabilir.

Örneğin, düşük dozlar hamilelik sırasında güvenli olabilirken, yüksek doz safran düşükle bağlantılı olabilir, bu nedenle hamile kadınlar bunu tüketmeden önce dikkatli olmalıdır.

Cinsel ve üreme sağlığını etkiler

Cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek, safranın eski geleneksel kullanımlarından biridir. Bazı araştırmalar safranın cinsel ve üreme sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor.

 • 2008’de yapılan küçük bir çalışma, günde 30 mg safran alan kadınların, plasebo alan kadınlara kıyasla daha az PMS semptomu yaşadığını buldu.
 • 2012 yılında yapılan bir araştırma, günlük 30 mg safranın, kadınlarda uyarılma eksikliği, vajinal kuruluk ve seks sırasında ağrı dahil olmak üzere depresyon ilaçlarının cinsel yan etkilerini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.
 • Küçük bir 2009 çalışması, günde 200 mg safranın erektil disfonksiyonla mücadele eden erkeklerde ereksiyon sayısını ve süresini artırabileceğini buldu.

Genel olarak safranı diyetinize dahil etmek güvenlidir. Uzmanlar çay yapmak için birkaç tutamı suda kaynatmayı ve biraz tatlılık vermek için balla karıştırmayı tavsiye ediyor. Safran pilav, yumurta, deniz ürünleri ve tavuğa da eklenebilir.

Genel olarak, safranın sağlığa faydaları ilgi çekicidir ve bilim, bu bitkinin aşağıdakiler için faydaları hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam etmektedir:

 • Ruh sağlığını iyileştirmek ve depresyonla mücadele etmek
 • Enflamasyonu azaltmak ve kalp hastalığı ve kanser gibi enflamasyonla ilişkili hastalıklara karşı koruma sağlamak
 • Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel sağlığın iyileştirilmesi

Safran dahil her tür bitkisel takviyeyi diyetinize veya vitamin rejiminize dahil etmeden önce daima doktorunuzla konuşun.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend