Günlük Duş Gerekli mi?

4 dakikada okuyabilirsin


Günlük duş alıyor veya banyo yapıyor musunuz? Eğer yapıyorsanız yalnız değilsiniz. Her gün Amerikalıların yaklaşık üçte ikisi duş alıyor. Avustralya’da bu sayı %80’in üzerindedir. Ancak Çin’de halkın yaklaşık yarısı haftada sadece iki kez banyo yapmaktadır.

Günlük duş alma alışkanlığı ergenlik dönemine girmeyle başlar ve ömür boyu sürmektedir. Ama neden her gün duş alıyoruz diye hiç düşündün mü? Belki de cevabınız şudur: “Çünkü daha az sıklıkta duş almaktan daha sağlıklıdır.” Tekrar düşünün. Belki de çoğu kişi için günlük duş, sağlıktan çok alışkanlık ve toplumsal normlarla ilgilidir. Belki de bu yüzden banyo yapma veya duş alma sıklığı ülkeden ülkeye çok değişmektedir.

Her gün duş almak için sebepler var mı?

İnsanlar daha sağlıklı görünmenin yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı her gün duş almayı seçebilirler:

  • Vücut kokusuyla ilgili endişeler
  • Uyanmaya yardım
  • Bir sabah rutini

Bunların her biri, özellikle kişisel veya iş ilişkilerinin vücut kokusu veya kişisel hijyenle ilgili şikayetler tarafından tehlikeye atılabileceği endişesindendir. Ancak bu konuda kabul edilebilir şey bu durumların kültürden kültüre değişebilir olmasıdır. Temizlik alışkanlıkları söz konusu olduğunda yaptığımız bazı şeyler (belki de çok fazla) pazarlamadan ağır şekilde etkilenir. Şampuan şişelerinin üzerindeki talimatların genellikle “köpür, durula, tekrarla” dediğini fark ettiniz mi? Her duşta saçınızı iki kez yıkamanın zorlayıcı bir nedeni yoktur, ancak herkes bu talimatları izlerse daha fazla şampuan satılır.

Bununla birlikte, sağlıkla ilgili endişeler söz konusu olduğunda, günlük bir duşun çok şey başardığı açık değildir. Aslında, günlük bir duş sağlığınız için kötü bile olabilir.

Her gün duş almanın veya banyo yapmanın sağlığa etkileri nelerdir?

Normal ve sağlıklı bir cilt, yağ tabakasını ve özelliğini iyi bakteri ve diğer mikroorganizmaların yardımıyla dengede tutar. Ancak yıkanma özellikle su sıcaksa bunları temizler veya yok eder. Sonuç olarak:

  • Cilt kuru, tahriş olmuş veya kaşıntılı olabilir.
  • Kuru, çatlamış cilt; bakteri ve alerjenlerin cildin enfeksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara yol açması için izin verdiği bariyer cildini kırmasını sağlar.
  • Antibakteriyel sabunlar normal bakterileri yok edebilir. Bu, ciltteki mikroorganizmaların dengesini bozar ve antibiyotiklere daha dirençli olan daha sert, daha zararlı organizmaların ortaya çıkmasını teşvik eder.
  • Bağışıklık sistemlerimiz, koruyucu antikorlar ve “bağışıklık belleği” oluşturmak için normal mikroorganizmalar, kir ve diğer çevresel maruziyetler tarafından belirli bir miktarda uyarıma ihtiyaç duyar. Bu, bazı çocuk doktorları ve dermatologların çocuklar için günlük banyolara karşı önerilmelerinin bir nedenidir. Ömür boyu sık sık banyo veya duş yapılması, bağışıklık sisteminin işini yapma yeteneğini azaltabilir.

Ve günlük duş için coşkunuzu kaybetmek için başka nedenler de olabilir: bazı insanlar kendimizi temizlediğimiz suyun tuz, ağır metal, klor, florür, böcek ilacı ve diğer kimyasallar içerebileceğini öne sürüyor. Bunlar da sorunlara neden olabilir.

Daha az duş almalı mı almamalı mı?

Vücudunuzu fazla temizlemek muhtemelen zorlayıcı bir sağlık sorunu değildir. Evet, cildinizi daha az sıklıkta duş alacağından daha kuru yapıyor olabilirsiniz. Bu bir halk sağlığı tehdidi değil. Ancak günlük duşlar sağlığınızı iyileştirmez ve bazen cilt sorunlarına veya diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. En önemlisi çok fazla su israfına neden olabilir. Ayrıca, şampuanlar, saç kremleri ve sabunlardaki yağlar, parfümler ve diğer katkı maddeleri, alerjik reaksiyonlar gibi farklı problemlere neden olabilir.

İdeal bir sıklık olmasa da, uzmanlar haftada birkaç kez duş almanın çoğu insan için yeterli bir miktar olduğunu belirtmektedir (Terli veya daha sık duş almak için başka nedenleriniz yoksa). Koltuk altı ve kasıklara odaklanan kısa duşlar (üç veya dört dakika sürer) yeterli olabilir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend